DUURZAAM013 o ZOEMT |V Tilburg TILBURG ‘GROOT DENKEN OM DE WILDE BIJEN TE BEHOUDEN’ r t!" HELP DE BIJ! DE WILDE BIJ IN TILBURG BIJENWEETJES www.tilburg.nl/groen 15 (OERIER In actie voor de bij<||| 1 r AAA NATIONALE BIJENSTRATEGIE s Wilde bijen bestuiven onze gewassen en spelen daar mee een belangrijke rol in ons ecologisch systeem. In secten zijn nodig om het stuifmeel van de ene bloem naar de andere te brengen. Veel voedselgewassen en planten kunnen zich daarna pas voortplanten of vruchten krijgen. Genoeg reden dus om aandacht te hebben voor de wilde bij. Bijvriendelijke gemeente Vorig jaar werd de gemeente Tilburg door Nederland Zoemt benoemd als bijvriendelijke gemeente. Dat komt omdat in Tilburg veel aandacht is voor de leef omgeving van de bij. Steeds meer bermen in de stad worden ecologisch beheerd, waardoor kruiden en bloemen meer ruimte krijgen om te groeien. We laten waar mogelijk dode boomstronken liggen, plaatsen in sectenhotels, creëren zandplekken voor graafbijen en Wil je ook de bijen helpen? Er zijn genoeg (kleine) dingen die je zelf kunt doen door je tuin bijvriendelijker te maken. Zorg voor een (klein) rommelhoekje met plantenresten, bladafval en dood hout. Dit zijn de ideale nestlocaties voor de wilde bij. Zorg voor bloeiende planten van het voorjaar tot aan de herfst. Laat dode plantenstengels staan. Rond het najaar leven de larven vooral in holle plantenstengels. Haal tegels uitje tuin. Zandbijen graven nestgangen in (losse) aarde. Gebruik geen chemische bestrijdings- en reinigingsmiddelen in de tuin. Zorg voor water in de tuin. Een vogelbadje kan al voldoende zijn. Hang een bijenhotel op een droge en zonnige plek. Het hotel hoefje niet tussendoor schoon te maken. voor. "En net als bij veel andere dieren gaat het ook niet goed met de bijen", vertelt Theo. "55% staat op de zogenaamde rode lijst. Op die lijst staan bijvoorbeeld soorten die kwetsbaar zijn en die ernstig bedreigd worden. Dus we moeten echt dingen gaan doen." Hoe inwoners kunnen helpen? Aad: "Vergroen je tuin, haal de tegels en het worteldoek er uit en zorg voor volop bloemen. Iets minder aangeharkt dat zou fijn zijn." planten bloemen en planten die voedsel bieden aan de wilde bij. Op verschillende plekken in de stad hebben we bloemmengsels gezaaid en bloembollen geplant. Stel je vraag Heb je een vraag over de bij? Stel die dan aan de ecoloog van de gemeente Tilburg. Stuur een mail naar natuur_groen@tilburg.nl o.v.v. Vraag over de bij. dat metselbijen hun kroost inmetselen met voedsel. De uiteindelijk ontpopte larve moet zich hier zelf al knagend uit weten te bevrijden. dat wilde bijen geen sociale leefwijze hebben (in volken leven). Alleen hommels (hommels zijn immers ook bijen) vormen hier een uitzondering op. Ook honingbijen leven in volken, maar dat zijn geen wilde bijen. dat wilde bijen alleen maar steken als ze zich in het nauw gedreven voelen. Sommige wilde bijen hebben niet eens zo'n sterke angel dat ze door een huid heen kunnen prikken. dat datje bij het maken van een insectenhotel moet letten op de grootte van de gaatjes. Gaatjes van 4-6 mm worden het meest gebruikt door de wilde bij. dat lang niet alle bijen gebruik maken van insecten hotels, maar dat de meerderheid als graafbij in de grond nestelt. er dat er in Tilburg 133 soorten wilde bijen leven. In Nederland leven 358 wilde bijensoorten. Bijenknooppunten In de stad worden bijvoorbeeld bloemrijke perken ingericht en mengsels gezaaid in de openbare ruim te. Daar komen bijen op af. "Een goed begin", vertelt Theo. "En samen met de coöperatie Beis Lijntje adviseert de KNNV bij de aanleg van bijenknooppunten langs het Beis Lijntje. Plekken die heel geschikt zijn als leefomgeving voor wilde bijen. Maar het zou fijn zijn als de gemeente ook kijkt of er grotere projecten mogelijk zijn in het voordeel van de wilde bijen. Tilburg heeft bijvoorbeeld best wat bedrijventerreinen. De openbare ruimte daar is heel geschikt voor bijen. Zorg dat daar het hele jaar verschillende soorten bloemen staan, op zonnige plekken. Want de wilde bij houdt van warmte. En zij nestelt meestal in de grond. Dus tegels en stenen zijn taboe. Creëer een ideale situatie voor de bij waar zij haar stuifmeel kan halen." "Want wilde bijen zijn hele goede bestuivers", vertelt Wim Klein. "Voor veel gewassen bestuiven ze beter dan de honingbij. En het bestuiven is belangrijk voor de groenten en fruit die we eten." 360 soorten In Nederland zijn ongeveer 360 verschillende soorten wilde bijen. In Brabant komen ongeveer 280 soorten Tilburg heeft zich aangesloten bij de Nationale Bijenstrategie. Waarom? Omdat het aantal (wilde) bijen, vlinders, zweefvliegen en andere bestuivende insecten sterk daalt. Van de 360 soorten bijen in Nederland dreigt meer dan de helft te verdwijnen. Insecten zijn nodig om stuifmeel van de ene naar de andere bloem te brengen. Dat is belangrijk voor onze land- en tuinbouw. In de Nationale bijenstrategie staan maatregelen om bijensterfte en de daling van bestuivers uiterlijk in 2030 te stoppen. Op de website rijksoverheid.nl (zoekterm: bijenstrategie) staat welke maatregelen genomen worden. jse r Vol trots slaat Aad van Diemen een fotoboek open en laat enorm vergrote foto's van wilde bijen zien. "Kijk naar die lijfjes, overal zie je het stuifmeel zitten. Prachtig toch." Aad weet veel over wilde bijen. Net als zijn collega's Wim Klein en Theo Peeters. Ze zijn alle drie betrokken bij de KNNV, de vereniging van veldbiologie. De KNNV denkt met de gemeente en organisaties, zoals coöperatie Beis Lijntje, mee over de toekomst van wilde bijen en adviseert over maatregelen die positief zijn voor het (over)leven van de wilde bijen. Tilburg heeft zich aansloten bij de Nationale Bijenstrategie en dat schept verplichtingen. Wil je weten wat bijvriendelijke planten zijn, hoe je zelf een bijenhotel kunt maken of nog veel meer lezen over de wilde bij. Kijk dan op www.nederlandzoemt.nl en ga naar 'Eigen Tuin'. TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 19 SEPTEMBER 2019

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 15