w ijknieuws moord Bouwkundige opname voor gasboring van start in Noord Waar is de Stenen Camer van Tilburg gebleven? TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 5 SEPTEMBER 2019 17 E KOERIER DIJ.NL dij.nl 'dij.nl >il Een aardgasinstallatie. FOTO: Anita Starzycka nieu\ DOOR SILVESTER KLAASMAN DOOR THEO VAN ETTEN 't Is goed zo. FOTO: Dolph Cantrijn ll 9 september gaan een aantal woningen en bedrijfs panden in Tilburg Noord onderworpen worden aan een bouwkundige opname. Dit wordt gedaan met het oog op de gaswinning door middel van 'fracking' die gaat plaatsvinden om gas te winnen uit gasvelden onder Tilburg-Noord en Loon op Zand. Tilburg - Veel Tilburgers vinden het maar een lelij ke plek en weten niet wat het eigenlijk voorstelt. De gemetselde muurtjes in het Stenen Kamerpark vormen dan ook een raar contrast met de groene loofbo men aan de buitenrand. Dat deze plek het verhaal vertelt van de Heren van Tilburg, is voor velen dan ook vaak een verrassing. Tilburg - Op donderdag 12 september vertoont het Ronde Tafelhuis de film 't Is goed zo'. Een speelse weergave van het kasteel van Tilburg. Op de achtergrond de voormalige Hasseltse kerk, nu wijkcentrum De Poorten. FOTO: Theo van Etten cies wat daar de consequenties van zijn." (1978-2016). Hoe zien de momenten er uit van een Tilburg Harrie A de wijkraden Til te wachten c~ 1 onderzoek, er, a. Film't Is goed zo'in RondeTafelhuis heb- t op >uw- _eroep- de recht- inning. "En Een documentairefilm van de Til- burgse filmmaker Jesse van Ven- rooij. Hij brengt de laatste fase in beeld van het leven van Eelco de Indekken j Noord zit bij monde van Meeuwesen, voorzitter van Tilburg Noord, niet op het bouwkundige en al helemaal niet op Nog niet zo heel lang geleden was dit het domein van ridders, baron nen en gravinnen. Er stond een heus kasteel met een slotgracht. De omliggende tuin met orange- rie, een wijngaard en een onder grondse ijskelder moet een ware lusthof zijn geweest. Slechts de omliggende straten verwijzen nog naar die oude situatie: Koetshuis, Gracht en Neerhof, om er maar een paar te noemen. Van het kasteel zelf is niets meer te vinden. Hoe wel... je bent er dichterbij dan je denkt. Want op onder de gemeente Tilburg I de gemeentes Loon Heusden en woningboc ig Casade een berc“ igediend bij bank tegen de gaswir Wrang Naast de ben ooki Zand, I vereniginc schrift in< Heren van Tilburg Al voor 1450 stond hier een zo genaamde 'stenen camer', een versterkt, ruim huis van steen opgetrokken. Dat was bijzonder want in die tijd waren de meeste huizen gemaakt van 'fitselwerk': een houten gebint waartussen een mengsel van stro en leem werd gesmeerd. De Stenen Ca mer was aanvankelijk in bezit van de adellijke familie Back en werd later eigendom van de Heren van Tilburg en Goirle, die hier destijds de scepter zwaaiden: de families Van Haestrecht, Van Malsen, Van Grobbendonck, Van Hessen-Kas- sel en Van Hogendorp. In 1858 verkocht de laatste eigenaresse, Gravinne van Hogendorp van Hofwegen, het kasteel aan een wijnkoper. Deze liet het pand slo pen, waarna Nicolaas Pessers er zijn wolwasserij en vellenblote- rij stichtte. Deze fabriek werd in 1977 afgebroken. In de tussenliggende jaren onder ging de Stenen Camer aardig wat veranderingen. Tijdens de Tach tigjarige Oorlog werd het gebouw gedeeltelijk verwoest en later op- nicdw opgebouwd. In 1755 werd ook dit gebouw weer gesloopt, waarna er een voor die tijd modern landhuis verrees. eventuele gaswinning. "Ik denk niet dat veel mensen erop zitten te wachten dat er iemand binnen fo to's van hun huis gaat maken. Ver milion heeft geen moeite gedaan bewoners ook maar op enige ma nier bij het proces te betrekken", vertelt Meeuwesen. "Daarbij doen ze het alleen om zich in te dekken tegen de schade die gaat ontstaan als je deze vorm van gaswinning in Tilburg Noord gaat doen." zich hier de funderingen van het Kasteel van Tilburg. Exact zoals de contouren van de muurtjes aange geven. Eind jaren tachtig