"nietpijn en moeite” hoe breng je je nieuwe ideëen over vrouw zijn inde praktijk?? 5 Ik stond vanavond voor de spie gel mijn haar te kammen en zou alleen weg gaan. De reaktie daarop was 'ze maakt zich op en haar man gaat niet mee, dus zal ze wel vreemd gaan'. Maar als m'n man z'n haar kamt en naar het voetballen gaat denkt nie mand zoiets," "Na die uitzending van de VPRO over emancipatie heb ik ruzie gehad met m'n zwager. 'Vrouwen moeten eerst maar 'ns leren or ganiseren als ze iets willen' zei hij. M'n man hielp me door te zeggen dat vrouwen dan eerst de kans moesten krijgen om wat te organiseren en dat mannen daar ook niet zo goed in waren: 'kijk maar eens naar Begin en Sadat die zitten ook al een jaar te ruziën over van alles'. Mijn zwager werd helemaal paars. Te rug naar huis in de auto zei ik tegen m'n man 'als we de volgen- "Ik was naar een vrouwenleest geweest en voelde me daar in het begin heel bedreigd. Al die vrouwen die met elkaar dansten en ik wilde er ook bij zijn, maar durfde niet, vond het ake lig en eng. Op een gegeven mo ment ben ik ook echt mee gaan feesten en ik voelde me toen ontzettend fijn. Toen ik naar huis ging dacht ik, hoe moet ik die fijne gevoelens nu aan m'n man overbrengen? Hij zal wel slapen en hij zal wel dit en dat. Ik barstte^us van de voor oordelen. Ik kroop zachtjes in "Een vrouw had zich opgegeven voor een scholing die uitgaat van onze vrouwenorganisatie. Ze belde deze week op want haar man en dochters (die al in de 20 zijn) vonden het niet goed. Dat is heel triest." bed en hij vroeg met een bene pen stemmetje 'hoe was 't?' Ik ben toen gaan vertellen en hij vond 't geweldig; 't zijn jouw gevoelens en als jij 't positief vindt dan moet je er mee door gaan'. Dat was een ontzettend fijne reaktie." "Met pijn en moeite breng je die nieuwe ideeën in de praktijk” dat was de konklusie die ik trok naar aanleiding van de thema- avond van 4 oktober. Veel vrou wen kwamen aan het woord en al lemaal vertelden ze over hoe het nu ging met emanciperen, naar het vrouwenkafee gaan, en femi nisme in hun dagelijkse situa tie. Wat we nu aanmoeten met deze konklusie, daar zijn we niet uitgekomen en het is mis schien wel belangrijk daar nog 'ns over door te praten. "Mijn zoon (21 jr.) heeft altijd gezegd: 'Mam, ik vind het gewel dig wat je allemaal doet en zou 't vreemd vinden als je anders leefde dan je doet'. Maar enkele dagen geleden kwam hij 's avonds thuis met 'n vriend en ik zat televisie te kijken omdat ik 'n bepaald programma wilde zien. Toen begon hij mij verwijten te maken. Mijn jongste dochter van 17 reageerde daarop en zei 'als jij thuis komt wanneer je wilt en ma zit tv te kijken, hoeft ze niet ineens voor jou op te springen, dat is niet eerlijk van je'. Mijn man zei 'waarom maak je mij geen verwijten, ik zat toch ook boven'. Het deed me erg veel verdriet dat m'n zoon zo reageerde. Kinderen vin den blijkbaar alles best, als ze er zelf maar geen last van heb ben. H 4

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 7