De speurneuzen van het zuiden E “Een vader in detentie voelt alsof iemand dood is” o E V B P 4 DeAcbterioant Het Zuidelijk Toneel dan Criminaliteit gaat niet enkel om lone wolves die afgezonderd een geheim leven leiden. Duizenden kinderen zien hun ouder achter de tralies verdwijnen. beetje alsof iemand dood is, omdat je geen contact hebt. Tot je een brief binnen krijgt. Plots komt hij tevoor schijn, en dan is hij weerweg.” ;nis.” tl met Toch blijft het voor de kinderen moeilijk om de band met hun ouder De naam Sophie is vanwege privacy redenen gefingeerd. ;zo’n ide- ICE, 8 jaar Duitse Herder LAND VAN HERKOMST Tsjechië Dit vro Din pol was wei stel voc Das ror Het Tocl liteil Pag- in h< zijn liesi defi daac vrot den wel spel Het Nee gen poli stra wat ben ont ma Ond< Alsv weR Horn crim ten.1 jaarli Well Van i 2018 vrou opai in de verte genii ties] zitte Bijm Just drie .lelpen daarbij. -- netwerk naar wie de kinderen en vol wassenen het beste kunnen helpen.” 25.000 kinderen Niet alleen Sophie, maar duizenden anderen kinderen merken dit gebrek aan hulp. Ze weten vaak niet waar ze kunnen aanklopi schreef de kindei t Sophie Hen. steeds een zich. “Een va- Het worden ‘de achterblijvers’ genoemd. Mensen die een gezinslid zien verdwijnen in de gevangenis. Zo ook kinderen. Volgens Expertise centrum KIND zijn er elke dag 25.000 kinderen wiens ouder in i tentie zit. Sophie (23) was een van deze kinderen. Op landde haarvader! Het duurde drie jaar voordat I de waarheid durfde te vertelk Haar leugen heeft nog s kern van waarheid in zi der in detentie voelt ook soms een lolitie krijgen deze ipline toegewezen. aricht om zijn eigen ligt tussen an, is inmiddels jdens trainin'’' espot door de polit t bepaalde bloedlij! i drift. De hond moet Wekelijks maken honderden kinde ren mee dat hun ouder in de boeien wordt geslagen. “Sommige ouders m dag of een week vast, ijks andere kinderen, ;zijni n detentie zit.” Al geeft Ad werkte 12 jaa Nederland als ir □3ZI3ZS3 Brieven waren voor Sof i haar dertiende be- vorm van contact met 1 in de gevangenis. In Nederland zijn er momenteel zo’n 300 speurhonden actief bij de politie. Elk met hun eigen discipline. Zo zijn er speurhonden die zoeken naar geld, zeden, verdovende middelen en vele andere geurgroepen. Maar wie zijn die speurhonden? Wij stellen aan je voor: speurhond ICE. DIENSTJAREN BU DE POLITIE Sinds pup, dus ook 8 jaar JAAR IN OPLEIDING GEWEEST EXPERTISE Geld speuren WORDT INGEZET BIJ Onderzoeken naar verdovende middelen en andere recherche onderzoeken BIJZONDERE VONDST ICE heeft ooit een verborgen kluis gevonden met daarin een grote hoeveelheid geld i. il-a kanr taskfi verdi lang: “Ind eent gelop verse Sopt éénl gevanger ductie kr taar vader gearresteerd. “Hetleel “Vaak denken mensen dat kinderen automatisch hulp krijgen,” vertelt Winie Hanekamp-Haisma van KIN D. De werkelijkheid is dat er geen standaard proces voor hulp is. Eenmaal bij de po honden een discif Elke hond is afger geurgroep te herkennen. Zo lopen er honden rond die zoeken naar verdo vende middelen, geld, bloed, explo- sieven, maar ook lijken. “Lijkhonden worden weleens verward met red dingshonden, terwijl ze totaal andere geuren zoeken. Een reddingshond zoekt enkel naar levende mensen.” Dat betekent niet dat een hond nooit op een andere discipline stuit. “Ik heb weleens meegemaakt dat een verdovende middelenhond geld vond. Dat geld was na het dealen aangenomen, waardoor er nog spo ren van drugs aan zaten. Zo weinig geur heeft een hond dus nodig.” Kindvriendelijke bezoekuren Ook het contact met de ouder kan een groot probleem zijn. “Je kan bij voorbeeld niet bellen naar de gevan genis, zij kunnen enkel naar buiten bellen,” vertelt Winie. Even een kort appje naar hun ouder sturen gaat ook pedagogen en niet. Mailen kan wel, maar daar han gen kosten aan vast. Emates levert voor 40 cent een mail van maximaal 2.500 tekens bij een gedetineerde. Het is een warme