13 je kinde- •J’ VOdr-c C\ Als laatste zal ik een klein overzichtje geven van positief beoordeelde kinderboeken voor verschillende leeftijden. Het is geknipt uit de zomerlover '77 en de lentelover '78. Ik hoop verder dat dit artikel een hulp zal zijn bij de keuze van het juiste boek voor je kin deren. Want dat is toch vaak on ze taak als moeder; we zouden er vaker aandacht aan moeten beste den. Het zou ook leuk zijn als kinderen eens schreven in deze Vrouwenkrant over boeken die hen aangesproken hebben. Want om hen gaat het en hun beoordeling speelt een belangrijke rol in de keuze voor welk boek. Kaart het eens aan bij ren De Werkgroep Kinder- en Jeugd literatuur heeft inmiddels al twee brochures gepubliceerd onder de titel "Het kinderboek vanuit een andere hoek (I en 2) Hierin wordt een groot aantal boeken besproken waarin 1 een ander dan een traditioneel we reldbeeld' aan de orde komt: derde wereld-problematiekkri tiek op prestatiezucht en ge zagsverhoudingen, andere rolpa tronen, doorbreking van taboes rondom seksualiteit. Verder is er nog een uitgave uit België: "Zozo"kritiese infor matie over jeugdliteratuur. Zoals je ziet verschijnt er veel op dit gebied en Joke Linders- Nouwens pleit in Lover voor sa menwerking van deze groepen om dubbele publikaties te voorko men, het kan kwaliteitsverbete rend werken en het geeft meer duidelijkheid voor de opvoeders. 8-12-jarigen: A. Rutgers van der Loeff-Basenau: Een vlinder achterna. Ploegsma, f 10,--. Een ontroerend verhaal over een klein meisje Ve ronica dat opgroeit in de grauwe armoede van een Amsterdamse volksbuurt. Ze is dol op alles wat mooi en kleurig is en dat vormt tenslotte de aanleiding tot een avontuur. De schrijfster toont groot inzicht in de belevingswereld van een driejarige en geeft een goed beeld van het leven in oude stadswijken waar geen groen of speelruimte is. Menselijke relaties zijn met mildheid en humor getekend. - G. Kuyer: Grote mensen daar kan je beter soep van koken. Querido, 14,90. Madelief is pas verhuisd en moet zich een plaatsje zien te veroveren in haar nieuwe woon omgeving. Als ze tenslotte een vriendje vindt, blijkt die niet erg gesteld te zijn op andere mensen. Alhoewel in feite een vervolg op ’Met de poppen gooien', (een eigentijdse Jip en Jan- neke), is dit boek beter geslaagd omdat het één doorlopend verhaal is. De figuren komen beter tot leven, de problemen zijn overtuigender. Het is niet altijd eenvoudig als je alleen maar een moeder hebt, die bovendien altijd moet werken. Met humor en vanuit de wereld van het kind ge schreven. 4-8-jarigen: M. Heymans: Kattekwaad en Popperommel. Lemnis- caat,. 9,90. Susan's huiselijke aktiviteiten dragen bij tot haar gevoel van zelfvertrouwen. Ze is niet bang. M^t slimheid en zelfstandig optreden wordt ze de boosaardige poppen en poezen de baas. De geesti ge tekeningen suggereren meer dan de tekst, maar daardoor wint dit prentenboek aan betekenis. Het leven is meer dan het lijkt te zijn. T. Ungerer: Zeralda's Reus. Bruna, f 14,50. In een sprookjesachtige, soms bijna bizarre sfeer, neemt het kleine meisje Zeralda de grote kinder- etende reus voor zich in dank zij haar voortref felijke kookkunst. Een stereoriep element? Mis schien wel, maar de onschuld en het zelfvertrou wen van Zeralda spelen een veel belangrijker rol. M. Sendak: Iggeltje Piggeltje Pop! Of, het leven moet meer waard zijrü Bert Bakker, 9,90. Een modern sprookje waarin het hondje Jennie op zoek naar ervaring de wijde wereld intrekt en dan met allerlei vreemde situaties gekonfron- teerd wordt. Haar zelfvertrouwen loodst haar door de moeilijkheden,heen zodat ze tenslotte toch de hoofdrolspeelster wordt in Iggeltje Piggeltje Pop.

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 15