0 de mannenmolen 11 Marc Feigen Fasteau Bruna 1976 Bit boek gaat over het stereotiep van de man. bat wil zeggen, het boek behandelt heel veel vormen van gedrag van "de man" in de hui dige maatschappij. Zoals alles over hebben voor je karrièreen weinig overhebben voor andere mensen, gericht zijn op presta ties, posities, de indruk die je maakt, enz. Vrouwen zijn "wonder lijke schepseltjes" die dat ook maar moeten blijven. Iedere man zal in de beschrij ving wel iets terug kunnen vinden dat een belangrijk deel van hem zelf is, volgens Fasteau. Voor mij is dat voor een deel ook zo. En om nou eens bij elkaar te zien hoe mannen zich over het algemeen gedragen, is het goede in dit boek. Ik kan voortdurend zeggen: Ja, dat herken ik van mezelf", of: "Zo doet die vent op m'n werk konstant", en soms is dat echt een schok van herkenning, af en toe moet ik erom lachen. Toch vind ik het geen fijn boek, hoe verder ik las hoe meer ik_me verveelde, en hoe vaker ik het weer voor een dag of twee in de hoek gooide. Ik ben niet alleen iemand die vaak stereotiep rea geert. Ik ben ook iemand die zo'n boek juist wil lezen om na te denken over mezelf, hoe ik wil zijn, en die onvrede voelt juist met die zakelijke relaties op het werk, en opoervlakkige relaties thuis en met vrienden. Mannen die iets anders,iets nieuws willen, komen in het boek van Fasteau niet voor, want die zijn niet stereotiep. Wat je met al die algemene waarnemingen van hem moet doen, zoek je zelf maar uit. Met andere woorden: we zijn nog net zover, maar dan met een leu ke encyklopedie over mannenrollen erbij Een voorbeeld. Ik werkte voor een half jaar op een groot kantoor van een lande lijke organisatie, als hulp voor een stel belangrijke bazen. Een paar opvattingen van hen over mijn positie: - leuk 'opstapje' voor latere dikke baan - leuk dat je scherpe opmerkingen maakt, je belooft wel wat - stap maar gerust naar die meiden als je iets getikt moet hebben, anders zitten ze toch d'r nagels maar te lakken - in een volgende baan zul je het niet meer kunnen maken om er zo slordig (spijkerbroek) uit te zien - toch eigenlijk maar niks, zo'n tijdelijk baantje, je moet zien dat je aan 'n vaste positie komt. Lie lui namen ook altijd werk mee naar huis en zo. De baan en de positie was alles. Dat waren de mannen die model hadden kunnen staan voor dit boek. Ik voelde me ondertussen doodon gelukkig tussen al die prietpraat over goeie wijn (wie kent de bes te?). Werken om je prettig te voe len in de dingen die je doet en met andere mensen samen was daar niet mogelijk. En een keer je be nen op tafel gooien en zeggen dat je er tabak van hebt kon ook niet. Intelligente praat verkopen en voor geen enkele klus uit de weg gaan is het devies. Maar wat doe je als je in de gaten hebt dat je dat niet wilt? Voor Fasteau is dat simpel. Laat je gevoelens zien. Dat is wel iets wat je moet leren, en waar je in bovenstaande situatie als man kei hard voor zult moeten vechten. De taak waar mannen voor staan is een plan maken hoe we onze situ atie gaan veranderen, en hoe we dat samen gaan doen. Er lopen zat mannen te balen, maar alleen zég gen dat je baalt is makkelijk. Dat doet Fasteau. Peter 0'

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 13