Alleen de Van crimineel naar hulpverlener gevangenis kan je stoppen JONGEREN s CRIMINALITEIT 66 2 De Achterkrant Het Zuidelijk Toneel Dave van Veen: JONGEREN EN JJI: Jongere in detentie: Jaarlijks stromen er 1.000 tot 1.500 jonge ren in een Justitiële Jeugdinrichting (JJI). Een plek die soms nog de enige rem is. Het Zuidelijk Toneel inter viewde samen met Young in Prison ver schillende jongeren in jeugddetentiecentra in Nederland. In dit artikel lees je een van deze verhalen. denkt dat je heel iemand anders bent. De drugs nemen je helemaal over. i mijn veertiende mensen. Ver- imeen gedra- adse jonge- maar er :ns wat mis. In een JJI v per dag one Elke avond sluiten om 20:30 de celdeuren niet te vragen welke gebruikte. Welke drugs i zijn 1 i allerl volgen de jongeren 5 a 6 uur nderwijs Verslavinc heel vroec sigaretjes, was ik dikk aan het blazen. y y oe keer je de meest duistere r" I periode van je leven om -L A naar iets krachtigs? Hoe kom je vanuit de achterkant naar de voorkant Van de maatschappij? De Eindhovense Dave van Veen lukte het. Na 1,5 jaar detentie startte hij zijn eigen zorginstelling. De meeste jongeren in een JJI zijn tussen de 14 en 21 jaar oud Er zijn gescheiden groepen voor jongens en meisjes 95% van de jongeren is van het mannelijk geslacht In 2018 waren er 0 ontvluchtingen uit een JJI igen begonnen »g bij mij. Eerst S maar al snel i*ke toverstafjes Nieuwe kans In de gevangenis had Dave goed contact met Toon, een ervarings deskundige die nu zelf werkzaam is in het gevangeniswezen. “Toon 2 mij vallen en opstaan. Hijzelf heef mij eigenlijk nooit laten vallen en stond altijd aan mijn zijde.” Dave kreeg dezelfde kans: een opleiding vol.~ kundige. Dan! vervolgens Herstel en Ter toen: “Als wij jt den gever nemen?” i “Met twee handen.” 25 jaar lang begaf Dave van Veen zich in het criminele circuit. Hij bracht 1,5 jaar van zijn leven door in de gevangenis. Nu helpt hij met zijn bedrijf Aware4Youth jongeren met een detentieverleden. Over het algen gen Nederlanc ren zich keurig, gaat ook wel eer Daarvoor hebben we het jeugdstrafrecht. Jongeren vanaf 12 jaar worden bij kleine delicten doorge stuurd naar Halt. Bij gro tere delicten kan de straf ook detentie inhouden. In Nederland zitten jongeren die zijn verdacht of ver oordeeld in een Justitiële Jeugdinrichting (JJI). de reizende tentoonstelling „S^nd expositie kan bezoeken. FOTO’S JOSTUN LIGTVOET Wat he mist tot nu toe? Goed bereidde rodekool. Mijn moeder bereidde dat voor mij met een kruimig aardappeltje. Een beetje appelmoes erbij. Het liefst had ik nu een bord met rodekool voor mijn neus. Ik mis het gezicht van mijn familie, mijn opa en mijn oma, mijn ooms en tantes. Dié zie ik nu allemaal niet. Ik mis mijn huis. Er is niets bij zonders aan mijn straat. Alleen bak stenen en er staan heggen. Het is er groen. Je hoort auto’s die rijden, men sen die praten met elkaar en lopen over straat, je hoort honden blaffen. Ik mis al die dingen. Waarom lukte dat niet dan? Ik denk dat ik op vroege leeftijd betere begeleiding nodig had. Verslavingen begonnen heel vroeg bij mij. Eerst sigaretjes, maar al snel was ik dikke toverstafjes aan het blazen. Op mijn dertiende moest ik naar een kliniek. Ze adviseerden me om naar van die meetings te gaan... die met twaalf stappen... Systeemmoe en zorgmijdend Intussen werkt er naast Dave en Kim ook een professionele hulpverlener bij AWare4Youth. Samen bieden zij ondersteuning aan jongeren met onder andere een detentieverleden, “De gemeenten zien dat wij veel makkelijker bij de doelgroep aan sluiten, omdat ikzelf ook tot die doelgroep heb behoord.” Jongeren die systeemmoe en zorgmijdend zijn komen regelmatig Je zei net dat je de gevangenis ziet als tijdsverspilling, dat lijkt