I □esict c olumn Overschrijding budget fietstunnel onder Ringbaan Zuid Tussen Apocalyps en Armageddon Blits - Papier TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 10 OKTOBER 2019 3 KOERIER "Niemand wist dat de vijver voor het zwembad een kunstwerk was" DOOR ELLEN VAN SLOOTEN Archeologen zijn bezig de nederzetting die gevonden werd tijdens de graafwerkzaamheden, bloot te leggen. FOTO: Joep de Beer Uw partner op het gebied van automatisering www.blisict.nl Vervolg van voorpagina Petra Jansen Was jij je bankstel al kwijt?. klopt tis maar 1 bankstel maakt niet uit Wat ging er mis tijdens de vredes- Woningcorporaties staan op tegen woningnood Tilburg-Wederom komt het college bij de raad om toestemming te vragen voor extra geld op grote projecten. Maandagavond was dat voor de fietstunnel bij de oversteek Trouwlaan naar onderwijsgebied Stappegoor. jer ?er jzoeken- verhaal ïn in F 1 er na Tilburg - Op 17 oktober kunt u luisteren naar een lezing over het ontstaan van de Tweede Wereld oorlog. Jan Pieter Six legt uit hoe de gevolgen van de Groote Oorlog (zoals de Eerste Wereldoorlog genoemd werd voordat de Tweede uitbrak) en het Verdrag van Versail les aanleiding waren voor een catastrofe die zijn weerga niet kende. él gr- miljoen om< en burgers Apocalyps don, het eindt OK zal m bellen bel maar 535 98 58 of kijk ff op de site www.peerke.biz wat er destijds over de verkeers veiligheid in de Trouwlaan is on derzocht en daar nog eens kritisch naar te kijken. kan. "Door het eenrichtir voor heel de straat door maak je niet alleen de maar ook heel veel eerst ar nou preci hoeveel g uit welke L worden, voor werd voor' Volgens c oplos*1 bel Peerke maar! werkt prima! komt vrijblijvend langs en meteen contant geld in het handje Deze verhalen zijn te lezen op de website wooncrisis.nl. Nee, nog niet gebeld maar je nieuwekomtW toch zo - J Over de spreker De lezingen van Jan Pieter Six (1948) kunnen zich steevast ver heugen in een zeer hoge opkomst. Eerder verzorgde hij presentaties zijn is nog maar de vraag. Volgens de wethouder en de aanwezige ambtenaren zou de termijn van oplevering in de zomer .van 2020 gewoon kunnen. straks r svenbus ht krijgt ook :hien alleen laden, die is aan de -ge il je toch reclame dan haal je een over de Slag bij Waterloo en het ontstaan van de Eerste Wereldoor log. Six werkte jarenlang in de ver zekeringswereld, onder andere bij Interpolis in Tilburg. Sinds 2010 is hij adviseur in duurzaamheid voor bedrijven. Ambtenaar Jan Mastenbroek zei daarover: "We zijn eigenaar van de vijver, maar moeten de rechten van de kunstenaars respecteren. Meest makkelijk is om te zeggen we heb ben een kunstwerk gehad, gaan het documenteren in een boekje en dan in het geheel weghalen. Dat is de minst risicovolle manier volgens de afdeling juridische za ken." Met een wijziging van kunst naar verkeer in een bestemmings planprocedure, kunnen eventuele bezwaarschriften een vertraging van maximaal 5 maanden beteke nen. Of de tunnel dan voor de start van het nieuwe schooljaar af kan Wethouder Mario Jacobs kon digde aan dat hij een vervelende boodschap had. "Er is meer geld nodig voor de tunnel en dat ligt aan de toegenomen bouwkosten en andere onvoorziene zaken, zo als een proefgleuf graven en dan een eeuwenoude nederzetting tegenkomen." Ook gaf hij toe dat er fouten zijn gemaakt. "Niemand heeft gerealiseerd dat de vijver voor zwembad Stappegoor een kunstwerk was", reageerde hij op vragen van de raad waarom de vij ver nu in zijn geheel moet wijken en niet voor een gedeelte. Plaats en aanvang van de lezing De lezing is op 17 oktober en vindt plaats in het Regionaal Archief Til burg aan Kazernehof 75. Aanvang is 20.00 uur en de lezing is rond 22.00 uur afgelopen. De lezing wordt georganiseerd door Heem kundekring Tilborch. Niet-leden betalen 4 euro entree, de koffie is gratis. Parkeren is mogelijk achter het Duvelhok. Dit nooit meer! Zo dacht men na de Eerste Wereldoorlog, de groot ste catastrofe die de mensheid ooit had meegemaakt. Toch brak slechts 21 jaar later de Tweede Wereldoorlog uit. Deze bleek nog véél gruwelijker, met wereldwijd 72 miljoen omgekomen militairen rs. Europa gleed van de in 1918 naar Armaged- ie der tijden. Eenrichtingsverkeer Frans van Aarle van Lokaal Tilburg wees de wethouder op zijn eerde re instemming op 3 juli 2017 om gelijktijdig met het opleveren van de fietstunnel ook te onderzoeken hoe de Trouwlaan verkeersveilige tingsverkee >r te trekken, j omwonen den, maar