0Ö0C5CJ interview met een mannenpraatgroep 9 Enigszins gespannen kwamen we bij het opgegeven adres en maakten kennis met Nico, Leo, Henk, Nico en Ben. Onder het genot van een kop kof fie hebben we een aantal vragen aan hen gesteld, en we vonden dat we hun meningen daarover het best op onderstaande manier kon den weergeven. Dit interview geeft natuurlijk niet aan hoe een mannenpraatgroep "werkt", maar dat was ook niet onze bedoeling. Waarom zitten jullie in een mannenpraatgroep en wat betekent dit voor je? Henk: Ik vond de vrouwenbeweging erg bedreigend en ben nog steeds niet over die angst heen. De relatie met m'n vrouw veranderde en m'n eigen aandeel hierin riep erg veel vragen op. Ik wilde daar met andere mannen over praten en in deze praatgroep krijg ik vaak een stuk herkenning. In de groep mag ik gevoelens tonen, ik hoef niet te huichelen, durf de dingen te zeggen zoals ik ze voel. Leo Ik ging naar de praatgroep zonder dat ik wist waarom. Ik had inte resse in een mannenpraatgroep, maar ik dacht wel dat het een po litieke groep zou zijn. Het be valt me echter wel goed en ik vind het hier fijn. Nico Vrouwenemancipatie geeft je on zekerheid over jezelf, daarom wilde ik werken aan zelfontplooi ing. De mannenpraatgroep is één aspekt van mijn leven, ik zit hier met m'n eigen waarde en ge aardheid, en hoop door persoon lijke emancipatie een positieve bijdrage aan net geheel te kunnen leveren. Ik wil anderen laten zien dat je zelf kunt leven, on afhankelijk kunt zijn. Ben Ik ben erg bang geweest voor vrouwenemancipatie, dit werd mede veroorzaakt door bv. de boekjes van de Bonte Was. Rationeel eman cipeerde ik wel mee, maar gevoels matig niet. Hierdoor kwam ik in een isolement. Ik ben toen in een mannenpraatgroep gegasn en ik vind dit erg fijn. Ik heb de groep ook nodig om 'bij te tanken'. Nico In het begin reageer je angstig op vrouwenemancipatie, je vindt het moeilijk om zelf te emanci peren. Tot je ontdekt dat er meer mannen mee bezig zijn, je leest erover (er wordt een speciale mannenkrant: 'mannentaal' uit gegeven, te koop in de Vrije Boekhandel, red.) en ontdekt dan een mannepraatgroep Worden mannen onderdrukt, en waar- uit bestaat die onderdrukking? Nico Ja, heel erg zelfs. Dat begint al in de opvoeding, je moet flink, groot, sterk zijn. Je mag niet huilen, je moet prestaties leven ren. Later neemt de maatschappij dit over. Deze verplicht je om je on geëmancipeerd te gedragen. Part-time werk is voor een man bijna niet te krijgen, en dit is belangrijk voor emancipatie. Ben De hele maatschappij is vastgeroest in normen, je bent vaak verplicht op een bepaalde manier te handelen, anders val je erbuiten. Ook de wetgever diskrimineertwe-' duwnaars krijgen geen pensioen, en als je als gescheiden man zelf je kinderen wilt verzorgen en op voeden krijg je geen uitkering. In het Nederlandse strafrecht worden mannen ook vaker en zwaar der gestraft. Henk Mannen onderdrukken vaak zichzelf en hun medemannen. Ze moeten van zichzelf ook vaak zoveel. Dit komt ook omdat je zo opgevoed wordt, je leert niet alleen te zijn, of eenzaam of onafhankelijk.

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 11