'Wij leven nooit zonder oorlog Tour en taptoe plus Veteranendag OERIER 7 TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 24 OKTOBER 2019 It Holocaust beïnvloedt het leven van joden nog altijd DOOR PETRA JANSEN cte na De synagoge van de Liberaal-Joodse Gemeente aan de Willem II straat. FOTO: Joep de Beer 75 JAAR VRIJ FOTO: Oranje Comité Tilburg Een foto van de taptoe uit 2014. II ven ling ts te mat van de minder rond 15.( istorische is dat bur ier kwam werd issend i door :ert te en zal Inden meerd Mom- te her- len in wordt aurid- t staat e diri- an der tilburg- In Tilburg wordt op 27 oktober gevierd dat de stad 75 jaar geleden werd bevrijd. Voor de huidi ge joodse generaties blijft de oorlog nog altijd veel invloed houden op hun leven. "Ik hoop dat de viering van de bevrijding mensen ervan doordringt dat we zelf iets moeten doen om onze wereld vrij van oorlog te houden." I Noord, len, en >ok heel tilburg - Circa 150 (oude) militaire voertuigen rijden zondag 27 oktober vergezeld van maar liefst 9 pipe bands en 2 fanfares door het centrum van Tilburg. Deze bevrijdingstour start om 14:30 uur vanaf het NS- plein en gaat via de Heuvelring, Paleisring, Schouw- burgring, Heuvelstraat en de Willem-ll straat terug naar de Spoorzone. Vanaf 13.45 uur staan alle voer tuigen langs de Burgemeester Brokxlaan opgesteld zodat deze voor vertrek bewonderd kunnen worden. Ook is er rond 15.00 uur een flyby van 6 historische vlieg les dragen vol- I steeds het ?el jongeren rt plichtsbe- mensen mijn moeder dat die omgekomen waren bij het bombardement op Rotterdam." tuigen. Na afloop deel van de voertuigen wonderen als static sh< Veteranendag. hoe die geschriften in de huidige tijd passen. Er is ook niet zo heel veel 'moeten' hier, wij stellen voor al vragen. Een mens kan niet meer doen dan zijn best." is een groot i nog te be- iow van de bouw zo in het zicht lag." Ook op andere vlakken komt er langzaam plaats voor meer openheid. Groe- neveld is er namelijk van overtuigd dat contact, elkaar leren kennen, de sleutel is tot het einde van het geweld. "Zelf doe ik veel in het Ronde Tafelhuis in Tilburg waar veel moslims komt dat gaat prima. Wat we ooi fijn vonden, is dat burgemeester Weterings hier kwam kennisma ken." Ook komen er veel groepen niet-joodse mensen op bezoek in de synagoge. raak je nooit meer kwijt. Wij heb ben een gemeenschappelijk verle den. Wij leven nooit zonder oorlog. Ik denk dat de gemiddelde Neder lander daar geen idee van heeft." Geslotenheid De afgelopen decennia stonden voor veel joden en ook voor de Li beraal-Joodse gemeente Brabant in het teken van geslotenheid, van het verbergen van de religie. Soms zelf letterlijk. "Vroeger stonden hier naast de synagoge veel bo men, die beschutting boden aan het gebouw", vertelt Groeneveld. "Toen de Helga Deentuin werd aangelegd in 2008, werden die bomen gekapt. We hoorden toen van sommige mensen dat ze niet meer wilden komen, nu het ge- Gemeenschappelijk verleden Groeneveld is al jaren 'getrouwd' met de synagoge, zoals ze zelf zegt, en geeft er veel rondleidingen aan schoolklassen. "Die uitleg van de oorlog aan kinderen is enorm be langrijk, als er maar eentje is die het oppikt, dan is het goed. Som mige kinderen zeggen:'Die oorlóg, dat is toch al zo lang geleden'. Voor hen is dat natuurlijk ook zo. Maar voor joodse mensen is dat anders. Alles wat je hebt meegemaakt, Plichtsbesef Jongere generate gens Groeneveld nog juk van de oorlog. "Vee zijn joods uit een soort pl sef naar al die vermoorde toe, willen om die reden de rech ten en plichten kennen die je als lid van de joodse gemeenschap hebt. Dat is toch anders dan bij het christendom of de islam." In de synagoge van de Liberaal-Joodse gemeente komen zo'n 75 tot 100 gezinnen. De Tilburgse synagoge ise- is de enige Liberaal-Joodse bene- :elfs den de rivieren en trekt gelovigen uit Noord-Brabant, Limburg en Vlaanderen. Elke twee weken is er een dienst. Veel gezinnen moeten van ver naarTilburg komen, en zijn dus maar af en toe in de synagoge. "Maar al komen ze een paar maan den niet, ze zijn altijd welkom. Veel jongeren voelen zich hier thuis, omdat ze hier als baby al kwamen. Het zijn echt kinderen van de ge meente", aldus Groeneveld. Een groep niet-joodse mensen kwam onlangs op bezoek in de synagoge aan de Willem II straat. Buiten voor de deur werden ze uitgescholden. Binnen deden ze geschrokken hun verhaal aan Mar- lien Groeneveld (74), voormalig voorzitter van de Liberaal-Joodse gemeente Brabant en gastvrouw in de synagoge. "Het is natuur lijk heel erg dat dit gebeurt", zegt Groeneveld. "Maar ik dacht wel: nu begrijpen ze meteen wat het is om joods te zijn." Want de oorlog mag dan 75 jaar voorbij zijn, ook anno 2019 hebben joden nog te maken met geweld. Het antis mitisme lijkt de laatste jaren zelG toe te nemen, ook in de landen om ons heen. "Het is zelfs zo erg dat sommige joden geen post willen ontvangen met Hebreeuwse tekst erop. Aan de ene kant vind ik dat gênant, maar ik begrijp wel goed waarom ze zo reageren." Groene veld vindt het lastig om de oor zaak aan te geven van de toename van het geweld tegen joden. "Maar misschien heeft het iets te maken met de individualisering samenleving, waar vaak plaats is voor tolerantie?" Geen 'moeten' Voor de duidelijkheid: het libera le jodendom verschilt nogal van het orthodoxe jodendom. Bij die laatste wordt de Thora, de joodse geschriften, letterlijk geïnterpre teerd. Groeneveld: "Wij liberalen kijken toch Iedereen langs de kant krijgt een bevrijdingsvlaggetje om de stoet mee te verwelkomen. Iedereen is welkom om langs de route te gaan staan of plaats te nemen op de tri bune op de Heuvel. Daar zal ook een officieel défilé worden afgéno- men door de burgemeester en de vertegenwoordigers van de land macht en veteranenorganisaties. Bang opgevoed Groeneveld groeide zelf op in Den Bosch, in een gezin dat gebukt ging onder de verschrikkingen van de oorlog. "Van mijn moeder is de hele familie omgekomen, van mijn vader bijna de hele familie. Over de oorlog en over joods- zijn werd bij ons niet gepraat. Ik ben bang opgevoed, ik wist als kind helemaal niet dat wij joods waren. Dat werd gewoon ontkend. Als ik vroeg waarom ik geen ooms en tantes had, vertelde Bevrijding Het vieren van de 75-jarige bevrij ding van Tilburg vindt Groeneveld enorm belangrijk. "Mensen die de oorlog niet hebben meegemaakt, denken dat oorlog iets van ver weg is, iets dat nooit meer komt. Ik hoop dat door de aandacht voor de bevrijding het doordringt dat we er zelf ook veel aan moeten doen om oorlog ver weg te houden."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 7