Ito 'Ji S! w ijknieuws I )D ,ni 'Een manier vinden om binnen te komen' est *ni» a V Feestelijke opening FNV Vakbondshuis Tilburg 6 mera Stedenband Tilburg-Matagalpa viert 35-jarig bestaan TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 19 SEPTEMBER 2019 IRGSE KOERIER -19 pjes ontn Matagalpa leb veel Rapper/producer T.o. Fotografie en tekst: Merel van Dooren 90D Toen rapper/producer T.o. (29) hoorde van het Makersfonds zag hij meteen mogelijkheden voor zijn lang gekoesterde wens: een EP met eigen nummers maken. De commissie die de aanvragen beoordeeld was enthousiast. De EP gaat er komen. Regio Midden-Brabant Het vakbondshuis bestrijkt de SLR Makersfonds Tilburg Tilburg Op 26 september om 18.30 uur openen wethouder Esmah Lahlah en Han Busker het nieuwe Vakbondshuis van FNV aan de Ringbaan West 96-18 te Tilburg. zelf moeten ontdekken. Het was fijn geweest als er toen iemand voor mij was die me kon vertel len of ik het juiste deed. Ik wil nu graag zelf mijn steentje bijdragen. Ik help jongeren door samen een rap te maken over hun levenservaringen. Zo kom je dichter bij ze te staan en kun je ze advies geven en vertrouwen opbouwen.'' Hoe ben jij in de muziek gerold? "Ik ben op zoek gegaan naar mijn eigen sound. Dat bracht me naarTilburg. Ik heb uitein delijk de stap durven nemen om helemaal voor de muziek te kiezen. Dat was niet altijd even makkelijk. Ik ben gedeeltelijk opgegroeid zonder mijn vader. Hij ging weg op mijn 12e. Mijn leven kreeg opeens een totaal andere wending. Om dat ik een 'vaderfiguur' miste in mijn pubertijd, heb ik bepaalde dingen niet geleerd. Ik heb veel Heb je een droom? "Kunnen leven van de muziek, dat is mijn ul tieme doel. En mijn boodschap overdragen aan jonge artiesten. Ik kan me nu volledig focussen op mijn EP die in augustus wordt gepresenteerd. Door het Makersfonds kan ik een mooie kwaliteit afleveren. Dit zorgt voor nog een stapje in de goede richting." En toen het Makersfonds? "Ik hoorde er op een gegeven moment over. Zij stimuleren om te werken aan je doelen. Mijn wens is om een EP uit te brengen met 7 num mers. Ik heb mezelf aan hen gepresenteerd en verteld wat ik de stad kan bieden. Dankzij het Makersfonds kan ik nu verder met mijn EP. Daar ben ik echt superblij mee. Ik voel me gezegend dat ik deze kans krijg." Tilburg Stichting Stedenband Tilburg-Matagalpa viert 35 jaar vriendschap en solidariteit met de Matagalpese bevolking. Kun je je kort voorstellen? "Ik ben T.o. en ik produceer en maak (rap)mu- ziek. Ik begeleid voornamelijk andere artiesten maar ook jongeren die over maatschappelijke thema's willen rappen." Zit er een boodschap in jouw raps? "Op straat zeggen ze'als je geen sleutel hebt, heb je een koevoet'. Dat is wel de waarheid: je moet een manier vinden om binnen te komen. Ik sta positief in het leven, maar soms krijg je te maken met tegenslagen. Je bepaalt zelf hoe je hier mee omgaat. Blijf je hier lang in hangen of ga je door en zet je het om in kracht? Ik ben echt wel eens op mijn bek gegaan en dat deed pijn. Maar ik bleef mijn focus houden. Als je niets doet en gaat afwachten, komt er een andere artiest die je plek inneemt." Johan Stekelenburgzaal De vergaderzaal gaat de Johan Stekelenburg zaal heten, juist naar hem vanwege zijn bijzondere band met de FNV en met de stad Tilburg. De opening van de zaal wordt ver richt door de weduwe van Johan Stekelenburg, Heleen Hoekstra. De nieuwe vakbondshuizen zijn ontmoetingsplekken voor