21 Kathleen Rutten maatstaven nergens blijft; ook niet alles wat door vrouwen ge produceerd wordt is zonder meer altijd mooi en goed. En wanneer je een tijdschrift voor litera tuur en kunst opzet, en t is een tijdschrift dat door vrou wen gemaakt wordt bovendien, waarmee je geen bepaalde ideolo- giese bedoelingen hebt, waarmee je niks en niemand wilt propage ren en indoktrinerendan kun je misschien toch maar 't veiligst dat publiceren, wat door vrou wen met klinkende namen gemaakt is En nou ben ik terug bij m'n eer ste bedenking en is de cirkel rond. Nou hoop ik echt, uit de grond van m'n hart, dat m'n te leurstelling en bezwaren tegen dit eerste nummer van Chrysallis te voorbarig zijn, dat 't volgen de nummer echt een openbaring zal zijn en niet alleen maar een herkenning. Want er is geen spra ke van dat ik 't volgende nummer niet opnieuw met grote verwach tingen tegemoet zie; zo hardnek kig en goed van vertrouwen ben ik wel. En dat is niet geheel zonder reden, want van de keuze van publikatie kan ik alleen maar zeggen dat ik 'm weliswaar niet goed vind, maar wel heel mooi. En dat 't fijn is om zo'n keuze in huis te hebben. die (nog) denken dat literatuur en kunst moeilijke dingen zijn waarvoor je moet hebben geleerd wil je erover kunnen oordelen" (blz.7) t Zal toch niet de bedoeling zijn dat de eerste groep Chrysal lis vol blijft schrijven en de tweede groep 't lezerspubliek blijft vormen? Goed, dat is m'n eerste bedenking bij 't lezen van Chrysallis. M'n tweede is, dat de redaktie van plan is om dat op te nemen wat ze goed en mooi vinden. Dat is op 't eerste gezicht een pri ma idee, waar ik niks op aan te merken heb, maar 't gaat hier om inzendingen van mannen, die dan niet eens "Beter" hoeven te zijn of zelfs "bewijsbaar Even goed als wat vrouwen maken"(bladz3 Ik vind dat maar halfzacht demo- kraties gelul, Chrysallis is toch een tijdschrift wat door vrouwen wordt gemaakt, of niet soms? En ben je soms bang om voor radikaal te worden versle ten, wanneer je zoiets schrijft, of hoe zit dat? Er wordt bij Chrysallis niet ge werkt vanuit een "specifieke normatieve ideologie" (blz.4), en ze zijn wel betrokken maar willen geen propaganda maken, ze zijn wel geëngageerd maar willen niet indoktrineren. En om te bewijzen dat zoiets heel goed mogelijk is, zouden alle inzendingen geaksepteerd worden, ook die van mannen, die, ja wat eigenlijk, niet "Beter" hoeven zijn, of "bewijsbaar Eeven goed", maar, wat dan wel? Alsof zoiets te bewijzen valt, want de redaktie neemt sowieso alleen maar dat op wat ze goed en mooi vindt, d.w.z. zonder bewijs Literatuur is dat wat door blan ke mannen tot de literatuurhand- boeken wordt toegelaten, heb ik Hanneke van Buuren horen zeggen, 't Wordt dan nu omgedraaid: li teratuur is dat wat door blanke vrouwen tot Chrysallis wordt toegelaten Nou ben ik me er best wel van bewust dat je zonder zekere

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 23