I I I I I I i I I 14 I t 9 Lemniscaat huis. leeft r en stuurd. hij uit in Het kinderboek vanuit een andere hoek, deel 1 en 2, een brochure van de werkgroep kinder- en jeugdlektuurNBLC, postbus 2054, Den Haag, kon- taktpersoon: Nel Teeuwen, Hortensiastraat 12, Eindhoven Plus-Min Boek, verslag van een onderzoek naar de inhoud van kinderboeken door de werkgroep kinderboeken MVM-Leiden, NBLC, Den Haag, kon- taktpersoon: T. Meelis-Voorma, Zocherstraat 5, Leiden. 76.155 WAECHTER, F.K.Ufe monsterspelers^ Uit het duits loor Anne Otten. Amsterdam, Ploegsroa, 1977, 12,90. Weer zo'n geestig boek van Waechter, waarin dit keer de strijd tegen de autoritaire wereld van de volwassenen gewonnen wordt door kinderen met fantasie en speelzln. Kameraadschap is belangrijker dan onechte opvoedingsmoraal. Een soort stripverhaal met 400 tekeningen. Vanaf 7 jaar. W. Wilmink en H. Dorrestijn; Dat óverkomt ieder een weT; Visite uit de hemel; Je bent een lieg beest. Aarts, 4,50 per boekje. Driegoedkoop uitgegeven bundels van liedjes uit de Stratemakeropzeeshow. ze zijn geschreven en geïnspireerd door en vanuit de ervaringen van kinderen en bieden aldus geweldige indentifika- tiemogelijkheden. Er is ruimte voor gevoelens als alleen zijn, anders zijn dan anderen, angst om te falen; taboes worden doorbroken (in bed plassen, vieze woorden zeggen) en er is kritiek op gezagsverhoudingen. ZOZO, kritische informatie over jeugdliteratuur. Alternatieve Werkgroep Jeugdliteratuur, p/a Pax Christi, Kleine Beerstraat 20, 2000 Antwerpen. M. Maas: Sauwtje Zeevrouw. Kosmos, 6,50. Speelse introduktie tot milieu- en vervullings- problemen. Sauwtje is een erg onafhankelijk en slim meisje (vrouw) dat alleen op een eiland woont en in haar eigen levensonderhoud voorziet. 78.156 TORNQVIST, RITA: Wie is hier eigenlijk de baas? Briefwisseling met mijn dochter Marit. Amsterdam, Ploegs- ma, 1977, f 12,50. Mooi uitgegeven boekje met ouderwets gemarmerd omslag. Het bevat de brieven die de auteur en haar opgroeiende dochter gedurende enige tijd aan elkaar schreven toen andere koraunnikatievormen niet zo goed moge lijk waren. Voor 12 jaar en ouder. 12 jaar en ouder: A. Schouten: Lolo komt niet meer spelen. Holke- ma en Warendorf, f 9,90. Op genuanceerde maar niet al te moeilijke wijze worden problemen rondom de ierse vrijheidsstrijd en het terrorisme verweven in een vakantieavon- tuur van Gerrit die met zijn ouders in Wales vertoeft. Fantasieën over feeën en spookkastelen spelen een rol naast meer alledaagse problemen zoals de komst van een nieuwe baby. Dat roept bij Gerrit en zijn vader heel wat jaloeziege- voelens op. Sfeer, bijgeloof en taalstrijd van Wales zijn goed belicht. B. Byars: De achttiende ramp. Kosmos, 11,50. Het gevoelsleven van een jongen in de puberteit is een ongebruikelijk th“ma. Hoe verwerk je je angst en onzekerheid als de sterkste jongen van de school achter je aanzit en je zelf klein van stuk bent; als je vader altijd ver weg is en je moeder door haar eigen werkzaamheden in beslag wordt genomen? Dan is er nog maar één oplossing: er zelf aan gaan staan. Een spannend verhaal met veel humor en warmte geschreven. M. Diekmann: Total Loss, weetjewel. Querido, 14,90. Total Loss, zoon van progressieve ouders, raakt bevriend met Katja die uit een in-net burgerge- zin komt. Hij vindt het niet altijd even- makke lijk de open houding die hij van zijn ouders heeft geleerd vol te houden en te verdedigen, vooral niet als hij en Katja verward raken in het agressieve optreden van een straatbende. Allerlei maatschappelijke konflikten en niet traditionele opvattingen worden aangeroerd. Het einde is helaas wat erg kryptisch. 78.157 TORNQVIST, RITA; Ze snappen er niets van. Ill.: Mance Post. Amsterdam, Ploegsma, 1977, f 12,50. Een ik- verhaal, waarin de hoofdpersoon Heleen uitlegt dat sommi ge mensen er toch nooit iets van snappen - van dromen, imooie muziek en vriendschap. Met begrip geschreven, vol fantasie en herkenningsmogelijkheden voor al wat rijpere lezertjes vanaf 8 jaar. 78.155 O'DELL, SCOTT; Zing naar de maan, Navaho. Uit het amerikaans door J. Uijt den Boogaard. Haarlem Hollend, 1974, 10,90. Een indianenverhaal dat gebaseerd is op historische gegevens. Een meisje beschrijft welke ver schrikkingen haar en haar stamgenoten zijn aangedaan door de blanken. Ondanks alles groeit zij op tot een volwassen vrouw vol initiatieven en liefde. Ontroerend. Voor 12 jaar en ouder. M. Sendak: Max en de Maximonsters. f 12,50.-- Max wordt voor straf zonder eten naar bed ge- Zijn agressieve gevoelens daarover 1_. -n een droomfamtasie waarin hij heer i meester xs over verschrikkelijk griezelige mon sters. Daardoor keert zijn gevoel voor eigen- ”a^rde terug en is het toch ook weer fijn om te ouderlijk voor eigen- rug te gaan naar de veiligheid van h»t

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 16