c Sociaal Meldpunt als proef E sssa olumn Boerka Handelsverdrag Canada bedreigt beperken gaswinning in Brabant SS \'V Nieuwkomers Harboury en De Molen presenteren zich tijdens Tilburg Culinair TwanZebregs 3 KOERIER TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 19 SEPTEMBER 2019 DOOR ELLEN VAN SLOOTEN FOTO: Joep de Beer De toekomstige locatie van het Sociaal Meldpunt aan de Ringbaan Zuid. et goed lat je er Petra Jansen FOTO: Chantal Vorstenbosch Harboury chef-kok Hein Schlahmilch. I 3 45 oten. Gratis x. waardebe] Schadelijke gevolgen Milieudefensie noemt juist die 20.30 uur voor iedereen toegan kelijk. Ga voor meer info over ge- luari 2020 )21 zal na js.nl 1 21 Ook aan de g lang www.zebregs.nl itwan@zebregs k 013-581 21 Tilburg - Het handelsver drag tussen de EU en Canada (CETA) beperkt Brabantse gemeenten in hun strijd tegen gaswin ning. Hiervoor waarschu wen Milieudefensie, FNV en Handel Anders in een notitie aan gemeente raadsleden. Tilburg - Een meerderheid van de raad heeft maan dagavond ingestemd met de komst van een onafhankelijk sociaal meldpunt. kan me zomaar dat eru ten zijn ongelul huisgen Rotterde een gev jonc per rechten, deelnemers en openings tijden naar www.tilburgculinair.nl. i groene partij >-CETA. We hopen uidelijk wordt dat enorm in hebben voor h« Gelik (PvdA):"Eindelijk na gerui me tijd vechten komt het er. Dat het een andere partij is, dat gaat over bestuurlijke betrouwbaar heid. Twee en een halfjaar lang, samen met de sociale raad hand in hand het voorstel uitwerven, en nu vijf voor twaalf een andere partij kiezen, dat is wat ons betreft onbetrouwbaar." •1 lil' steuning, de Participatiewet en de Jeugdwet zijn soms te complex en mensen kunnen het juiste loket niet vinden of wetten, regels en arrangementen zitten elkaar in de weg. Het meldpunt signaleert pro blemen over het functioneren van instanties en is een onafhankelijke partij, zodat gebruikers geen angst hoeven te hebben dat dit gevol gen heeft voor hun uitkering. als een groene partij maar is heel erg pro-CETA. We hopen dat hier mee duidelijk wordt dat het han delsverdrag enorm schadelijke gevolgen kan hebben voor het mi lieu", besluit de woordvoerder. Complex Een sociaal meldpunt helpt bur gers wanneer ze de weg kwijt zijn in het systeem. Processen binnen de Wet maatschappelijke onder- Meer informatie Tilburg Culinair start op donder dag 26 september met een feeste lijke openingsavond. Het culinaire festival is vrijdag de 27e vanaf Wethouder Rolph Dols gaf aan dat het college juist een vliegen de start wil maken en daarop niet Een frackinginstallatie, waarmee - als het aan Den Haag ligt - ondermeer in Tilburg Noord en Loon op Zand Zuid naar gas moet worden geboord. FOTO: Anita Starzycka Volgens een persbericht van Mi lieudefensie legt het handels verdrag (lokale) overheden be perkingen op in het maken van regels en wetten die de winst van investeerders aantasten. Als de gemeenteraad maatregelen wil nemen tegen gaswinning, [zoals die ook in Tilburg Noord moet gaan plaatsvinden, red.], kan Ver milion via het verdrag een scha declaim indienen wegens misge lopen inkomsten. Ik reis een paar keer per week met de trein. Af en toe komt er een conducteur langs die mijn chipkaart controleert. Sommige con ducteurs kijken je nauwe lijks aan, laat staan dat ze je gezicht gaan vergelijken met de foto die op de kaart staat. Daar hebben ze waar schijnlijk geen tijd voor. In principe betekent dat dat ik zou kunnen reizen op de ov-chipkaart van iemand anders, al mag dat niet. Ik voostellen ;r bijvoorbeeld studen- ajn die al dan niet per _.jk de kaart van een nenoot meenemen. In dam werd onlangs ;val ontdekt van een igeman die een paar jaar r tram had gereisd op eén ov-chipkaart met daar op een foto van Ernie. Je identiteit doet er dus niet toe. Behalve natuurlijk als je een boerka of nikaab draagt. Dan gaan ineens alle alarm bellen af. Een vrouw met een bedekt gezicht is ge vaarlijk. Want misschien heeft ze wel een bom on der haar gewaad. En dus moeten we haar gezicht zien, om haar identiteit vast té'kunnen stellen. Al heeft ze keurig voor haar reis betaald, al gedraagt ze zich voorbeeldig en valt ze niemand lastig. Onlangs kwamen twee verhalen in de publiciteit van vrouwen in het openbaar vervoer •die in