de kardinaal 9 Maria "Zo wooden kleine meisjes groot Elena Gianini Belotti Alpha-boekuitgeverij Bert Bakker Prijs: 17,90 Verder gebruikt: - Opzij, feministies maandblad september 1978 - Feministies Socialistiese Teksten I, artikel van Joyce Outshoorn "Zo vader zo zoon van moeder op dochter" (Uit:"Emma", een Duits vrouwen blad, vertaald) Zoals in de meeste West-Europe- se landen loopt in West-Duits- lan'd het geboortecijfer sterk achteruit. 1 Geboortenteruggang 1 noemen de statistici en politi ci dit, maar in werkelijkheid is het gewoon een 'babystop'. Om hier iets aan te doen voelde de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Höffner, zich genood zaakt een preek te houden, waarin hij zich afvroeg of de werkloosheid wel zo hoog zou zijn, als er de laatste jaren meer kinderen op de wereld ge zet zouden zijn. Het gebruik van levensmiddelen, textiel, speelgoed en meubilair zou dan toegenomen zijn, meende de kar dinaal Kort en goed, wij vrouwen zijn weer de schuldigen. Kom vrou wen, niet langer treuzelen, geen kardinale fouten maken, kinderen op de wereld zetten!! Of die kinderen door het ver keer omkomen, of door een neu tronenbom misschien, of over 18 jaar zelf werkloos zijn, wie zal dat een zorg zijn. De kardinaal misschien?? Ook legt zij volgens Outshoorn teveel de nadruk op uiterlijke opvoedingspraktijken en verwaar loost zij wel veel van het onbe wuste gedrag in de opvoeding en in de moeder-kind-relatie Buiten beschouwing blijven ook het effekt van onze gezinsstruk- tuur waarin de moeder het op- voedings1 monopolieheeft, en de maatschappij waarbinnen dit ge beurt. De opvoeding staat bij haar los van de maatschappij, dus ze trekt niet de konklusie dat de maatschappij moet veran deren wil er werkelijk iets ver anderen Dat de huidige opvoeding zo slecht is voor vrouwen ligt aan de opvoeders: de vrouwen. Dat zijn moeders, onderwijzeressen en kleuterleidstersdie allemaal een gebrekkige opleiding hebben en zichzelf niet kunnen verwe zenlijken, waardoor zij de kin deren tot hun evenbeeld vormen. Belotti zoekt het vooral in een betere opleiding van de opvoed sters en in 't meer mannen be trekken in de baantjes van on derwijzer en kleuterleider Joyce Outshoorn stelt: Opvoeding alleen is geen oplos sing, die ligt veeleer in strijd en bewustwording, want zolang we nog afhankelijk zijn van de man, zal dat onze verhouding tot de kinderen mede bepalen. Ondanks deze kritiek is 't boek zeer waardevol om meer inzicht te krijgen welke processen in de opvoeding tot meisje een rol spelen. En ik merkte dat ik door het lezen steeds dacht aan mijn opvoeding, mijn herinneringen opfriste en er meer zicht op kreeg en

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 11