”als vrouwen emanciperen,dan moeten mannen gewoon meen 12 een rol spelen en de vrouwen- strijd met haar tijdelijke) iso lering in vrouwenhuizen, kafees en andere aktiviteiten. Ben aantal vrouwen kiest de weg van permanente isolering en gaat alleen nog maar met vrouwen om. hen keus die best te respekteren is, maar ook een die een voor oordeel in stand helpt houden, nl. dat alle feministes mannenhaters zijn. Veel vrouwen en mannen kun nen hier niet meer in meegaan. Want niet alle mannen zijn onder drukkers en als je dat toch vol wilt blijven houden in ieder ge val niet in gelijke mate. Het is veel moeilijken dat te on derkennen, moeilijken om met dat gegeven te wenken dan om alles zwart-wit te zien. De houding van mannen op de gnoei- ende aandacht die emancipatieza- ken knijgen kent een even gnote venscheidenheid aan neakties als bij vnouwen op de..vrouwenbeweging. Reakties die vaniënen van dood zwijgen, belachelijk maken, het slaan van vnouwen naan blijf-van- mijn-lijf-huizen, tot het oprich- ten van mannenhuizen, pnaatgnoepen en mannenkafeesDeze laatste initiatieven pnobenen aan te slui ten bij de emancipatiebeweging van vnouwen Met dit venschil, dat je nog nau welijks kunt spneken van een man- nen-"beweging"hooguit van een nefleks, een lichte neaktie als na een tik tegen je knieschijf. Bij beweging denk ik aan een massa mensen, fonmele en infon- mele onganisatiespnotest, pam fletten, boeken, diskussies en talnijke andene initiatieven. Br zijn mannenpraatgroepen, een enkel mannenhuis en mannenkafee, maar je kunt moeilijk beweren dat mannen massaal warm lopen voor dit soort initiatieven. De belangrijkste beweging voor de "bevrijding" van de man is al jarenlang het COC, de vereniging tot integratie van homoseksuelen "Al dat gepraat over mannen, als vrouwen emanciperen, dan moeten mannen gewoon mee". De vrouw die dit zei was maar heel even in beeld tijdens het 'Grand Gala van de emancipatie' op zondag 17 september tijdens een tv-uitzen- ding van de VPRO. Tussen alle zin en onzin was dat misschien wel één van de meest zinnige uit spraken van die avond. Want in die uitspraak zit het wezenlijke probleem verborgen dat binnen de vrouwenbeweging steeds weer opduikt: wat moeten we in vredesnaam met mannen beginnen? Van Agt in de gracht is best een aardig idee, het uitroeien van mannen, zoals Valerie Solanas eens bepleitte, al heel wat min der. Dat alle mannen onderdruk kers zijn, zoals enkele radikale stromingen binnen de vrouwenbewe ging veronderstellen, is even grote onzin als vooroordelen die menen dat negers lui zijn of dat vrouwen niet kunnen autorijden. Ook het tegendeel is niet waar: de bewering dat ook alle mannen onderdrukt worden, slachtoffer zijn van de maatschappij waarin ze zich voortdurend waar moeten maken en daarom het hanige type snelen in een niets ontziende weg naar macht, prestige en status. Zo kun je alles wat krom is recht maken, zo kun je altijd iemands persoonlijk verleden of "de maatschappij" erbij halen om on derdrukking goed te praten. De verhouding tussen vrouwen en mannen zit veel ingewikkelder, veel verfijnder in elkaar dan botte beweringen en theorieën willen doen geloven. Dat maakt alles juist zo moeilijk. De vrouwenbeweging en mannen, dat is niet alleen een kwestie van strategie van de vrouwenbeweging; het is ook de steeds terugkeren de botsing tussen je dagelijkse persoonlijke leven waarin mannen of je nu wil of niet wel degelijk

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 14