I Brabant word eens wakker 1 Uitslag nummers loterij Janshove Natuur rond het Markdal te Winterwandeling Decembervogels HEEMKUNDEKRING ’AMALIA VAN SOLMS’ Antoon van Tuijl - Op de winterwandeling van twee jaar geleden. Ijsvogel LOTERIJ JANSHOVE Info: 06-40007219 Inde tuurli lie kri lecen net Et tere f let ke te hei leraar en. B pet k peze paar I lleroi Ier ru ezus. Een k eBet Leid temt pigd plop De weergegeven discussie van afgelopen weken over de nieu we veehouderijplannen die deels het gevolg zijn van de mestdialoog, krijgt onderhand het karakter van een ware po lemiek. Eenieder wilt zijn gelijk halen en krijgen, zowel boeren, burgers als buitenlui. Maar wie is nu het slachtoffer? Dat zijn wij allemaal! Dat Gedeputeerde Staten selec tief uit het pakket maatregelen zou winkelen is niet juist. Ge deputeerde van den Hout en Staatssecretaris van Dam trek ken het probleem met mogelij ke oplossingen al wat breder, maar nog niet breed genoeg. Juist als de veesector zelf aan geeft dat dit selectie is van de mogelijk te nemen maatrege len, geven ze aan dat er nog veel meer speelt. De kern van het probleem is: teveel mest door teveel dieren waardoor in bepaalde regio’s ontoelaatbare vervuiling optreedt van lucht, bodem en (grond-)water. ’We reldspeler’ willen zyn in land bouw en veeteelt in kwantitatief opzicht maakt ons tevens tot de grootste verliezer in kwali teit van ons eigen Nederlandse leefmilieu en gezondheid. Ont nuchterend om te beseffen dat Nederland slechts 1 van de wereldvleesproductie levert en slechts 1,5 van de zuivelpro- ductie. Hoezo wereldspeler? En wat valt er te jammeren beste veehouder? Met het los laten van de melkquota zijn veehouders zonder onderling overleg de melkveestapel fors gaan uitbreiden. Dat de fos- faatdrempel daarmee landelijk zou worden overschreden was voorspelbaar. De fosfaat onthef fing (derogatie) vanuit Brussel voor Nederland is 90 kg fosfaat per ha bouwland en 60 kg voor grasland. In geheel oostelijk Brabant geeft bemesting meer dan het toegestane maximum, namelijk 120 kg fosfaat. Als van Dam geen maatregelen zou nemen vervalt de Brusselse ont heffing wat zou leiden tot een nog grotere inkrimping van de melkveestapel dan dat van Dam voorstelt. Hetzelfde geldt voor stikstof. De Europese nitraatrichtlijn stelt dat in alle Europese lidstaten niet meer dan 170 kg stikstof uit dierlijke mest per hecta re grond mag worden opge bracht. Nederland mag tot 230 kg op zandgronden opbrengen. Maar in midden en geheel oos telijk Brabant vindt een ruime overschrijding plaats, name lijk meer dan 300 kg per hec tare. Het nitraatgehalte van het grondwater in veel Brabantse regio’s (82%)overschrijdt de norm van 50 mg/ml en is zelfs U kunt de prijzen op komen halen tussen 09.30 tot 16.30 uur tot en met 31 december. Wij willen u bedanken voor uw bydragen aan de loterij. Fijnefeestdagen en een gezond 2017! Team Janshove kerstmarkt Zij nodigt dan ook alle wandel- liefhebbers onder haar leden uit om mee te gaan. Trouwens, ook niet-leden mogen gewoon met mest’ waarbij 30 tot 40 illegaal wordt verhandeld en over het illegaal uitrijden van mest. Maar ook de overheden sen en drempelwaarden voor emissies te voorkomen. Hoezo En gaan we het allemaal oplos sen met mestverwerking? (BD 1 dec.) De vele huidige pro blemen, ook zoals verwoord mbt toezicht en handhaving. Ook storend is dat een deel van de kringloop op landelijk niveau dan zal de gehele Nederlandse zodat we stipt op tijd carpoolend kunnen vertrekken naar het met een verantwoordt voed- selbeleid en staan veraf van gaan failliet of hebben geen op volgers. Die trend zal voorlopig niet veranderen. De sector staat aan de vooravond van een voor hun lastige beslissing. Door ploeteren in de huidige strijd om koste wat kost de dieraan- tallen op een onacceptabel hoog niveau te houden met alle negatieve gevolgen van dien, of kiezen voor een sanering. Kies je voor een ontwikkeling van megastallen met steeds terug kerende dure innovaties en verlies van arbeidsplaatsen, of kies je voor grondgebonden vee houderijen waarin wel plaats is voor de traditionele familiebe