I 3DUURZAAM013 3lll! JrïiÉ TILBURG Th www.tilburg.nl Samen zorgen voor een minder hete stad Tw TILBURG tijck warmer - iets warmer gelijk aan buitengebied - koeler De overige drie regenpijpen op zijn terrein, GROEN&KLIMAAT Hittestress in kaart De gemeente werkt aan een stad die beter bestand is tegen klimaatverandering. Dat kunnen we alleen samen met inwoners en ondernemers in de stad. De hitterecords van juli en augustus zitten nog vers in ons geheugen. Met zulke extre me temperaturen is het in sommige delen van de stad extra warm. Samen kunnen we het een beetje koeler maken. Groen brengt de temperatuur juist omlaag. Bomen zorgen voor schaduw. En net als heesters en kruidenrijk gras, bieden ze ook verkoeling doordat ze water verdampen. Bij de inrichting van de stad is het belangrijk om de hitte uit de stad te halen en op de juiste plekken koelere lucht de stad in te krijgen. In de tuin van zijn huis aan de Nieuwe Wa rande liet hij een betonnen opvangbak van 20.000 liter ingraven. Die wordt via drie regenpijpen gevuld. Zo heeft hij altijd een voorraad water voor droge periodes. "Het ding staat me niet weg. En omdat het water koel blijft onder de grorïd, is het kraak- en kraakhelder." komen rechtstreeks uit in de tuin. Afwateren op het riool mag niet in de nieuwe wijk Oost- kamer. Zo wordt regenwater in de bodem opgenomen. En het verkleint de kans dat het riool overstroomt. Toen Erwin nog met zijn gezin in Limburg woonde, zag hij lagergelegen gebieden regel matig blank staan. "Ik maak me zorgen om kli maatverandering", zegt hij. Daarom gebruikt hij ook aardwarmte om het huis te koelen of verwarmen en haalt stroom uit dakpannen met ingebouwde zonnecellen. mer die zijn tuin aanlegt, bedacht hij het wa- teropvangsysteem. Daarbij komt nog best veel kijken. Zo krijgt het betonnen reservoir sensoren die de hoeveel heid water meten. En voor het geval de bak té vol wordt, heeft Erwin iets bedacht waarmee hij per regenpijp de toevoer kan blokkeren. In de buurtgroepsapp beantwoordt hij regel matig vragen over zijn regenwateropvang. "Ik heb nog niemand gehoord over een onder grondse watertank. Ik denk dat ik in de wijk de eerste ben die het zo doet." Een paar tips voor inwoners met of zonder tuin: TILBURG en he grote gaat I certs< Tilbui Half m voor ze concert groot. 5 zoveel het sei: namelij Hu vei De hittekaart van Tilburg laat zien dat het middenin de stad en op bedrijventerreinen heter is dan op andere plekken. Zulke hit- te-eilanden ontstaan onder meer door ver steende gebieden, donkergekleurde opper vlaktes en te weinig groengebieden. Vooral zwarte daken en donkere bestrating houden warmte vast. Ook rijdende auto's, airco's en andere apparaten produceren warmte. Veel googelen "Nu we zelf gingen bouwen, wilden we het meteen goed aanpakken", vervolgt de bewo ner van de Oostkamer. Bovendien vindt hij het leuk om nieuwe dingen uit te proberen. Door veel te googelen en met hulp van de aanne- Vervang stenen of tegels door groen; Kies, daar waar je wel bestraat voor een lichte kleur tegels, zodat de warmte minder opgesla gen wordt in de tegel; Zorg voor schaduw in de tuin of balkon door bomen of heesters te planten; Klap 's avonds parasols en zonnewering in, zodat de lucht ongehinderd kan stromen. Dit zorgt voor betere afkoeling 's nachts; Een airco voert extra warme lucht naar buiten af. Kies daarom bij voor keur voor een ventilator in plaats van een airco in huis. Kies voor een groene schutting, gevel, dak of geveltuintje. Hier stelt de gemeente subsidie voor beschikbaar. Kijk op www.tilburg.nl/subsidies. i - heel veel warmer - veel warmer warmte vast Katsbogten: grote bedrijfspanden Oostplas: grote wateroppervlakte koelt de lucht Brede Ook dil het me stelling alsThee inmidd 50 cab; Loonse en Drunense duinen: veel groen Vossenberg; Kraaiven; Loven: uitgestrekte bedrijfshallen houden warmte vast Warande en Stadsbos013: bebost gebied is koeler WWV ^Advert Juist als er weinig regen valt, gaat het waterverbruik omhoog. Mensen sproeien hun gazon, begieten hun planten of vullen zwembadjes in de tuin. Liters drinkwater 'verdwijnen' in de grond. Erwin Bakker uit Berkel-Enschot heeft daar wat op gevonden. Je kunt meditati alles wal gingsles gebruikt op een nend. K Jop var Centrum bewustt Jezus de wi Welke Ben je als G< Voel je op zo woorde Op dir ten we Voor me 5701391 56 29 Door het plaatsen van een regenton kun je je tuin zelf 'blauwer' maken. Op de site hufsjeboompjebeter.nl/tilburg lees je er meer over.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 12