I I mannenemancipatie-vrouwenemancipatie n 1 I I i n I 8 Til. voor mij te maken met vrouweneman cipatie en feminisme. Het Vrou- Het is al heel lang geleden dat ik 's nachts droomde dat ik non (zuster, religieuze) zou worden, dat ik geroepen zou worden. Het was ook in diezelfde tijd dat ik iedere avond, in bed, ging bidden dat ik niet geroepen zou worden. Het leek me heel erg. Later is dat overgegaan. Toen ik zo'n jaar of 18 was kreeg ik andere dromen: van witte bruidsjurken, trouwfeesten, en al die dingen. Dromen zijn be drog, dat wist ik al, want die droom van non was toch ook niet uitgekomen. Maar trouwen en witte bruidsjurken dat was bij iedereen zo. En verloven dat hoorde erbij. En feesten ook. En de kerk. En kinderen. En het huishouden. En wassen. En strijken. En thuis zitten. En.... En.... En toen kwamen mijn vriendje en ik tot de konklusie dat we het ei genlijk niet zo fijn vonden bij elkaar en toen was het uit. Ik was alleen en voelde me vaak heel eenzaam. De droom was weer niet uitgeko men: geen witte jurk en geen feest. Eigenlijk voelde ik me heel opgelucht maar dat durfde ik tegen niemand te zeggen, ie dereen had verkering en ging trouwen. Was gelukkig. Dat is nog een paar keer gebeurd, dat van die droom van witte jur ken en feesten. Van alleen zijn leren want het is een strijd met jezelf, jezelf durven zijn ook al ziet niemand dat zitten. Je doet het omdat je weet dat het voor jou de enige weg naar geluk en naar een zinvol leven is. Voor mij kunnen mannen en vrouwen pas gezamenlijk verder komen in de emancipatie-beweging wanneer ook de man de strijd met allerlei normen en met zichzelf is aange gaan en vanuit zichzelf heeft ge kozen voor verandering. Dan pas kunnen|we elkaar helpen, steunen en solidair met elkaar zijn. K I wenkafee en alle vrouwen die ik daar heb ontmoet hebben me daar bij geholpen en zullen dat ook in de toekomst doen, want er is nog veel meer. Toch maakt het soms niets uit of je nu wel of niet getrouwd bent, mannen verwachten toch vaak het zelfde nl. dat je lief, afhanke lijk en verzorgend bent. En die verwachtingen hebben voor mij iets te maken met mannen-emancipatie Mannen-emancipatie is voor mij dat mannen zelf gaan nadenken over de rol die ze hebben in de samenle ving, op hun werk, in het gezin, met hun kinderen, met hun vrouw, met vrienden en andere mannen. Dat ze krities zijn over die rol, dat ze gaan kijken of ze dat al lemaal wel zo willen en voelen, en dat ze de strijd aangaan met zichzelf. Eigenlijk vind ik 't heel erg dat 't moet, want ik weet dat 't moeilijk is, dat je vaak gekwetst wordt, dat anderen je niet begrijpen, dat je pijn hebt, eenzaam, alleen en ongeluk kig kunt zijn. Maar ik weet ook dat het niet anders kan: er is geen verandering mogelijk zon der pijn en zonder strijd, en mannenemancipatie is verandering evengoed als vrouwenemancipatie dat is. en eenzaam voelen. Van opluchting We kunnen het elkaar ook niet en bang zijn om dat te zeggen. Heel lang geleden is dat opge houden, dat dromen en al die an dere dingen. En nu, nu zeg ik Tt wel, dat ik niet wil trouwen en geen kinderen wil krijgen en dat ik wel graag met mannen samen leef, vrij en gelukkig wil zijn. Maar ook dat ik weleens niet ge lukkig ben. Het heeft bijna 10 jaar geduurd, die strijd met mezelf, het na denken over wie ik ben en wat ik wil, waarom ik niet wil trouwen en geen kinderen wil. Dat heeft Ki I I

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 10