I I li c ie SummerSale Roze Sokkel opent derde expositie Bartels oog- en oorstrelend I olumn Pinnen Genieten van de kermis Nieuw evenement'Groeten Uit' Nieuwe wisseltentoonstelling Efteling Museum I Geef de aarde een kans, koop 2e hands - TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 11 JULI 2019 3 KOERIER "We willen hier een scène creëren" Kunstenaar Vera Meulendijks aan het werk FOTO Joep de Beer Vervolg van voorpagina. we Winkel: Petra Jansen Groeten uit Berkel-Enschot JL Tilburg-Donderdag 11 juli is de opening van de derde expositie van kunsenaarstinitiatief de Roze Sokkel aan het NS-plein 16. Het initiatief wordt georganiseerd door kunstenaars Jolijn van de Heuvel en Tyrell Kuipers. DEALER VAN TOPMERKEN VAKKUNDIG ADVIES EIGEN TECHNISCHE DIENST smaakt via mschot.nl •vAER! 399,-1 van de kermis ook rig jaar had ik een ikomóuur'soch- moest", vertelt de mensen op >ben ens een jw door meer op." Inspirerende locatie Elke editie van de Roze Sokkel vindt plaat op een andere locatie. "De exposities die we maken, han gen nu ui nun eigenaar ons s; worden we ooi Stadsbrouwerij Kraftbier - g. ervoor daten wat te dr niet afhar FOTO: Berry van Oudheusden Tilburg - Stichting Straat, Stadsmuseum Tilburg en Factorium Podiumkunsten bundelen hun krachten in een nieuw jaarlijks evenement:'Groeten uit'. BESTERDRING 87 TILBURG - Tel 013 5431489 www.bartelstilburg.nl Geen subsidie En dat heeft zo zijn voordelen. "Het is natuurlijk prettig om meer het stil is en er komt ineer brommer onder het gebouv rijden. Dat valt veel met een boek dat de v licht middels historisc tenissen en portre woners, inclusief privécollecties. DE BESTE MERKEN VOOR DE LAAGSTE PRUSI HIFI - TV - DOMOTICA sprookjes uit het Sprookjesbos. Als bezoekers binnenkomen zien ze dertig glazen kastjes met daarin een sprookjesvoorwerp. Op een grote plattegrond van het Sprook jesbos zijn dertig knoppen in te drukken. Ir)-(het Sprookjesspel is het, dè kunst om het juiste kastje bij het juiste sprookje te zoeken. Walk of shame Bovendien heeft in het centrum wonen ten tijde1 voordelen. "Vori baan waarvoor i tends de weg op Nicole. "Dan zie je straat die de hele nacht heb! doorgehaald en eigenlijk allang op bed hadden moeten liggen. Ik noem het de walk of shame. Zo zag ik vorig jaar een vrouw ver dwaasd haar fiets zoeken terwijl ze nog maar één schoen had." "Ik zag een andere morgen een dronken student met een van de roze lolly's aan de haal gaan - de Muntjes schuiven Hun liefde voor de kermis is sinds ze wonen op de Katterug aller minst afgenomen. Over hun favo riete onderdeel van de kermis is het stel dan ook duidelijk: "echte attracties doen we niet echt", zegt Nicole. "Vorig jaar ben ik alleen in de Booster geweest. Verder doen we vooral spelletjes als muntjes schuiven en kamelenrace. Vooral in muntjes schuiven zijn we erg goed, als je wilt, mag je een keertje mee, dan kunnen we je het leren" besluit Nicole met een glimlach. Sponsors De verhuizing heeft toegevoegde waarde maar is ook noodgedwon gen. "Na deze editie gaan we weer verder kijken waar er mogelijkhe den liggen", vertelt Jolijn. "We mo gen nu in NS16 zitten omdat de sponsort. Daarnaast ok gesponsord door zverij 013, Pinterman en die brouwerijen zorgen 'tijdens het evenement irinken is. Daardoor zijn ankelijk van subsidies." Ook de energie tussen de kun stenaars heeft invloed op de ex positie. "In NS16 kregen we twee weken de tijd om samen een ex positie te maken. Omdat je zoveel samen bezig bent, heb je ook de ruimte om met elkaar te praten en te brainstormen over bepaalde ideeën. Daarmee ontstaat er een bepaalde samenhang in de expo sitie", legt Tyrell uit. "Daarom is het zo interessant om steeds in een an dere omgeving te werken." financiële middelen te hebben", zegt Tyrell. "Maar die krijg je niet voor niets, je moet van te voren vaak een heel programma indie nen waarin staat wat je van plan bent en hoe je dat wilt bereiken. Een expositie als deze is dan niet mogelijk omdat wij een aantal kaatsheuvel - Op de Dag van het Sprookje is de nieuwe wissel tentoonstelling in het Efteling Museum geopend. In de interac tieve tentoonstelling wordt het Sprookjesspel gespeeld, waarbij bezoekers meer te weten komen over de dertig sprookjes uit het Sprookjesbos. Het Sprookjesspel wordt begeleid door een beken de Efteling-bewoner, namelijk de Sprookjessprokkelaar. Op dit moment zijn er nog negen entwintig sprookjes te vinden in het Sprookjesbos. "De komst van Groeten