werden ze blootgelegd, onderzocht en weer toegedekt. Als herinnering verrees dit stenen 'kunstwerk' met een slecht leesbare plaquette die een en ander moest duiden. Maar hoe zit dat dan? Of de gaswinning daadwerkelijk gaat plaatsvinden is afhankelijk van een uitspraak van de rechter omdat een aantal gemeenten, waaronder Tilburg, in beroep zijn gegaan. De gemeenten vinden dat de gasvel den niet moeten worden aange boord. Het bedrijf Vermilion is door het Ministerie van Economische Za ken en Klimaat aangewezen om de gasvelden aan te boren. Reactie Vermilion laat in een reactie weten dat de bouwkundige opnames ei genlijk een achterhaalde methode zijn. Hoewel het bedrijf schade aan gebouwen niet kan garanderen is de kans klein dat er daadwerkelijk schade ontstaat. "Tilburg en om streken zitten in de laagste risico categorie om schade op te lopen", vertelt een woordvoerder van het bedrijf. "De bouwkundige opna mes zijn in dat opzicht ook eigen lijk niet nodig. We voeren ze alleen uit omdat dat een vereiste is vanuit het ministerie [Van Economische Zaken en Klimaat, red.]." Meeuwesen verwacht dat de rechter voor het eind van het jaar uitspraak doet over het doorgaan van de gaswinning. volgens mij zat daar de Efteling ook nog bij", vertelt Meeuwesen. "Het wrange is dat we enerzijds een proefproject om woningen van het gas af te halen, daarvoor heeft de gemeente van het rijk subsidie gekregen. Dus boven de grond gaan we van het gas af, en onder onze voeten willen ze het uit de grond gaan halen." Daarbij maakt Meeuwesen zich zorgen om de vorm van de gas winning. De gas wordt namelijk uit de grond gehaald door mid del van het beruchte 'fracking'. "Het is niet dat ze een gat in de grond boren en het gas eruit loopt. Ze gaan de bodem bewer ken met chemicaliën waardoor er gas vrij komt. Niemand weet pre- What's left Verderop in de wijk vinden we nog enkele aanknopingspunten naar het Kasteel van Tilburg. De vroegere oprijlaan naar het kas teel heet nu Van Bylandstraat. In wijkcentrum De Poorten (de voor malige Hasseltse kerk) vinden we archeologische vondsten en een zware binnendeur van het kasteel. Ook de Kasteelhoeve in de Hasselt- straat behoorde bij het complex. Tenslotte vinden we aan het eind van deze straat nog een hekwerk in een voortuin, waarvan men zegt dat het ooit een onderdeel was van het kasteeldomein. Maar mis schien is dat iets te veel geromanti seerd. Het laatste stukje onontdekt kasteelgebied bevindt zich in de uiterste hoek van het terrein. Het pand waar lange tijd een graan handel in gevestigd was, onttrekt mogelijke bodemschatten aan het oog. Een mooie gedachte die we voorlopig zullen moeten blijven koesteren, aangezien de eigenaar grootste plannen heeft met dit gebouw. Gooijer laatste i man die er zelf voor kiest om uit het léven te stappen? Eelco's leven is psychisch ondraaglijk en uitzicht loos. Hij lijdt en is het leven moe. "Elke avond ga ik slapen en hoop dat ik niet meer wakker word", zo zei hij. Het was Eelco's wens om zijn laatste fase in beeld te laten brengen maar ook om daarna te laten zien hoe het zijn nabestaan den vergaat. Een intieme film over vriendschap en het loslaten van de mensen die je liefhebt. Na de film vindt een nagesprek plaats met de filmmaker Jesse van Venrooij, de arts (Kees van Gelder) en de zaal. De film is een onderdeel van 'Door de ogen van pen ander', een reeks bijeenkomsten in het Ronde Tafelhuis waarin de leefwereld van een bepaalde groep of persoon in de aandacht staat. Centraal staat het bespreekbaar maken van maatschappelijke en ethische kwesties. De filmavond duurt van 19.00 tot 22.00 uur. De entree be draagt 5 euro, inclusief koffie of thee. Aanmelden kan via e-mail: 10jaar@rondetafelhuis.nl. Adres: Wagnerplein 4. slechts luttele meters oppervlakte bevinden RECHTSWINKEL TILBURG Sinds 1969 Niet eens met definitieve berekening Toeslagen? T. 013-5353135 www.rechtswinkeltilburg.nl

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 17