de problemen kwa men omdat ze een boerka droegen. Op internet wer den ze tot op de grond toe afgebrand."Hadden ze haar maar voor de trein gezet", schreven sommige reag- uurders op Facebook. De aso's die in een volle trein meer dan de helft van de stoelen bezetten met hun jassen, tassen en kof fers. Jongeren die hun mu ziek te hard aan hebben, mensen die praten in de stiltecoupé. Dat lijken mij toch de zaken waar reizi gers zich echt aan ergeren. NS, doe daar eens iets aan, in plaats van reizigers te bekeuren die zich wél ge woon gedragen. Schadevergoeding Op grondgebied van Waalwijk, Loon op Zand en Altena is het Ca nadese gasbedrijf Vermilion actief, het gasbedrijf kan een schadever goeding van Nederland claimen als de gemeente ingrijpt om de gaswinning te beperken ofte voor komen. Omdat dit direct effect heeft op de winst van Vermilion, kan het bedrijf dit aanvechten bij arbiters de buiten de Nederlandse rechtsstaat staan. Freek Bersch, campagneleider bij Milieudefensie: "Nederland kan voorkomen dat CETA wordt inge voerd en daarmee de nationale en lokale democratie beschermen. Maar dan is het wel nodig dat we met name de PvdA, Christenunie en D66 oproepen om mens, milieu en democratie boven CETA moe ten stellen." SP, 50+ en de PvdA gaven het jammer te vinden dat gemeente kiest voor Zorgbe- g als uitvoerende partij. Yusuf wil beknibbelen. "Zowel promotie technisch als op alle fronten laten blijken dat er een meldpunt is", benadrukt Dols. Hij gaf tevens aan dat het college er juist voor kiest om het meldpunt zelf gescheiden te houden van het adviesorgaan SRT. Voor de LST was dat de re den om tegen het hele voorstel van de pilot van het meldpunt te stemmen. Verzet Gemeente Tilburg laat in een re actie weten niet op de hoogte te zijn van het rapport van Milieude fensie. "Maar voor ons verandert er in principe niks. Wij willen geen gasboringen en zullen ons er met alles wat we hebben tegen blijven verzetten", zegt een woordvoerder. Breikransje "Wij vinden als WD dat er te veel wordt ingezet qua financiën op dit meldpunt, terwijl de onderbou wing over het aantal te verwachte meldingen niet duidelijk is. Ja, we zijn voor een punt voor onze inwo ners die daar hun meldingen kwijt kunnen. Maar wil willen het goed organiseren. Zorg ervoor dat je er niette veel geld in steekt. Klein be ginnen en dan opschalen. De WD hoopt dat de drie fte die becijferd zijn, geen breikransje wordt.", ver woordde José Appels. drie partijen omdat de Christen unie zich eerder negatief uitliet over het handelsverdrag. "Omdat ze in de regering zitten hopen we dat ze voet bij stuk houden. De PvdA is minder uitgesproken maar wanneer de PvdA en Chris tenunie tegen stemmen, is er een Kamermeerderheid tegen het ver drag. Dat zou deze inbreuk op de lokale democratie voorkomen", zegt een woordvoerder van de milieuorganisatie. Daarnaast roept de organisatie ook de D66 op om tegen te stem men. "De D66 profileert zich altijd Alle partijen zijn blij met deze pilot van anderhalf jaar, maar de manier waarop is niet voor iedereen reden tot juichen. Zo diende Lijst Smol ders Tilburg (LST) een motie in om het meldpunt Sociaal Domein on der te brengen bij de Sociale Raad Tilburg (SRT) en niet bij de lande lijke organisatie Zorgbelang. De WD gaf in haar motie aan de weg van de geleidelijke opstart te wil len kiezen, door zuinig om te gaan met de financiële tekorten binnen het sociaal domein en niet meteen vier ton te willen besteden aan de pilot. Vervolg van voorpagina. “\Ne koken met ingrediënten van de beste kwaliteit. En dat doen we op een manier die de ingrediënten in hun recht laat", vertelt chef-kok Hein Schlahmilch. "Bijvoorbeeld het coquille-gerechtje dat we op culinair brengen. Naast de heerlij ke smaak van de gegrilde coquilles heeft het alle smaken in zich; zout- zuur-zoet-bitter en zelfs umami als afsluiting. Ik wil dat mensen onze gerechten proeven en denken: zo iets lekkers heb ik nog nooit op." Tilburg Culinair sluit aan bij het hoge niveau waarop hij wil koken. "Tijdens Tilburg Culinair laten we zien wie we zijn." Het meldpunt zal in janu van start gaan. Medio 2CL evaluatie blijken of er voldoende animo is om het te behouden. Onroerendgoed bemiddeling^

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 3