u it Nieuwe muziek en stemmen uit l Bevrijdingsdienst in Mariakerk in de Heikant Verrassende Ontmoetingen in Theaters Tilburg Regiseurs aanwezig bij Cinecitta de stad in Tracking Tilburg Tilburg - Gesprekken met Tilburgers vormen de inspiratie voor vijf nieu we muziekstukken van stadscomponist Anthony Fiumara die allemaal te beluisteren zijn op zater dagmiddag 26 oktober in de LocHal. 13 TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 24 OKTOBER 2019 OERIER FOTO: Wouter Riel Koninklijke Harmonie Orpheus Tilburg an inklijk 10.30 FOTO: Anne-Marie Smulders Koninklijke Harmonie Orpheus Tilburg ontmoet Harmonie Eendracht Maakt Macht Tracking Tilburg Het project Tracking Tilburg is een Afrikaanse wortels Een groot deel van Suriname's Anthony Fiumara FOTO: William van der Voort in een t wor- Na de film volgt een Q&A en be antwoorden zij alle vragen uit het publiek. jinele <ende -is var comj: van van Texas. vrijding, ten :ht. om op pL, >mmige van emaakten wist Jen. Ze vlucht o.a. Vera Lynn, bijna onlosmakelijk verbonden aan de bevr gehore worden gebrach Peerke Donders Tijdens de dienst wordt eveneens de geboortedag van Peerke Don ders, 27 oktober 1809, dus 210 jaar geleden herdacht. Tilburg Op donderdag 31 oktober om 19.00 uur ver toont Cinecitta in de documentaire Stones have Laws. De documentaire wordt vertoond in aanwezigheid van de regisseurs Lonnie van Brummelen, Siebren de Haan en Tolin Alexander van wie de laatste speciaal voor de gelegenheid uit Suriname is overgevlogen. Tilburg 'Donaumonarchie' is de titel van het program ma van Koninklijke Harmonie Orpheus uit Tilburg. Koninklijke Harmonie Orpheus is opgericht in 1864 in Tilburg, en is daarmee één van de oudste verenigin gen van de stad Tilburg. TILBURG - Orkest Nieuwe Koninklijke Harmonie speelt tijdens bevrijdingsdienst in Mariakerk in de Heikant. vloeisel uit Fiumara's issadeur. Hoewel het antie niet zozeer de zelf aan het compo- besloot hij daar toch j te ral Francis McBeth, een oud Joods ge bed voor de doden. De compositie geschreven ter nagedachtenis an J. Clifton Williams, een bekend iponist en voormalig docent McBeth aan de Universiteit slijk tot jeleid. Deze werden smber en ok- nsemble van verschillende podia in s uitgevoerd. Alle stuk- vervolgens te horen op de op 26 oktober van 12 uur in de LocHal. Meer informatie op www.lochal.nl. Bij het 90-jarig bestaan ontving het orkest het predikaat "Koninklijk", als dank voor bijzondere diensten die aan de stad werden verleend. Het Herfstconcert vindt plaats op 27 oktober 2019 om 14.30 uur Concertzaal Theaters Tilburg. die door genoemde divisie werd bevrijd. Aan dit feit zal op deze dag door de Norbertijnen-parochie in de Mariakerk in de Heikant, ii eucharistieviering aandacht den besteed. Deze "bevrijdingsdienst" zal wor den opgeluisterd door het orkest van de Nieuwe Koninklijke Har monie onder leiding van dirigent Peter Spierings. Naast stemmige klanken, zal ook de muziek van Bevrijding Op 27 oktober 2019 is het exact 75 jaar geleden dat Tilburg door sol daten van de 15e Schotse Divisie werd bevrijd. De Heikant was een van de eerste wijken van Tilburg Tickets zijn 15 euro, inclusief gar derobe, programmaboekje en koffie/thee in de pauze, en zijn ver krijgbaar via www.theaterstilburg. nl of telefonisch op 013-5432220. Na de pauze debuteert Koninklijke Harmonie Eendracht Maakt Macht (EMM) uit Wessem, opgericht in 1868, met hun programma 'The Beauty and the Beast', een muzika le reis met uitersten, onder leiding van Bart Partouns. De in Tilburg geboren en getogen Anthony Fiumara, die dit jaar de rol van stadscomponist bekleedt, maakt zich op voor het sleutelstuk van zijn residentie. Op zaterdag 26 oktober wordt het projectTracking Tilburg, waar hij het afgelopen half jaar aan werkte, afgesloten met een performance in de LocHal. De bevrijdingsdienst wordt ge speeld in De Schans 123 in Tilburg Noord. ■Jnfo Meer informatie