introductie avond 17 WOENSDAG 26 APRIL, De introductieavond van 26 april was opgezet om in ge mengde groepjes te praten over het vrouwenkafee; gemengd dat wil zeggen, vrouwen die echt die avond voor het eerst kwamen en vrouwen die al vaker waren geweest, plus de extra toe voeging van één kerngroep- lid per groep.26 April is intussen al weer lang gele den en het is wel te hopen dat de nieuwkomers van toen, nu stamgasten zijn en blijven en dat de nieuwkomers van nu dat ook gaan worden, want om te bereiken dat iedere vrouw zich na het eerste, soms wat onwennige aarzelende binnenkomen thuis gaat voelen in het Vrouwen kafee was en is nog steeds het doel waarnaar wij streven. Het eerste en het tweede punt van de richtlijnen voor de dis cussie die de leden van de kern groep kregen voor die intro ductieavond van 26 april, - wat verwachtte je toen je naar het kafee ging - en - werd er aan die verwachtingen voldaan - is natuurlijk heel nauw verbon den met het laatste punt - heb je een idee hoe we meer vrouwen met elkaar in kontakt kunnen brengen -. Het is allemaal te vangen onder de noemer opvang! Je komt er niet onder uit, het is bijna alsof iedere vrouw die voor het eerst het kafee bin nenkomt, het gevoel heeft als of ze bij een vreemde de huis kamer binnen komt stappen, als of ze als buitenstaander het privéterrein van "de ander" betreedt, en ze is dan niet gerust totdat "de ander" haar persoonlijk verteld heeft, dat het ook haar terrein is, dat ze welkom is en dat ze, gewoon zo, zonder leertijd, proeftijd of noviciaat, de orde mag betreden en dat niet uit haat tot de man, maar uit liefde tot de vrouw, om het maar eens goed katholiek te houden. Het idee dat in het Vrouwenkafee alleen diep teleur gestelde, zwaar gefrusteerde in ouwe lompen gehulde, ver bitterde mannenhaatsters zit ten, leeft nog steeds, bij veel mannen en dat is jammer, maar bij veel vrouwen ook en dat is zeer treurig. Een waardevolle suggestie voor de richting waarin de oplossing van het opvang probleem gezocht moet worden, die ik heb gehoord, is, dat de kafeebezoeksters zelf meer ingeschakeld moeten maar in je eentje aantobben op zo een avond, dat je het dan best wel even moelijke hebt en dat er dan veel vrouwen zijn die maar niet meer terug komen, want wat moeten zij nou, wat kunnen zij nou, niks toch zeker? Of wel? Dus die introductieavond was opgezet, op de eerste plaats om te introduceren, maar ook om erachter te komen waar de mantel van de realiteit de la ding van de verwachtingen niet dekt. Ik kan me zo goed voor stellen dat, wanneer je na lang nadenken en lezen over vrouwen- kafees en vrouwenbeweging en ondanks de nodige tegenwerking in je naaste omgeving, die zich vaak ineens zo ontwikkelings- bewust uit kan laten over dat overdreven gedoe van die wijven, ze hebben het toch goed hier, als het nou Afrika was, of Saoedi-Arabië je op een zekere woensdaaavond toch de sprong waagt, met misschien het idee in je achterhoofd, dat je, zeker na de innerlijke strijd die je dan toch maar even gewonnen hebt, vast wel met open armen en trompetgeschal binnen ge haald zult worden, als de brengster van de reddende muni tie voor de strijdsters op de barricaden, en ze zien je dan niet eens staan, ze laten je

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 19