drijven? Maar dat laatste kan alleen bereikt worden bij een forse afslanking van de dieraan- tallen. Dat zal leiden tot minder milieumaatregelen, dus minder (on-)kosten. Meerdere partijen in de Tweede Kamer hebben wel oog voor familiebedrijven. Het Europarlement stuurt aan op inkrimping van de veestapel (oktober 2015). Ons eigen Land bouw Economisch Instituut ad viseert verplaatsing van delen van de Nederlandse veestapel naar elders in Europa. Zoals van Dam zegt: ”De boer staat aan het roer; als zijn strategie mislukt wacht de sector een koude sanering”. En het vraagstuk van onze ge zondheid? Dat dient absoluut een rechtmatige plaats in de gehele discussie te krijgen. Het VGO-rapport laat de effecten van milieubelasting op onze ge zondheid zien maar is absoluut geen ziektelast meting. Deze be lasting is echt absoluut te hoog. Het AGNM i.o. (Artsennetwerk Gezondheid Natuur en Milieu) steunt de huidige gedachten van van Dam en van den Hout met de te nemen maatregelen. Daarnaast zien we als artsen- groep de noodzaak om het pro bleem bij de bron aan te pak ken. Minder vee, minder mest, minder vervuiling van het mili eu, minder ziektelast van dier en mens, minder onkosten. We staan met z’n allen aan het roer. Ignas van Bebber uit Nuland werkt als chirurg in het Jeroen Bosch ziekenhuis en is verbon den aan het Artsennetwerk Ge zondheid Natuur en Milieu i.o. MARKANDALLETJES Visserslatijn? Een modderkruiper is een modderkruiper, of toch niet? Daarom zocht Waterschap Brabantse Delta met hulp van de schepnetvisgroep van Mark en Leij in de Bavelse Leij naar de Kleine Modderkruiper. Die werden daar geschept en na ana lyse van hun DNA bleek het de ‘hybride’ (bastaard) soort te zijn. Dat zijn kruisingen van de oorspronkelijke Kleine Modderkrui per met twee vergelijkbare soorten uit Oost-Europa. De hybride vrouwtjes kunnen zich zelf al ‘klonend’ voortplanten en zo voor weer vrouwelijke nakomelingen zorgen. Wel moeten ze om actief te gaan klonen geprikkeld worden door de aanwezigheid in de buurt van een oorspronkelijk mannetje, weet de visexpert Marco j Beers van het Waterschap. Dus geen klonende vrouwtjes zonder echte mannetjes. Een geïsoleerde populatie van échte Kleine Modderkruipers komt nog in het Merkske voor, zo wist het waterschap met hulp van Vlaamse schepnetters van Natuurpunt Markvallei vast te stellen. Steeds meer biodiversiteit, of toch niet? Kleine Modderkruiper. Meer biodiversiteit in de modder. (Foto: OVB) leven latuu e vin an d( boute kt li Indie lekei pjth erde ansk lij vel keer kerke] let er h er t lunsti laar v lend, pgerc Ittraci leave licht e lijn c lange rooral evee berk t lordt bellen loewe h ror De prijzen van de loterij van uit Janshove met de kerst markt zyn gevallen op: 15,13,14,30,31,65,115,140, 190,195,199, 201, 254, 272, 291, 301, 315, 319, 344, 365, 403, 429, 467, 477, 501, 532, 501, 632, 641, 646, 692, 697, 698, 700, 801, 827, 856, 914, 933 INGEZONDEN MENINGEN VAN DE LEZER Op donderdag 29 december trekt Amalia - weer of geen weer - haar wandelschoenen of desnoods haar laarzen aan om een winterse lange wandeling te maken. Zij gaat niet graag alleen.... startpunt van onze tocht. Min of meer los van rode of groene pijltjes, doen we een paar fraaie kerststallen aan. De tocht zal om en nabij de vijftien, zestien kilometer lang zyn. Zorg a.u.b. zelf voor uw lunchpakket- je. Amalia zal dan voor koffie of thee zorgen. Let tijdig op de weersverwachtingen om uw kle- aansluiten. We komen even voor ding daarop af te stemmen. 