leden van de FNV. Ook zijn er werkplek- met aansluitend een heerlijke, Ni caraguaanse maaltijd. Er is volop tijd om met elkaar op het middag- thema door te praten, contacten te hernieuwen en oude vrienden weer te ontmoeten. Er is ook ge legenheid om met onze Mata galpese gasten van gedachten te wisselen. In de avond hopen we met elkaar onder het genot van een drankje en een hapje terug te kunnen kij ken op de voorbije 35 jaar. Film pjes en foto's, muziek, dans en ontmoeting. Verhalen over reizen naar Matagalpa en bijzondere ac tiviteiten hier in Tilburg zullen de ingrediënten zijn van deze avond. FNV-regio Midden-Brabant. Deze regio omvat de gemeenten Til burg, Goirle, Hilvarenbeek, Oister- wijk en Dongen. Het vakbondshuis is er ook voor de regio Midden Langstraat. Deze regio omvat de gemeenten Loon op Zand, Waal wijk en Kaatsheuvel De FNV telt in beide regio's circa 20.000 leden. Wat vind jij mooi aan rap? "Het is een soort poëzie. Als je goed luistert, weet je wat iemand mee heeft gemaakt en wat zijn boodschap is. De keuzes die hij of zij maakte en waar ze misschien niet altijd even trots op zijn. Het is mooi en artistiek hoe ze dit verwoor den en overbrengen via de muziek. Een reflectie op hun leven met een boodschap voor anderen. Daar heb je lef voor nodig." veer 1 ■bij- oen 1 late. |l Het zijn roerige tijden zowel voor de stad in Nicaragua als in Tilburg. Toch blijft een grote groep mensen opkomen voor kansarmen daar en bewustwording hier. Het is na 35 jaar tijd om dit te vieren door terug te blikken, maar zeker ook door vooruit te kijken naar de mogelijk heden die er zijn. Tijdens het informatieve gedeelte in de middag vindt er een gesprek plaat met met geïnteresseerden onder leiding van een deskundige. Daarin wordt gesproken over bete kenis, aard en inhoud van internati onale contacten. Wat is effectief en wat kunnen we van elkaar leren? Daarna is er een informele borrel Han Busker, voorzitter FNV, opent samen met Esmah Lahlah, wet houder Gemeente Tilburg (por tefeuille Arbeidsparticipatie, Bestaanszekerheid, Mondiale be wustwording en Wijkwethouder) op donderdag 26 september het nieuwe vakbondshuis van de FNV. Het Vakbondshuis is gevestigd aan de Ringbaan West 96-18. Het huis van de FNV waar alle leden uit Tilburg en de wijde omgeving terecht kunnen voor vraagstukken rondom werk, inkomen en sociale zekerheid. ken voor werknemers van de FNV. Het is dé plek waar men terecht kan met vragen over werk, inko men en sociale zekerheid, waar je hulp krijgt bij het invullen van de belastingaangifte of het aan vragen van toeslagen. En leden kunnen gebruik maken van loop baanbegeleiding. Ook cursussen, het volgen en beïnvloeden van de lokale politiek en themabijeen komsten over actuele onderwer pen worden er georganiseerd. En het is uiteraard de plek waar acties worden voorbereid. Op 26 september kun je het nieu we Vakbondshuis bekijken, er is muziek, er is tijd en ruimte voor een gesprek en er staat een hapje en een drankje klaar. Vernieuwing De vakbondshuizen zijn het ge volg van de vernieuwing van de FNV. FNV wil dichtbij de leden zijn. Dat kan als ze zichtbaar en aanwe zig zijn in heel Nederland. Er is al een groot aantal vakbondshuizen in het land geopend en dé ko mende periode zijn er nog meer gepland. In totaal worden dit er 35, verspreid over het hele land, ge koppeld aan de 35 arbeidsmarkt- regio's die Nederland kent.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 19