w o z I |ijknieuws uid ost Gaten in de mantel Stadsnatuur ■MHI Gezelligheid en verbinding op Piushaven Gloeit Driekoningenzingen tegen eenzaamheid 'l XGOUD TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 19 DECEMBER 2019 11 18 uur er Zangkoor Trouwlaan gaat driekoningenzingen voor het goede doel. >ot 1680 Feestelijke klerenmot Rob Vereijken - IS.COM FOTO: O.LEIUJNGEROWEB.DE »s laan door het intaarns in de (advertorial) Professionaliteit en hulpvaardigheid staan centraal bij XGoud a )13 tilburg - Het jaar samen met vrienden of familie uitlui den onder het genot van warme choco, glühwein en oliebollen. Maar ook het gedenken van naasten door middel van wenslantaarns en een groot kampvuur. Dat is Piushaven Gloeit, op zondag 29 december aan de Piushaven. zorgt voor verbinding kunnen die middag d herdenken die hen zijr ing be- I Convi- i twee >are »rof< aardevoU aanbieden Jeerd op "door ge- net gaat XGoud is king 165. Wenslantaarns Piushaven Gloeit is niet alleen een gezellige middag voor jong en oud, het is ook een evenement dat ig. Bezoekers de geliefden ijn ontvallen. optredens met stemmige liede ren, passend bij het jaargetijde, bij particulieren, bedrijven en instellingen. Ook dit jaar zingen zij weer voor een goed doel: de Stichting Actie Comité Trouwlaan. Het doel van de stichting is het organiseren van een jaarlijkse ac tiviteit ten behoeve van ouderen, alleenstaanden en zieken. Sinds Wij van XGoud hebben een voor liefde voor het omgaan met waar devolle objecten. Deze voorliefde vloeit dag in, dag uit door ons be drijf waarin wij onze klanten bedie nen. Voor ons hoort het bewustzijn van traditie, competentie en dis cretie tot de belangrijkste kwesties die kenmerkend zijn voor onze dienstverlening. Overtuig uzelf van de professionali teit van onze medewerkers en hun hulpvaardigheid. Het voordeel van XGoud is dat - bijvoorbeeld bij het verkopen van uw waardevolle spul len - advies, testen en het aanbod gratis voor u zijn, ongedacht of u het aanbod accepteert of weigert. De aanschaf van goud en andere edelmetalen. Als u uw waardevolle spullen te koop wilt aanbieden, dan kunt u Jezus was net geboren. Blijdschap overal. Maria had gehoord dat de wijzen op kraamvisite zouden komen. "Je trekt toch wel je mooiste mantel aan?", vroeg zij op een behoorlijk dwingende toon. "Da s goed", sprak Jozef. Hij haalde uit hu* reiskoffer een mooie geweven mantel en deed die om. MarL gezicht trok wit weg toen ze zag dat er gaten in de mantel zaten. Eerst dacht ze dat Jozef ergens aan een stekelstruik w* blijven hangen, maar de kokertjes op de stof verraadden werk van de vernieler: de klerenmot. Ook al ben je een groot natuurliefhebber, meestal ben je niet kleding, zo blij als je motten in je klerenkast of opbergkamer tegen- krijgt, komt. Zie je ze regelmatig, dan weet je zeker dat ze jouw huis De witte als leefplaats hebben uitverkoren. Waarschijnlijk heb jé de besmetting zelf binnengehaald, want in de vrije natuur kan de klerenmot niet leven. Met stoffen is hij vanuit het warmere zuiden in onze streken terecht gekomen. Toen we in de 18de eeuw onze huizen meer met kachels gingen verwarmen, werd het voor deze mot ook mogelijk om hier te overleven. Het is een kleine nachtvlinder van ongeveer 8 millimeter die op zoek gaat naar wol, bont, tapijt en vilt. Synthetische stoffen en katoen zijn niet zo in trek. De rondvliegende klerenmct*" leven maar ongeveer drie weken. Ze zijn alleen bezig met Uv Dit laatste wordt ged< 'loslaten' van wenslan Piushaven. Deze lantaarns zetten de Piushaven in deze donkere da gen weer'volledig in het licht. De wenslantaarns kan men vooraf reserveren bij de zeven verkoop punten. Kijk op www.facebook. com/piushavengloeit voor meer informatie. Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (www5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). voortplanting en kunnen geen gat in kleren knagen. Toen ik jong was stond in het jeugdblad Taptoe de strip Mikkie de Mot". Deze mot kon in een paar seconden een heel stuk stof lit hun opeten. Door deze grappige, maar valse voorlichting heb ik Maria's jaren gedacht dat volwassen motten de echte boosdoeners il waren. Ondertussen weet ik dat het de jonge rupsjes zijn die ruik was er een vreetfestijn van maken. en het Als een mannetje en vrouwtje gepaard hebben, maakt het vrouwtje 50 tot 100 eitjes. Die legt ze verspreid over de hele kleding. Dat is ook de reden dat je meerdere gaten in de stof witte rupsjes met hun goudbruine kop zie je meestal niet vrij rondkruipen. Zij maken van spinseldraden een kokertje waarin ze lekker verstopt stiekem van jouw kleren genieten. Als ze een stukje hebben afgegraasd, schuiven ze weer verder en maken het omhulsel gewoon wat langer. Daardoor kan de woning van de rups wel een paar centimeter lang zijn. In de zomer duurt de ontwikkeling van ei tot het moment van verpoppen ongeveer vier maanden. De poppen komen na een paar weken uit en een nieuwe generatie is geboren. Ook al notten zijn de motten uitgevlogen, de spinselgangetjes verraden de et de plek waar de gaten zitten. Met lokdoosjes kun je uitvinden of je deze dieren in huis hebt. De doosjes verspreiden seksgeur- stoffen van de vrouwelijke vlinder; de mannetjes gaan daar natuurlijk op af en blijven in de val aan de plakstrip kleven. Je vangt daarmee de mannen weg, maar de bevruchte vrouwtjes gaan meteen weer eierleggend aan de slag. De volwassen klerenmotten misstaan niet tijdens het kerst feest. Ze hebben prachtig blinkende voorvleugels met veel kleine goud- en geelkleurige schubjes. Op hun kop zit een gouden bosje met haren. Misschien wilt u een mottenplaag voorkomen door de versierde kerstboom wat verder aan te kleden met mottenballen. De motten overleven de kam fer inderdaad niet, maar vanwege de negatieve milieu- en gezondheidseffecten voor de mens zijn deze traditionele bal len verboden. Door de mantel van Jozef goed te luchten en op 60 graden te wassen, en door de knaaggaatjes ouderwets te stoppen, is er een grote kans dat het gelukkige stel er toch op tijd feestelijk uitziet om de herders en andere gasten koninklijk te ontvangen. tilburg - Op maandag 6 janua ri gaat het Zangkoor Trouwlaan voor de 51e keer driekoningen zingen. Het koor verzorgt korte Dit jaar heeft de organisatie voor een nieuwe locatie gekozen: het Vendelierspark aan de zuidzij de van de Piushaven. Hier is alle ruimte om een gezellige setting te creëren. Er komen meerdere kraampjes met (warme) dranken, hapjes, een groot kampvuur en een springkussen voor de kin deren. Het park zal daarnaast sfeervol aangekleed worden met lampjes. Het evenement wordt muzikaal omlijst door livemu ziek, uitgevoerd door een aantal singer-songwriters. 1970 is het comité actief en pro beert via allerlei acties geld op te halen om deze mensen een fan tastische dag te bezorgen. Heeft u ook belangstelling voor een gratis huiskameroptreden van het Zangkoor Trouwlaan, meldt u zich dan snel aan bij Ton Koeken via 06-25 30 57 97 of via e-mail ton.kocken@home.nl. er vanuit gaan dat wij deze in uw aanwezigheid aandachtig zullen bekijken. Wij vertrouwen op onze vaardigheden en demonstreren alle werkstappen op een transpa rante en duidelijke manier. Onze expertise in combinatie met hoog waardige technologie betekent dat wij succesvol zaken doen. Edelmetalen en andere waar devolle spullen zijn te koop bij XGoud Wij van XGoud bieden u ook prach tige munten of kostbare staven gemaakt van goud, zilver of andere edelmetalen aan. Alle waardevolle spullen die wij te koop aanbieden zijn door ons gecontrok_ echtheid en waarde. Hierdo ven wij u de garantie dat he om uitstekende kwaliteit, gevestigd aan de Besterdr Goed doel Traditiegetrouw wordt er ook dit jaar een goed doel gekoppeld aan Piushaven Gloeit. Een deel van de op-brengst gaat dit jaar naar stich ting Convivio. Deze stichtip' staat uit de dagbesteding C vio en Huis Convivio. Dit zijn zorglocaties waar ouderen met dementie in een huiselijke omge ving de ruimte krijgen om zichzelf te zijn. .OtJ EDELMETALEN I EDELSTENEN I HORLOGES

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 39