9.00 uur bijeen in het Heemhuis, Fijne feestdagen en tot de wan deltocht. af Een zondagochtendwandeling begin december, met droog weer en een heerlijke temperatuur met zelfs af en toe een zonnetje, tien graden boven nul zelfs. Weer dezelfde route. Nog stil, weinig te beleven. Op het open water van de Mark natuurlijk een zelfde aantal witte Boerenganzen. Mooi, Ijsvermaak alweer onder wa ter gezet. Altijd wel diverse vogelsoorten aanwezig. Wilde Een- den, een koppel Grote Canadese Gans, enkele Waterhoenen en een Meerkoet. Hééé fraai, net als vorig jaar in deze tijd een Kievit. Hy/zij is maar alleen. Vanwege het zachte weer blijven de Kieften in of nabij hun broedgebieden pleisteren. Waarom dit exemplaar zo alleen blijft is een beetje bijzonder, meestal groeperen ze bij elkaar. Ook een twintigtal Kokmeeuwen rusten uit aan de rand van een van de grasdijkjes. We gaan verder en werpen de kijker naar de dode eik, ja hoor weer drie Aalscholvers, twee hebben de vleugels open om te drogen, ze hebben blykbaar even te voren vis gevangen. Verder over het Markdal gespeurd, ca een twintigtal Waterhoen voedselzoekend, grazend op het al korte gras. Enkele Meerkoe ten lopen er ook tussen. Verder blijft het stil, weinig te bewon deren, een Winterkoning laat zich even zien in een van de bosjes van de vistrap. Vanaf de stuw een rondgaande blik. Héé een al leenstaande Zilvermeeuw. Meestal in een groep of als paar aan wezig en meestal niet zo in het binnenland Richting het zuiden achter de Bieberg, foerageren een 150 Grote Canadese Ganzen. Het blyft een prachtig gezicht zoveel ganzen dicht bij elkaar, jong en oud. Nabij de Staatsbosbeheerboerderij altijd wel een Boomkruiper te horen, in een van de zwaardere eiken. Ook hier enkele Pimpelmezen en een Koolmees. In de tuinen van Bouvigne zien we in een van de sloten twee Knob belzwanen rustig rondzwemmen. Plots nog een alarm van een Merel te horen, zeker verstoord door iets Onderweg in de grazige delen veel activiteit van diverse mollen. De molshopen zijn goede voedselplekken voor de Kauwen. Ek sters en enkele Zwarte Kraaien. Altijd zitten er wel zaden, in secten of wormen in zo’n hoop grond. Nog even een keer over de watervlakte van Ijsvermaak kijken, alles nog bij hetzelfde gebleven. Kortom weinig vogelactiviteiten, vanwege het zachte winterweerof zijn er te weinig vogels aanwezig vanwege allerlei afname oorzaken Willem Veenhuizen, West Brabantse Vogelwerkgroep honderden bedrijven is juist, maar deze aantallen zijn volle dig in lijn met de afgelopen 35 gevoel hebben voor een hard jaar. Sinds 1980 zijn meer dan werkende sector die we met alle 12.000 Brabantse boerenbedrij- steeds maar weer veranderende ven gestopt, gemiddeld 360 per regelgeving en dure innovaties jaar. over de kling jagen. Ik kan be- Wat burgers en politici ook een grijpen dat ze de draad kwijt slecht gevoel geeft is het gedrag zijn. En ja, steeds meer boeren van een deel van de veehouders. Het RIVM rapport "Naleefte- korten luchtwassers” uit 2012 op vele plaatsen meer dan ver- registreerde in 40 bewust dubbeld. Onacceptabel. het niet inbouwen van lucht- Het wordt saai, maar hetzelfde wassers en/of niet aangesloten geldt voor ammoniak. Persbe- luchtwassers terwijl dat in de richt RIVM 31 mei 2016: ”Een vergunning wel was opgeno- groot deel van het secundaire men. Dan hebben we nog het fynstof wordt beïnvloed door dossier ’creatief boekhouden de ammoniakemissie uit de veehouderij en landbouw. Ammoniak (85 is afkomstig dat in Brabant tot 20% meer uit de veehouderij en land- mest wordt toegediend dan zou bouw) reageert in de lucht met mogen. Om nog maar te zwijgen stikstofoxiden uit verkeer en industrie, waarbij stofdeel tjes worden gevormd die zich blijven hier ernstig in gebreke over honderden kilometers verplaatsen. In Nederlandse steden maakt dit zogenoemde de veehouderij stond te juichen secundaire fijnstof ruim 60% nadat de machtige Europese van de fijnstofconcentratie uit. landbouwlobby Copa Cogeka In Europa wordt meer dan de in Brussel in staat was geweest helft van de vroegtijdige sterfte de aanscherping van milieuei- (long- en hart- en vaatziekten) door luchtverontreiniging beïn vloedt door ammoniakuitstoot is het milieu belangrijk? uit de landbouw”. Goedemor gen! Een duidelijke en harde onthulling. Dat de veesector quasi verontwaardigd is over het door de Gedeputeerde van in het opiniestuk BD ’al dat vee den Hout vervroegen van aan- maakt ons ziek’ op 27 mei, los passing van stallen van 2028 je absoluut niet op met het pro- naar 2020 is op zijn minst beren op te lossen van de mest- merkwaardigEn wel om twee problematiek alleen. Wil je de redenen. Ten eerste in het be- mestkringloop op provinciaal