w c ijknieuws Boeken rond het Paleis in entrum Een dierentuin op de Heuvel teken van lokale helden k Waar is Kees? Dwalerij in vakantiestemming DERIER TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 22 AUGUSTUS 2019 5 402 DOOR THEO VANETTEN I IL FOTO: Jac Schalk AaBe-straat 45 - Tilburg door Luc Verschuuren De Heuvel met op de achtergrond de Zwaanstraat (tussen het witte en het bruin il nl U) tilburg - De tweeëntwin tigste editie van Boeken rond het Paleis staat zon dag 25 augustus in het teken van lokale dichters en schrijvers. Maak deze week kans op Koffie met gebak voor 1 persoon van: De vorige editie was F. van Doremalen de wipnaar van de koffie met gebak. Snuffelen tussen de boeken tijdens Boe ken ond het Paleis FOTO: Stichting Cools teruc wer 'herdt' de g« haard bedoeh ...ourg vooral Hege en daar\ ermans I Jf Naast de wekelijkse strip kuiert Kees Kruik ook nog verder door deze Koerier! Hij heeft zich verstopt in één van de advertenties in deze editie Ga daarom op zoek naar Kees Kruik en maak kans op een aardige attentk Mail daarvoor de naam van de adverteerder én het paginanummer waarop deze te vinden is naar lezers@tilburgsekoerier.nl Een briefje naar NS Plein 14,5014 DA Tilburg is natuurlijk ook goed! Inzenden vóór a.s. maandag. tilburg Wie in de 16e eeuw over de Heuvel wandelde, kon daar zomaar oog in oog komen te staan met vos sen, kraanvogels en zelfs leeuwen. Zwanen waren het grootst in aantal, maar van overlast sprak niemand. We hebben het hier dan ook niet over echte dieren, maar over oude herbergen. jint daar het kin- inderen gaan zelf van De Heuvel met op de achtergrond de Zwaanstraat (tussen het witte en het bruine gebouw) FOTO: Theo van Etten. De in deze foto gemonteerde ‘gouden'zwaan zat ooit bevestigd op het rijtuig van Hotel Hegeman FOTO: collectie Stadsmuseum Tilburg. HET [(ETELHUIS naam aan. De t de toegangs- —elegen hotel .ange tijd één lenten in ‘.vas pre- g voor een rijtuig, ?n van en naar het ‘bracht. Hier ach terlijke 'gouden' maf een gemetselde gang keek een trot- Het steegje naast kledingzaak Pull Bear dankt er zijn r Zwaanstraat was ooit poort van het naastgeli 'De Gouden Zwaan', lan^ van de chicste etablisseme de stad. Het huidige steegje was cies breed genoeg waarmee de gasten station werden gebr; terop prijkte een sic zwaan en ook van; boog boven de gé se zwaan trots uit over de Heuvel. Literair programma Het literaire programma tijdens Boeken rond het Paleis krijgt dit jaar een andere invulling. Tijdens eerdere edities haalde Stichting Cools bekende schrijvers naar Til burg en speelde dit literaire deel van de markt zich af in de biblio theek aan het Koningsplein. Nu de bieb is verhuisd naar de LocHal in de Spoorzone, is gekozen voor een tent met een podium op de boe kenmarkt zelf. In die sfeervolle am biance hoopt Cools een groter pu bliek te bereiken. In de tent vinden de hele dag activiteiten plaats die gratis toegankelijk zijn. Om 10.30 uur presenteert een aantal leden van het Schrijversatelier LocHal in de tent op het plein eigen werk. Hotel Hegeman Het markante pand kent een roemrijke historie en had vele eigenaren en gebruikers met be kende namen. Burger King, Pilot en Hema, om er enkele te noe men. Daarvoor, van 1882 tot de jaren twintig van de 20e eeuw, zwaaide de familie Hegeman hier de scepter. Deze naam was zo'n begrip in Tilburg dat het etablissement vooral bekend stond als 'Hotel