zaterdagochtend wanneer wij Speurhondenvereniging De Trouwe Helper in Eerde bezoe ken. De weg naar de vereniging loopt langs een zandpad, waar de autoban den door de droogte bijna in wegzak ken. Ook het gras van het trainings veld, dat verscholen ligt tussen de bossen en maïsvelder wat verdord. ingenis is rhies vader in de ie gevangenissen ijke bezoekuren enspelle- aenhuizen akomen waar ind met hun jaar bij Politie o instructeur speur- Hij was verantwoor- lining van de hon- rieiders in het zuiden van Zoveel honden, dat hij in- organiseert jaarlijks meerdere wed strijden. De wedstrijden zorgen ervoor dat het niveau van de Nederlandse speurhonden hoog blijft. “De Nederlandse speurhonden zijn wereldwijd erg populair,” ver telt Ad. “Een paar van onze honden zitten nu bijvoorbeeld in Amerika, Zweden en Noorwegen.” Vele van deze honden zijn ooit be gonnen bij een speurhondenvereni ging. Daar leren de honden speuren op menselijke geuren. Talentvqlle honden worden tijdens trainingen e; wedstrijden gespot door de politie. “Vaak zijn dat bepaalde bloedlijnen met een hoge i bijvoorbeeld g zal hij voor jou gaan speuren, om daarna zijn beloning te krijgen.” Als de politie een hond op het oog heeft begint het onderhandelen. “Ik moest voor de laatste honden die ik voor de aangesloter politie aankocht 6000 euro betalen. Als wij dat als politie niet betalen hebben we geen politiehonden. Dan zijn ze naar het buitenland.” zitten maar een Het zijn dagelijL maar elke dag t wiens ouder in u Winie toe dat het aantal slechts een schatting is. Een schatting aan de ondergrens, die de ernst van het probleem uitdrukt. In 2018 werden in het zuiden van Nederland 47 drugslabs ontman teld. Bij de opsporing hiervan spelen niet alleen mensen, maar vooral speurhonden een grote rol. Met hun scherpe neus vinden de honden alle verborgen wapens en drugs. Hun training begint bij de speurhondenvereniging. Een sport die van oudsher uit Brabant komt. “Hier komen de meeste honden vandaan.” Wanneer haar nieuwe klasgenoten vroegen naar haar ouders, vertelde zij dat haar vader dood was. “Ik was bang veroordeeld te worden voor iets waar ik zelf niks mee te maken had. Als kind ben je namelijk al snel ook een boef. Terwijl je een kind bent, natuurlijk bén je geen boef.” In het gesprek met Sophie valt even een stilte, waarna ze begint te lachen. “Ik denk ik een uur durf niet eens een snoepje te stelen uur bij de Albert Heijn.” hoe 1 Ook het bezoek aan de gevat veranderd sinds Soph gevangenis zat. In de i zijn er kindvriendelijk gecreëerd, met frisdrank et tjes. In Leeuwarden en Vee zijn er vadervleugels gel de vaders een betere bar kind kunnen opbouwen. Exodus Nederland, een christelijke organi satie die hulp geeft aan (ex-)gede- tineerden en hun familie, zorgt daarnaast dat er altijd vrijwilligers aanwezig zijn voor de kinderen. horrorfilm. Ik kreeg de i zien waar de gevat een cel. Ik vond het allemaal zo eng. kunnen aankloppen. Om die reden Steeds vroeg ik me af van: Jeetje, zit schreef de kinderombudsvrouw in mijn vader hier ook?” 2017 een aanbeveling: de vindbaar- Daarna werd Sophie met haar held van hulp en instanties moet be- vader in èen kleine ruimte gezet. “Ik ter. Als reactie is in november 2018 had hem al een jaar niet gezien. Mijn het Expertisecentrum KIN D ge vader vroeg niks aan me. Ik heb er start. Zij richten zich op de kinderen z~~ ”ur gezeten en heb een van gedetineerden, het herstel van gehuild, terwijl hij sprak over de band met de gedetineerde ouder kut de gevangenis was.” en hun sociaal netwerk. Niemand begrijpt je Sindsdien durfde Sophie haar vader niet meer te bezoeken. “Ik voel me nog steeds niet op mijn gemak als ik langs een gevangenis rijd. Ik krijg Attractiepark in een horrorfilm iphie de enige haarvader. Twee keer per jaar viel er een op de mat: op haar verjaardag en tijdens Een kind, geen boef kerst. Vanwege een contactverbod De overgang van de basisschool naar had Sophie