De wereld van illegale wapenhandel “Wij zijn hier niet voor oplossingen” I Hoe ontsnap je aan groepsdruk? 2 3 De Achterkrant Het Zuidelijk Toneel Onderzoeksjournalistiek naar de onderwereld: I sns ms ren 6 TIPS dat lies oor hoopt het team isten meer in- Neem iemand in vertrouwen De eerste stap is vaak moeilijk maar :een ine weet •dig nt- ave ti iud Jij. te hoe iigd rje an- s. sent In juni 2019 rolde de politie in het Limburgse Nieuw-Bergen een wietkwekerij op. Naast verdovende middelen werden ook verschillende vuurwapens aangetroffen. Een drugslab zonder illegale wapens zal je niet snel aantreffen. Vuurwapens worden ingezet om de drugs transporten, het geld en de wietplantages te beschermen. als je eenmaal je verhaal hebt kun nen delen met een ander, zal je mer ken dat er een last van je schouders valt. Hulp van mensen die je in ver- i rouwen kunt nemen is fijn, je hoeft he^OtalSmste doen! Drugsbaronnen, wapenhandel en xtc-labs: Het is een chaos waar zelfs de misdaadjourna- listiek niet kan doordringen. Daarom is sinds januari 2019 een journalistieke taskforce werkzaam die zich verdiept in ondermijning in Brabant. ONDERMIJNING Criminelen maken gebruik van diensten van raken zo met elkaar verweven. Door de invloed en druk die criminelen zo op onze nonnen vervaagd en neemt het gevoel van veiligheid en leefbaarheid af. Dit wordt ook wel ondermijning genoemd. Bron: Rijksoverheid Zoek een medestander in de groep Zijn er meer mensen slachtoffer van negatieve groepsdruk? Of ken je iemand die de groepsdruk ook niet oké vindt? Zoek elkaar op, samen sta je sterker. De eerste bevindingen verschenen 29 juni in een themabijlage onder mijning. “De bedoeling is om vier bijlages uit te brengen.” Andere thema’s worden waarschijnlijk drugscriminaliteit in het buiten gebied, volkswijken waar misdaad onderdeel van het leven is en witwassen. Halt richt zich al meer dan dertig jaar op h voorkomen, bestrijden en bestraffen van misschien meer werk, maar de kans op slagen is vele malen groter dan bij het vervoeren van een container vol illegale wapens. “100 mieren met twee pistolen is hetzelfde als een oli fant met 200, maar die wordt veel sneller gepakt.” Herbestemde wapens De wapens in het criminele circuit noemt Jas ‘herbestemde’ wapens. Tweedehands, of misschien wel vijfdehands wapens. Vaak gebruikt in oorlogen. “Een kalashnikov uit 1947 is nu nog even bruikbaar als dat die toen was.” Er zijn ook Skorpions en Zastava’s op de zwarte markt te Adresjes In Nederland worden deze wapens verkocht op de zwarte markt. Hier hebben (drugs)criminelen hun eigen adresjes. Vertrouwde handelaren, die ook hen vertrouwen. Want je komt niet zomaar in de wereld van de ille gale wapenhandel terecht. “Om een vuurwapen te kopen zijn connecties heel belangrijk. Als je de business niet kent loop je tegen de lamp.” Eenmaal op de zwarte markt koop je niet wat je nodig hebt, je koopt wat je kan krijgen. “Zo’n gesprek ga je met kennis in. Zo ver kennen ze wat de handelaar in huis heeft en kiezen ze daaruit wat ze nodig hebben.” Verzin een smoes en loop weg Spreek de ander aan op zijn gedrag. Mocht je dit niet alleen djMhfërtj probeer dan in ieder geval er een melding van te maken. Ant-trade De meeste van deze illegale vuur wapens komen uit de Balkan. “Daar was oorlog. Toen de oorlog voorbij was, lagen de wapens letterlijk op straat. Plus het feit dat in Kosovo en Albanië de maatschappij bijna in stortte. Toen zijn daar hele arsenalen leeggehaald. Je praat over misschien een miljoen wapens en die duiken nu op.” Zo ook in Nederland. Met auto’s en vrachtwagens trekken illegale wa- pensmokkelaars naar het Oostblok. De techniek die door hen wordt toe gepast wordt ook wel ant-trade ge noemd: mierenhandel. Verschillende mannetjes uit de onderwereld halen de wapens uit het Oostblok. “Meestal neemt iemand zo’n vijf pistolen mee in zijn auto. Verstopt tussen de deu ren of onder een container.” Het kost Vijf journalisten van het Brabants Dagblad, Eindhovens Dagblad en BN DeStem verdiepen zich een jaar lang in de Brabantse drugs criminaliteit. Ze