Hegeman'. En in de ruim 130 jaren daarvoor was de familie Botermans hier de baas. het voltallige kabinet WAS EERGtSTEREM MEERGE- STREKEN tN OISTERWUU Om 12.00 uur begir derprogramma. Kinderen gaan aan de slag met het creëren hun eigen illustratie op basis van verhalen rond Griekse mythes. De nieuwe stadsdichterAnton Daut- zenberg wordt officieel geïnstal leerd en geeft om 13.30 uur een lezing over hoe hij zijn stadsdich terschap gaat invullen. Om 15.00 uur is de tent weer beschikbaar voor het vervolg van de 'Tilburgse Galerij' met lokaal talent. Onder meer Ruud ten Katen en Maarten Kophoud, Mare Swerts, Dorethée Sturkenboom en Jace van de Ven treden op. Tussen de kramen op de boekenmarkt zelf zal een aantal le den van Poetry Circle 013 de hele dag pop-up verrassingsoptredens verzorgen. Meer informatie op www.stichtingcools.nl. Stichting Cools, de organisator van Boeken rond het Paleis, heeft we derom ruim tweehonderd kramen verhuurd aan boekenverkopers. De laatste jaren trok de boeken markt telkens zo'n twintigduizend bezoekers en is daarmee een van Tilburgs grootste publieksevene menten. De markt duurt van 10.00 tot 17.00 uur en is als vanouds gra tis toegankelijk. Stichting Cools werkt tijdens Boeken rond het Pa leis samen met de Bibliotheek Mid- den-Brabant, lokale boekhandels en de gemeente Tilburg. Voor het tweede jaar zijn Koningsplein, Kat- rug en Paleisring het decor. De ?rkzaamheden aan stadskanto ren opWillemsplein, Stadhuisplein en Stadhuisstraat zijn nog steeds in volle gang. Hert of haard? Op de locatie van Café Philip stond in 1573 een herberg met de naam 'De Drie Coninghen'. Deze uitspanning wisselde blijkbaar regelmatig van eigenaar, want drie jaar later heet te het hier'De Zwarte Leeuw', weer twee jaar later'De Leeuw', in 1583 de 'Roode Leeuw'en in 1662 luisterde de herberg naar de naam 'De Ram'. Vervolgens komen we in de 18e en 19e eeuw in de Heuvelstraat en op de Oude Markt 'De drie Zwaantjes; de 'Gouden Zwaan' en de 'Gouden Leeuw' tegen. En om de dierentuin compleet te maken vonden we op de hoek Heuvelstraat - Juliana van Stolbergstraat ooit herberg 'De Vos en de Craen; waarbij met die laatste een kraanvogel wordt bedoeld. De oudste herberg op de Heuvel zou 'In den Herdt' of ook wel 't Hert' zijn en lag tussen de Telegraafstraat en de Tuinstraat. Ook hier weer de naam van een dier dus, hoewel met gelagkamer met open ?ld zal zijn. Zwanen Het moet een drukke bedoeling zijn geweest met al die zwanen op de Heuvel. De Tilburgse publicist Pierre van Beek wijdde er ooit een artikel aan en duidde en passant een aan tal andere oeroude herbergen in het stadscentrum. Zo stond er op de zelfde locatie als De Gouden Zwaan al in 1577 een boerenherberg met de naam 'De Swaen'. Schuin er te genover, op de hoek met de Heu velstraat, konden de dorstigen in 1565 terecht bij de herbergen 'De één Swaen'en zijn buurman'De drije Swaentjes'. tilburg - Op zondag 25 augustus is de volgende editie van straatmarkt De Dwalerij in de Noordstraat en de Nieuwlandstraat. Er staan weer leuke kraampjes met kunst, kitsch en vintage. Met streekproducten, handgemaakte sieraden, bijzon dere woonaccessoires, kleding en ambachtelijk design. En bij de winkels is allerlei leuks te zien en te doen. De Dwalerij is zondag in vakantiestemming en duurt van 10.00-15.00 uur. Kijk voor meer in formatie op www.dwalerij.nl

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 5