ook heel veel fietsers blij. Als we het nu niet doen dan komt het nooit meer.", voorspelt Van Aarle. De wethouder deed en kel de toezegging om na te gaan Twee voor twaalf Vooral de fracties van ONS Tilburg en Lokaal Tilburg wilden weten waarom de raad niet eerder op de hoogte is gesteld over de kos- tenoverschrijding. "Twee minuten voor twaalf wordt dit met het mes op de keel aan ons als raad gepre senteerd, terwijl u al in augustus wist hoe de vlag erbij stond. Toen al is de aanvraag naar de provincie gegaan om extra budget ter be schikking te stellen. Waarom hebt u ons niet eerder geïnformeerd?', is de vraag van Van Aarle. Hierop gaf wethouder Jacobs aan dat ze kas. Op die manier betalen men sen in een sociale huurwoning extra belasting. Geld dat niet ge ïnvesteerd kan worden in onder houd en verduurzaming van hun woningen en nieuwe betaalbare woningen. Deze extra belasting is ooit ingevoerd in de economische crisis om de staatskas op orde te krijgen. Nu de regering een begro tingsoverschot heeft zou dit geld weer bestemd moeten worden voor de woningmarkt. In de inpandige fietsen berging van het apparte mentencomplex waar mijn vader woont, staat een papiercontainer. Aan de andere kant van de muur is een hal met brievenbus sen. Door een gleuf gooien de bewoners hun ovérbo- dige papierhandel in de container. Ik kijk wel eens in de bak als ik mijn fiets in de berging parkeer. En ja, ik vis er ook wel eens iets uit. Een ANWB-tijdschrift, NS-kortingsbonnen of het blad van Vereniging Eigen Huis bijvoorbeeld. Recy cling op zijn best. Maar ik vraag me vooral af waarom zo veel mensen nog een berg papier ontvangen die ze blijkbaar niet willen en dus meteen weggooien. Is het echt nou zo moeilijk om even een brievenbussticker te halen bij de gemeente? De hoeveelheid papierver spilling in deze flat zal vast representatief zijn voor de rest van Nederland. Is het dan vreemd dat zo veel gemeenten graag een ja/ ja-sticker willen invoeren? Wie in Tilburg straks niks op zijn brievenbus heeft geplakt, die niks. Of misscf huis-aan-huisblade beslissing i: meente. Wil ontvangen, i ja/ja-sticker. In Amsterdam loopt het systeem al bijna 2 jaar en het aantal huishoudens dat daar ongeadresseer de reclame ontvangt, is in die periode geslonken van 210.000 naar 80.000. Elk huishouden bespaart daar 33 kilo papier per jaar. Die ja/ja-sticker werkt dus. Alleen niet voor de win keliers, die zich een kans ontnomen zien hun marke- tingboodschappen bij de burgers te krijgen. De ge meente Tilburg kan alvast een claim tegemoet zien van de branchevereniging voor reclamedrukwerk, we gens gederfde inkomsten. Ik denk dat veel Tilburgers hun schouders ophalen als Lidl, Hema en Kruidvat straks niet meer bij hen binnenkomen. De papier- container bij mijn vader in de flat zal in elk geval een stuk leger zijn. analyseerden over wat is er recies aan de hand was en geld extra nodig was en bronnen dat gehaald kon >rdat het aan de raad jrleggen. de wethouder komt de oplossing van een extra subsidie van 350.000 euro vanuit de pro vincie. 500.000 euro uit de reserves bovenwijks, die eigenlijk al gere serveerd waren voor deze tunnel voor het geval de subsidie zou te genvallen. Tevens 450.000 euro uit de reserves die bestemd zijn voor tegenvallers binnen de meerjaren plannen. Of de raad uiteindelijk akkoord gaat om deze bronnen te besteden voor de tunnel, zal op raadsvergadering van 21 oktober blijken. geen marktplaats gedoe plus geen rare snuiters 1 aan de deur I Schrijnend verhaal Dus maken de woningcorporaties principieel bezwaar tegen het be talen van de verhuurderheffing met als doel Den Haag ertoe te be wegen de extra huurdersbelasting af te schaffen of op z'n minst het geld te investeren in de woning markt. Het bezwaar valt samen met de actie #ikwileenhuis waar mee honderden woning; den hun vaak schrijnende delen. Speciale aandacht gaat hierbij uit naar Duitsland, Centraal- en Oost-Europa, de politieke ideolo gieën en de grote depressie van 1929. besprekingen in Parijs in 1919? Waarom kon er na de Groote Oor log geen duurzame vrede ont staan? Wat gebeurde er tijdens het Interbellum met zijn 'roaring twen ties'? Wat waren de oorzaken en gevolgen van opkomende politie ke stromingen waarvan de ideolo gieën mijlenver uiteen liepen? Het mag een wonder heten dat Europa zich na de Tweede Wereldoorlog zo snel oprichtte en dat we nu al zo'n 75 jaar in vrede en welvaart leven.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 3