me een vervelend gevoel. Zou je misschien ook redenen kunnen bedenken waarom dit geen tijd verspilling is? Als je ver in het criminele circuit zit, is het bijna onmogelijk om eruit te komen. Tot je hier belandt. Het enige dat je kan stoppen is de gevangenis. Dan pas ga je beseffen wat je gedaan hebt. Natuurlijk vond ik het hier eerst kut en wilde ik snel naar buiten. Maar als ik niet aan mezelf werk, laten ze me nooit vrij. op hun pad. Twee tot drie dagen van de week komt er iemand van Aware4Youth bij de jongeren langs. Wanneer de jongeren het nodig heb ben is Dave 24/7 bereikbaar. “Ik neem de vaderlijke rol op me. Ik ken alle jongeren en app dagelijks met ze.” AA? Ja, die! Zat ik daar op i tussen allemaal oude i slaving is gewoon een ziekte en daar is geen medicijn voor. Nee, als ik toen de begeleiding had gekregen die ik nu krijg, dan had ik hier niet gezeten. >lgen tot ervaringsdes- inkzij Toon kwam Dave is terecht bij Stichting ïrugkeer. Die vroegen i jou nog een kans zou- sn, zou jij die dan nog aan- Dave zijn antwoord was: Dure hobby Je hoeft Dave r drugs hij ooitf hij niet gebruil 21 jaarvan: slaafd aan i toch wel mijn favori was gewoon een dure hobby.” De drugstrips waren voor Dave een moment van rust, de momenten waarop hij zich prettig voelde. Dave raakte steeds dieper in de drugs wereld. Niet alleen gebruik maar ook de handel kwam op zijn pad. “Zo groeide ik in de criminaliteit.” Hij werd'uiteindelijk opgepakt en belandde in detentie. Daar besefte Dave dat hij dingen moest rechtzet ten. “Het is niet zomaar een knopje die je omzet waardoor je van de ene op de andere dag een ander mens bent. Het is een heel langzaam pro ces dat veel werk nodig heeft.” Jij hebt super grote stappen gezet. Ja, ja, ik ben ook gestopt met blowen. Eerst kon ik echt niet stoppen. Hulp voor ex-gedetineerden Dave geeft dezelfde hulp aan ge detineerden als.hij zelf ooit heeft gekregen. Hij kent de wereld'en de worstelingen. Zijn verhaal sprak al snel aan. Dave werd gevraagd voor trainingen en congressen en rolde langzaam de professionele wereld in. “Zo groeide mijn netwerk tot een groot netwerk vol positieve mensen, waardoor het voor mij steeds makke lijker werd om het goed te doen. Onbewust ging ik vanzelf netjes in de maat meewandelen,” vertelt hij. “Mensen begonnen mij steeds meer te zien als motivational speaker xue is een betere vraag, die laat zien dat je altijd iets uit je i leven was Dave ver- leven kan halen, wanneer je de juiste rlei drugs. “Speed was keuzes maakt.” In 2016 zette Dave riete drug. Cocaïne samen met zijn vrouw Kim een grote ’-obby.” stap en begonnen ze een eigen zorg instelling: Aware4Youth. Proces versnellen Er is intensieve betrokkenheid nodig om de jongeren de verleiding te ont nemen om weer terug te vallen. Dave geeft toe dat het niet altijd meteen lukt de jongeren volledig uit hun criminele circuit te krijgen. “Het is niet alsof het in vijf jaar allemaal prima is. Al lijkt alles prima en houd je jezelf staande in de maatschappij, dan is maar de vraag of jij het kan volhouden en niet terugvalt.” Toch weet Dave dat alle moeite niet voor niks is. “Soms ontdek je hoe ernstig sommige jongeren beschadigd zijn. Het kan maanden duren voor je ontdekt waar bij iemand de pijnpun ten zitten. Pas dan kan je iemands motivatie vinden.” Dan kan het proces pas beginnen dat nodig is om te herstellen. “Maar alles wat wij het kunnen verkorten is voor ons winst. Dan zijn wij gelukkig.” Waar heb je spijt van? Ik heb iemand ontvoerd en een straatroof gepleegd met geweld. Dat zijn ernstige feiten, waar ik ook jeugd-TBS voor heb gekregen. Dat heeft allemaal met drugs te maken, dan ben je niet meer jezelf. Of ja, je

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 14