leidsplan ’Koersvast richting niveau sluiten, dan betekent 2020’ notabene opgesteld door dit een krimp van de Brabantse ’Agroketen veehouderij en mi- veestapel met 60 Sluiten we lieu’ zelf, posteerde de vee sector dat de uitstoot van am moniak in 2020 met 6 miljoen veestapel met 30 moeten kilo zou zijn afgenomen. Niets krimpen. Mestverwerking is is minder waar; de uitstoot van voorlopig nog een dampende ammoniak is zelfs toegeno- bruine stip aan de horizon. En men. Alle maatregelen ten spijt net zoals een flatus morgana zoals gesloten stalsystemen, komt deze stip voorlopig niet luchtwassers, PAS (Program- dichterbij ook al is dat wel ons matische Aanpak Stikstof), het wensdenken. heeft allemaal niet geholpen. Jaarlijks keren de Kamerbrie- Ten tweede hebben we nog de ven terug die beginnen met "Stoppersregeling Actieplan ’de intensieve veehouderij baart Ammoniak Veehouderij” uit ons zorgen’. Leren we eigenlijk 2012, dus geen extra eis van nu wel van ons verleden? Of stre- zoals Huijbers stelt. Het is een ven we met de mestverwerking tijdelijk gedoogbeleid tot 2020. weer eens naar een dure deel- Op grond van dit gedoogbeleid oplossing die te weinig oplost? hoeven stoppende pluimvee- en Is het wederom een moedwillig varkenshouderijen tot 1 janua- doorzetten van veranderingen ri 2020 niet te voldoen aan de zonder dat ze de oorspronkelij- maximale emissiewaarde voor ke en uitgebreide problematiek ammoniak. Maar dan moeten oplossen? De huidige voorstel- ze wel in 2020 gestopt zijn met len hebben geen samenhang de tak van veehouderij die niet voldoet en vóór die tijd alterna tieve maatregelen nemen. Actie korte kringlopen; vee houden is geboden. Dat Hans Huijbers daar waar het veevoer geteeld schermt met het feit dat de wordt. En kijk eens naar de ammoniakmaatregelen zullen ecologische voetafdruk. En de leiden tot een kille sanering van aantasting van natuur en bio diversiteit. Maar laten we ook zeker oog en Natuurplein de Baronie bestaat nu echt. Statuten passeerden de notaris op donderdag 15 dec. Start met KNNV, nmv Markkant, West Brabantse Vogelwerkgroep en IVN Mark en Donge. Doel is meer activiteiten, samenwerking en herkenbaarheid voor na tuur, milieu en landschap. Vooral door vroegtijdige betrokken heid bij ontwikkelingen. Ruim 200 betrokkenen kwamen naar de lezing ‘Vogels kijken in het Aards Paradijs’ in Ulvenhart. De Belgische Paul Smith - hoogleraar Franse letterkunde (Universiteit van Leiden) met een ‘master’ als Vogelaar - determineerde gedegen en met humor via schilderyen van Brueghel den Oude en Rubens die paradijselijke vogels. Georganiseerd door Pierre en Isabella van de Calseyde. Als blijvende boodschap dat vogels van de eeuwigheid zyn. Winnaar van Cittaslow Ondernemers Award maakt burgmees ter Minses woensdag 4 januari bekend. Op nieuwjaarsreceptie in De Leeuwerik. Galder. Ca 19U30. Deelnemen oergezellige Nieuwjaarsquiz van Mark en Leij? Ge woon doen! 6 jan. 2ou. In Bellevue. Chaam. Alleen of met team van 6. Vanaf 19U opening foto expositie “In Vogelvlucht”. Grote groepen van 320 en f, zelfs 510 Canadese ganzen “Jg telde Arend Meeuwissen op twee plekken in het Mark- dal. Twee keer werd een eenzaam Brandgansje (wit- te kop, zwarte nek) tussen Canadese Ganzen gezien. J. van der Schans zag dat bij het Merkske en Iris van der Vlerk zag er een bij Ijsver- maak. Ijsvogels ook weer f, in beeld. Cobien van ’t Riet “i zag ze op twee plaatsen bij Ulvenhout. En Iris van der Vlerk een bij de Bavelse Leij R en een vlakbij de Duivels- brug, waar ook honden uit- laters er van mee genoten: ‘ly kt wel of ze licht geven Verrast, ze gaan voortaan op dat moois letten! NSW PAGINA 1 ONS WEEKBLAD - VRIJDAG 23 DECEMBER 2016 KLEINE MODDERKRUIPER Lengte tot circa i3cm Lengte afgebeelde vis: 12 cm. i Elke inzender is verantwoordelijk voorde inhoud van zijn eigen stuk. Opname van ingezonden stukken betekent niet dat de redaktie het met de strekking van deze stukken eens is. Verder behoudt de redactie zich het recht voor ingezonden stukken verkort weer tegeven. Anonieme stukken worden niet geplaatst,

Ons Weekblad | 2016 | | pagina 14