worden hierbij, ondersteund door een journalist van onderzoeksplatform Investico. De onderzoeksjournalisten zijn in januari van start gegaan. Sinds dien spraken zij meer dan honderd mensen bij wie ondermijning op hun pad komt. Ze zaten om de tafel met politie, burgermeesters, advocaten en ook criminelen. Jaarlijks komen zo’n 17.000 jongeren van 12 tot 18 jaar bij Halt voor delicten als winkeldiefstal, vernieling, verstoring van de open bare orde en spijbelen. Driekwart van de jongeren heeft dit gedaan onder druk van de groep. Hoe ont snap je aan die groepsdruk? Weinig Berichten als die uit Nieuw-Bergen verschijnen maandelijks in media. Toch zijn er uiteindelijk maar weinig vuurwapens. “Hooguit 1% van de cri minaliteit bestaat uit vuurwapens,” zegt wapenexpert Jas van Driel. Hij is als gerechtelijk deskundige re gelmatig in rechtbanken aanwezig als er vragen zijn over vuurwapens. “Je moet wapens niet onderschat ten. De gevolgen van het gebruik zijn gigantisch groot.” Desondanks denken de journa listen niet dat criminaliteit snel uit het zuiden verdwijnt. Een oplossing is nog ver weg. “Het is niet op een namiddag op te lossen. Criminaliteit en drugs gaan ons helaas nog jaren bezighouden.” Doe alleen waar je achter staat t L>. -r je voor te doen als een ander persoon hoop je misschien waar- ^K^^Hering of bevestiging te krijgen Toch werkt dat meestal niet en is het nooit lang vol te houden. Jezelf zijn kost minder energie en levert vinden, maar een van de favorieten onder criminelen is toch wel de Glock. Hetzelfde handpistool als het Nederlandse leger gebruikt. Handig en compact, maar daardoor ook prij ziger. Volgens Jas heb je al voor 500 euro een mitrailleur, terwijl je voor een Glock met gemak 2.000 euro kwijt bent. “Elk huis heeft wel een gaatje waar je een Glock kan verstop pen. Maar waar laat je een mitrail leur? Op straat kan je hem nergei wegstoppen, je valt meteen op.” Vraag jezelf af: Waarom doe ik mee? Va^M|s^M ons aan een groep aan ejidoejifWij mee omdat we aar dig gevonden willen worden. Denk aan de gevolgen van je acties, is dit het allemaal wel waard? Darkweb De manier van handelen bij verschil lende adresjes, of het handelen met de zogenoemde mannetjes klinkt in de eenentwintigste eeuw misschien ouderwets. Vooral nu er veel wordt gesproken over het darkweb, een illegale online handelsplaats. Toch blijft voor de georganiseerde crimi naliteit de persoonlijke connectie het belangrijkste. “Er hangt t veel te groot risico aan. Onlir je niet wat je krijgt.” Dat betekent niet dat wapens van het darkweb geen groot, probleem zijn. Zo wer den de aanslagen op de Thalys en in München gepleegd met wapens van het darkweb. “Uiteindelijk is er niet veel verschil. Of je nu wapens op straat of via het darkweb koopt. Illegale wapenhandel gaat vooral om connecties.” “We vroegen ons al jaren af wat er nu echt aan de hand was,” legt René van der Lee uit. Al meer dan dertig jaar is hij bij het Brabants Dagblad verantwoordelijk voor onder andere de mlsdaadverslag- geving. Nu verdiept hij zich met zijn vier collega’s in de achter grond van de onderwereld. “De cijfers zijn uitermate beroerd. Het is wel duidelijk dat er nergens in Nederland zoveel drugs worden gemaakt als in Brabant. Door ons onderzoek krijgen we nu ook zicht op de dilemma’s waar met name politie en bestuurders mee te maken krijgen. Dat zijn dingen waar je in eerste instantie niet zo bewust van bent.” Durf ‘nee’ te zeggen! Je zegt waarschijnlijk ja omdat je wil de verwachtingen van an- erbij te horen. ‘Nee’ zeg- ^H^i^Modig is, is jezelf serieus ne- doen wat nodig is voor jou. Met de vier bijlages 1 onderzoeksjournalis zicht te creëren over ondermijning. “Wij zijn hier niet voor oplossin gen, maar laten zien wat er gebeurt en vooral wat er niet gebeurt als het gaat om de aanpak van crimi naliteit.” Wel zien de journalisten dat hun onderzoek effect heeft. Zo werd er in de Tweede Kamer tijdens hét vragenuur gesproken over de bijlage. “Dat geeft toch aan dat je een punt raakt.”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 15