geen telefonisch contact het middelbaar onderwijs is een grote met haar vader. stap. Na acht jaar beginnen kinderen op een grote school, met nieuwe le raren en nieuwe vakken. Voor Sophie was deze stap nog groter. De zomer voordat zij op de middelbare school begon, werd ha de verkoop, terwijl anderen de hond zelf willen houden als hobby. Want speuren gaat niet alleen over politiewerk. De Koninklijke Politiehonden Vereniging (KNPV) Het contact mag dan verdwenen zijn, de herinneringen en gevol gen draagt Sophie nog dagelijks met zich mee. Haar gehele middelbare schooltijd was Sophie zwaar depres sief en nog steeds kampt zij met een posttraumatische-stressstoornis. “Niemand kan je helpen, want nie mand begrijpt je. Ik ging naar ver trouwenspersonen en psychologen die allen geen idee hadden wat ze met me moesten. Ik miste mijn vader namelijk niet, maar was er wel ver drietig over.” Op de vereniging zijn Dorie Meijer en Ad Verstijnen aanwezig. Beiden zijn fanatiek, zowel binnen de ver eniging als de sport. De vereniging heeft twintig leden, die drie keer per week langs kunnen komen om met hun honden te trainen. Sommigen fokken de honden en trainen ze voor hondengeleider. I delijkvoordetrai den en geit het land. Zi middels de tel kwijt is. “Maar het zijn er in ieder geval minimaal 25.” Pijnpunten Expertisecentrum KIND hoopt daarom dat er steeds meer kennis ontstaat over deze kinderen. Geen enkel kind zou zich zo eenzaam moeten voelen als Sophie toenter tijd. Deze kennis verspreidt KIND door presentaties aan onder andere [gevangenisbewaar ders. Het doel is om zo bij te dragen aan een betere begeleiding voor kin- - deren wiens ouder in detentie zit. Zo is Sophie nu vrijwilliger als jongerenambassadeur bij Exodus. “Toen ik de jongerenambassadeurs ontmoette begon ik spontaan te hui len. Eindelijk wist ik zeker dat ik niet gek was. Je staat er niet meer alleen voor. Ik leerde daarna dat je soms je pijnpunten moét zoeken en daar iets positiefs uit halen. Dat heb ik op deze manier gedaan.” www.expertisecentrumkind.nl “Wij helpen daarbij. Wij zoeken in ons te behouden. Bellen wanneër je ge slaagd bent gaat bijvoorbeeld niet. Slechts in enkele gevangenissen is het meenemen van een tekening naaj.het bezoek toegestaan. “Laatst stuurde een moeder mij een foto,” vertelt Winie. “Ze bracht samen met haar kinderen een Vaderdag cadeau aan hun vader in detentie. Het ca- i het er weer 25.000 deau mocht niet worden gegeven en belandde in de brievenbus. De kin deren waren verdrietig. Dat moet toch anders kunnen?” i plots steken in mijn maag.” Het was ook niet, nodig voor Sophie. Op haar zestiende nam ze voor het laatst contact op met haar vader. “Hij vertelde me dat hij geen spijt had, omdat hij zijn straf al had gekregen in de gevangen Sindsdien heeft zij alle banden haar vader verbroken. ihie bezocht haar vader slechts i keer in de zes jaar die hij in de snis doorbracht. Ter intro- creeg ze een rondleiding, ak wel een rondleiding door een attractiepark, maar dan in een gangen te angenen liepen en iet allemaal zo eng. ik me af van: Jeetje, zit ier ook?” I Sophie met haar ie ruimte gezet. “Ik gezie. ~3. Ik heb er azeten en heb een 1 hij sprak over Dorie reageert daar knikkend op. Haar Duitse herdershond Chuck kan sporen van meer dan 24 uur oud m en herkennen. Voor Dorie is het speu ren puur hobby. Dagelijks traint ze even met Chuck in de bossen. “Het is voor hem een spelletje.” Toch wordt l gek zijn op zijn bal. Dan ook het talent van Chuck maande- -lijks door de politie benut. Dorie is lid van vrijwillig burgerteam SIN die helpt bij vermissingen. In het totaal zijn er landelijk 25 speurhonden bij an. “Afgelopen maand heb ik al drie oproepen gehad. Het is fijn te merken dat ik dankzij de training nu ook iets kan betekenen voor anderen.” o_speure.., a zijn beloning te krijger., itie een hond op het oog 1 idelen. “Ik i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 16