over het orkest vindt u op www.harmonieorkesttilburg.nl/ logisch voortvk rol van ambasj in eerste instar bedoeling was 2 neren te slaan, besloot hij daar 1 toe na bekend te raken met het werk van de Canadese componist en popmuzikant Charles Spearin. Strijd tegen uitbuiting Maar de film toont ook hun voort durende strijd tegen uitbuiting. In de tijd van slavernij vochten de Marrons tegen de Nederlandse koloniale heersers. In .de huidige tijd worden zij geconfronteerd met multinationals die hun voor ouderlijke gronden exploiteren voor houtkap en mijnbouw.. Sto nes Have Laws ging in première op op IDFA 2018 en toerde afgelopen voorjaar met een mobiele bios coop in het Surinaamse binnen land waar de film enthousiast door de Marrongemeenschap werd ontvangen. 75 jaar bevrijding wordt herdacht met deze eucharistieviering. Voor muzikale ondersteuning zorgt het orkest NKH (Nieuwe Koninklijke Har monie), aanvang dienst 10.30 uur. Gratis optredens Op Anthony's uitnodiging spelen vele Brabantse muzikanten daar naast muziek van andere eigen tijdse componisten. Er zijn gratis optredens van: Arthema Kwartet, Duo van Eveline Vervliet, Duo Jacq Palinckx en Yvonne van de Pol, Duo Sanne Rambags en Anneke Haans, EATrio, Huisensemble van De Link, Integra, Kamerkoor Ad Parnassum olv dirigent Anthony Zielhorst, Ma thijs Leeuwis, Saxofonist lan Rich ter, Saxofonist Tom Sanderman, Trio Heather Pinkham en violiste en zangeres Claire Adams. DeeSitonu a Weti zoals de origir titel luidt, is een indrukwekke documentaire die u mee neemt naar het regenwoud van Suriname waar u wordt ingewijd in het leven van de Marrongemeenschap. De film vervlecht orale overleverin gen over Afrikaanse voorouderlij ke tradities en ontsnappingen aan slavernij met nieuwe rituelen en laat zien hoe industrieën die de re gio ontbossen door grootschalige houtkap en mijnbouw de krachti ge banden van de gemeenschap met het land in gevaar brengen. De Nederlandse kunstenaars Lon nie van Brummelen en Siebren de Haan, en de Surinaamse the atermaker Tolin Erwin Alexander hebben de Marrongemeenschap intensief betrokken bij de ontwik keling van het project dat tot stand kwam door een experimenteel proces van collectief script-ma- ken en performance. Het resultaat is een unieke filmische vorm die voorouderlijke tradities vermengt met nieuwe vormen van film ma ken, waarin documentaire, poëzie en theater samenkomen. Vijf stukken Het project heeft uiteindel vijf stukken geleid. De in de maanden septerr tober door het huisens De Link op de stad live ken zijn grote finale uur tot 17 ui Orpheus staat sinds 2002 onder leiding van Hardy Mertens, bekend als internationaal componist en docent HAFA-directie aan de Fon- tys Hogeschool voor de Kunsten in Tilburg. Het Tilburgse orkest begint met 'Kaddish' van William Koninklijke Harmonie EMM uit Wessem sluit af met de Finale uit de 5e symfonie van Dmitri Shostakovich. Deze Russische componist, componeerde deze 5e Symfonie tussen april en juli 1937, waar het op 21 november van dat jaar in Leningrad in pre mière ging, gespeeld door het Leningrad Philharmonic Orches tra. en was direct een enorm succes. Een indrukwekkende afsluiting van een gevarieerd concert in de serie Verrassende Ontmoetingen.De presentatie van dit concert is in handen van Jan Verschuren. huidige bevolking heeft Afrikaan se wortels. Hun voorouders wer den over de Atlantische Oceaan verscheept om op plantages te werken. Sommige van deze tot slaaf gemaakten wisten zichzelf te bevrijden. Ze vluchtten naar het regenwoud: een natuurlijke omge ving die ze niet kenden. Hier ont moetten ze inheemsen ('Ingi') die hen hielpen overleven. Stones Have Laws laat zien hoe de Marrons Afrikaanse voorouderlij ke kennis combineerden met wat ze van de Ingi leerden en zo een eigen manier van leven ontwikkel den geleid door de wetten van het regenwoud.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 13