boekbespreking r 7 slachtsverschillenVoordat we deze kunnen veranderen, moeten we ze leren kennen. En je leert ze kennen in die kleine dagelijk se gebaren- in die automatiese reaktieswaarbij we niet stil blijven staan waarom we dat doen; in de vooroordelen die we blijven beschouwen als on aantastbare waarheden, en in zeden en gewoonten, die uiterst strakke kodes en regels hebben". En de vooroordelen over meis- jesbabies -en jongetjes- doen nog steeds hun werk. "In de baarmoeder bewegen meisjes min der dan jongens, als baby zijn ze minder gulzig, ook minder 'lief', wel schattig. Nog geen jaar en het zijn al aanstel- sters en haaibaaien, ze spelen minder wild dan jongens, huilen sneller en hangen meer aan moe der. 'Zo klein als ze zijn...., ik maak toch geen verschil...., meisjes zijn heel anders....'. En omdat het verschil 'er al zo vroeg in zit', moet je be grijpen dat het aangeboren is en dat er 'dus' niets aan te veranderen valt" In de zwangerschapsperiode be ginnen die vooroordelen hun werk al te doen. En zoals Be- lotti aangeeft spreekt uit de ze vooroordelen, die vaak door de wetenschap allang achter haald zijn, een grote vijande lijkheid jegens de vrouw. Voor veel ouders gaat de ge boorte van een zoon nog steeds boven het krijgen van een meis je en nog steeds krijgen vrou wen de verantwoordelijkheid in de schoenen geschoven; "mijn vrouw kan geen zoon baren". Zo worden kleine meisjes groot van Elena Gianini Belotti. Ondertitel: "De maatschappelijke konditionering van de vrouw in de vroege kinderjaren". Woensdag 6 september was het on derwerp van de thema-avond: Wie als meisje geboren is, wordt op gevoed tot "echte" vrouw. Voor wie zich verder wil verdie pen in kleine meisjes en hun op voeding is als start het boekje "Zo worden kleine meisjes groot" van de Italiaanse schrijfster Elena Gianini Belotti erg ge schikt. Het boekje is in ver schillende talen vertaald en heeft een enorm sukses. Het is dan ook konkreet en erg levendig geschreven. Zeker geen droge kost Het onderwerp van het boek gaat over het fundamentele punt, dat de vrouwenbeweging aan de orde heeft gesteld, nl. is het ver schil tussen de mannelijke en vrouwelijke sekse aangeboren of aangeleerd? Het vrouw-zijn wordt aan meisjes opgelegd is de visie van Elena Belotti en in haar boekje be schrijft ze hoe die opvoeding in zn werk gaat De nadruk ligt daarbij vooral op de opvoeding in de vroegste kin derjaren. In deze jaren wordt de kweekbodem gelegd voor al onze moeilijkheden. Maar van deze be langrijke jaren kunnen we, van onze eigen opvoeding, nog maar weinig herinneren. Elena Belotti baseert haar visie op rechtstreekse waarnemingen van kinderen (vanaf de geboorte) en ouders. Het onderzoek vericht- te zij in gezin, kresjkleuter school, lagere en middelbare school In haar voorwoord zegt Belotti "dat niemand in staat is eventu ele aangeboren biologiese gege vens te wijzigen, maar dat is wel mogelijk met de maatschappe lijke en kulturele gegevens, die ten grondslag liggen aan de ge- It It

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 9