eexx eigen ervaring I I w 16 Door omstandigheden moest onze baby bij de geboorte opgenomen worden in het ziekenhuis. Hij kwam op de boxenafdeling te liggen, in een couveuse. Zijn opname heeft 'maar' tien dagen geduurd. Mijn ervaringen daarmee brachten me ertoe om dit stukje te schrijven. Het is niet alleen bedoeld om jullie te vertellen hoe moei lijk het is wanneer je kind in het ziekenhuis ligt, maar veel meer om jullie duidelijk te ma ken dat je er zoveel mogelijk bij betrokken kunt zijn, door steeds weer je eigen mening te laten horen tegenover artsen en verplegend personeel. Hiermee wil ik proberen andere vrouwen ervan te overtuigen dat het zo belangrijk is om voor jezelf op te komen, te laten horen wat je zelf vindt, ook tegenover mensen waar je mis schien tegenop kijkt ('die zul len het wel beter weten', 'ik wacht wel af Meteen na de bevalling bleek een ziekenhuisopname noodzake lijk voor onze baby. Het kwam helemaal onverwachts. Ik bleef zelf thuis. Voordat mijn man met de baby in de ambulance verdween, riep ik hem na dat ik persé borstvoeding wilde ge ven; hoe, wist ik op dat moment ook nog niet. Hij kwam thuis met de medede ling van de dienstdoende (man nelijke) kinderarts dat ik dat maar moest vergeten, omdat het helemaal niet duidelijk was hoe lang de ziekenhuisopname zou gaan duren. Ik werd ontzet tend boos, en voelde me extra rot, vastgekluisterd als ik was aan m'n kraambed. Ik kon er niet zomaar even naartoe stap pen Wat dachten ze wel niet. Begrepen ze dan niet dat het juist nu zo belangrijk was voor mijMijn borstvoeding was het enige wat ik op dil moment aan onze baby kon geven. De rest, het verzorgen en het knuffelen, moest ik toch al overlaten aan het verplegend per soneel Zouden ze met hem knuffelen, of er alleen maar medies-technies mee bezig zijn? Zouden ze hem troosten na al die prikken, spui ten en noem maar op? Ik voelde me machteloos, daar in m'n bed. Mijn man ging zo vaak hij kon, kijken, en stond daar achter glas en zag hoe ze met hem bezig waren. Gelukkig waren ze heel lief voor hem, dus dat viel wel mee. In samenspraak met de vroedvrouw die mijn standpunt over borstvoe ding heel goed begreep, besloot ik om in ieder geval met kolven te beginnen om het proces te sti muleren. Hoe lang ik hiermee door zou moeten gaan, was op dat mo ment voor mij niet belangrijk. De volgende dag had mijn man een gesprek met de kinderarts die on ze baby onder behandeling had. Het was een jonge vrouwelijke arts. Weer roerde mijn man het onderwerp borstvoeding aan. Zij had het nog nooit meegemaakt dat een baby in de couveuse, waarvan de moeder thuis was, borstvoeding werd gegeven. Ze belde een kolle- ga en kwam tot de konklusie dat het geen probleem mocht zijn. Mijn man kreeg steriele flesjes mee, waar ik de afgekolfde melk in moest doen. Elke dag nam hij een gevulg flesje mee naar de af deling, waar ze het na 't eerst gekookt te hebben via een slange tje aan onze baby gaven. Doordat de borstvoeding bij mij nog op gang moest komen, was het in het begin niet voldoende in verhouding met wat hij moest krij gen volgens het schema. Toch ga ven ze telkens eerst mijn voeding en vulden het daarna aan met kunstvoeding. Een heel karwei dus voor het verplegend personeel.

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 18