uit geeft wijkbewoners een nieuwe kijk op hun eigen wijk en stadsgenoten ontdekken een bijzonder stukjeTilburg. In septem- bergaatGroeten uit Berkel-Enschot van start. Het programma wordt binnenkort bekend ger www.groetenuitberkeler in- en verkoop gebruikte meubels Korvelseweg 159 - Tilburg di t/m za open Magazijn: Kapelmeesterlaan 114 do t/m za open T. 013-53 59 858 www.peerke.biz gen altijd samen met de plek waar we werken en uiteindelijk'expose- ren", vertelt Tyrell. "De eerste edi tie vond plaats in een huiskamer achtige setting bij Superstedeke, de tweede in een meer klassieke expositieruimte van Kunstpodi um T, waar alles strak, wit en vier kant was. In die setting ontstaan er andere kunstwerken dan hier in NS16, wat een meer industriële uitstraling heeft." Tijdens Groeten uit wordt een bij zondere straat, wijk of stadsdeel uit de gemeente Tilburg in de schijnwerpers gezet met activi teiten op het gebied van historie, architectuur, erfgoed, natuur en cultuur. De drie organiserende partijen dragen vanuit hun eigen expertise bij aan een programma met exposities, rondleidingen, films, themadagen en een afslui tend feestelijk weekend met dans, theater, zang, muziek, hoorspel en presentaties van verenigingen op bijzondere locaties. Het evenement wordt ingeluid op een andere li ties die we maker kunstenaars uitnodigen die zich door elkaar en de ruimte laten inspireren. Wat eruit komt, kun je niet van te voren in een pro grammaboekje zetten. We la ten de kunstenaars heel erg vrij, daarin ligt ook de kracht van de expositie." wijk extra be- ische gebeur- tretten van wijkbe- f unieke foto's uit het dertigste sprookje De zes Zwa nen dit najaar was een passende aanleiding voor de nieuwe wissel tentoonstelling en extra aandacht voor het Sprookjesbos. Hoewel het sprookje van De zes Zwanen pas later dit jaar geopend wordt, kun je al wel wat ontdekken over het sprookje in de nieuwe tentoon stelling", vertelt conceptleider Olaf Vugts van De Efteling. In het Efteling Museum komen bezoekers samen met de Sprook jessprokkelaar op een interactie ve manier meer te weten over de We zaten in een restaurant je in hartje Aken, net over de grens in Duitsland. Een minuut of 5 nadat we be steld hadden, begonnen we ons ineens af te vragen of het wel mogelijk was om te pinnen; als echte Nederlan ders hadden we natuurlijk nauwelijks contant geld op zak. We keken naar de balie achter in het eethuisje, maar geen pinapparaat te beken nen. Toen de eigenaar ons eten kwam brengen, werd ons vermoeden bevestigd: nur Bargeld bitte. Maar hij maakte er geen halszaak van; we konden na het eten naar de pinautomaat op de Markt. Vorige week waren we in Düsseldorf en ook daar wer den in het restaurant plas tic betaalkaarten geweerd. Gelukkig had ik deze keer bij toeval genoeg briefgeld in mijn portemonnee. Een andere Nederlander zag ik vertwijfeld met zijn oranje INü-pas bij de bar staan. Zeggen wij in Nederland tegen pinnen meestal 'ja graag', de Duitsers houden het vaak bij 'nein danke'. En ik vind dat prima. Ik vind het juist een slechte zaak dat er ook in Tilburg op steeds meer plaatsen alleen maar per pin betaald kan worden. We lijken in Nederland te vergeten dat contant geld ook anno 2019 nog steeds een wettig betaalmiddel is. Voor veel mensen is betalen met cash een goede manier om een overzicht te houden over hun uitgaven. In een artikel op internet las ik dat dat de belangrijkste reden is dat Duitsers zo dol zijn op cash geld. Bovendien zijn ze erg gesteld op hun privacy. Betalen met een mobieltje willen ze bijvoorbeeld niet, 88 procent van de Duitsers is namelijk bang dat zijn smartphone gehackt wordt. Ouderwets? Ach ik ben blij dat onze oosterburen ons weer even met beide benen op de grond zetten. De Roze Sokkel is ontstaan omdat de twee kunstenaars, na hun op leiding aan de Fontys Hogeschool voor de Kunsten, een podium wil den creëren voor zichzelf maar ook voor anderen. "Na je opleiding val je in een soort zwart gat, omdat je opeens je eigen boontjes moet gaan doppen", vertelt Jolijn. "In Til burg ontbrak het nog aan een ech te kunstenaarsscène en daarom zijn we hier onze eigen expositie gaan opzetten. Op die manier ho pen we iets te creëren in de stad." kermisdecoratie die in twee nach ten tijd vernield werd", zegt Yan- nick."Toen ik die jongen erop aan sprak stamelde hij dat hij de lolly gevonden had en hem net terug ging brengen."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 3