DUURZAAM013 Wl TILBURG Bestrijding processierups is soms zwaar, maar ook dankbaar werk Wat te doen met de buxus(rups)? Blauwalg VOER ONS NIET I Pas op voor de reuzenberenklauw! www.tilburg.nl iat TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 4 JULI 2019 11 A nn\ GROEN&KLIMAAT Charles is fyaaf oh De watervogels worden er ziek van. Bovendien zorgt het voor stank en blauwalg en trekt het ongedierte zoals ratten aan. Joris Delsasso zuigt dagelijks honderden prp- cessierupsen uit eikenbomen. Last heeft hij er niet van. Overall, masker, handschoenen en laarzen laten geen stukje huid onbedekt. "De warmte is wel vervelend", zegt Joris, "maar mensen zijn altijd blij als je komt." Op een maandagmorgen is Joris samen met collega Charles Wegbrans aan het werk langs de Rauwbrakenweg in Berkel-Enschot. In opdracht van de gemeente bestrijdt Brouwers Groenaannemers hier de eikenprocessierups. Twee ploegen zijn voortdurend bezig met deze klus. Omdat die niet overal tegelijk kunnen zijn, moet het bedrijf keuzes maken. "Plaatsen waar veel kinderen komen, of druk bezochte plekken als ziekenhuizen, hebben voorrang", zegt Bart Wolthuis van Brouwers. Nesten Het eerste wat Joris en Charles doen als ze aankomen, is zoeken naar nesten van pro- cessierupsen. Zitten die hoog in de boom, dan klimt een van hen in een hoogwerker, een stofzuiger op z'n rug. Via een lange slang belanden de beestjes in een blauwe ton. Voordat de mannen naar een andere plek De temperaturen stijgen weer en daarmee neemt ook de kans op blauwalgengroei toe. Blauwalgen komen van nature voor in zoet water en zijn in principe altijd aanwezig. Onder bepaalde omstandigheden kan een explosieve groei van blauwalgen optreden. Blauwalg is pas schadelijk als er teveel van is. Er ontstaat dan een groene laag op het water. Slecht voor de natuur Blauwalg is ook gevaarlijk voor de natuur en Op allerlei manieren proberen aannemers in opdracht van de gemeente verdere verspreiding tegen te gaan. Dat gebeurt bijvoorbeeld in 'De Drijflanen', tussen de Reeshofdijk en de Langedijk in Tilburg. De gemeente wil dit gebied omvormen naar een insectenreservaat. In sommige delen grazen schapen. Volgend jaar worden de reuzenberenklauwen met wortel en al uitgestoken. Zie je een reuzenberenklauw? Verwijder de plant niet zelf! Meld het bij de gemeente, bijvoorbeeld via de BuitenBeter app. De reuzenberenklauw is soms wel drie meter hoog en heeft witte bloemen. Mooi en indrukwekkend? Zeker, maar schijn bedriegt. De reuzenberenklauw kan gevaarlijk zijn voor de gezondheid van mens en (huis)dier. In combinatie met zonlicht veroorzaken de sappen van de plant jeuk, brandblaren en zwellingen. Ronduit gevaarlijk is het wanneer het vocht van de plant in ogen of mond komt. Daarnaast verdringt de plant andere soorten en ondermijnt het werk van waterschappen. Genoeg redenen om deze plant te bestrijden! verkassen, gaan ook de overalls hierin. Een spe ciaal bedrijf verwerkt kleding en rupsen. De één kan er ook beter tegen dan de ander. Joris heeft nergens last van. De bestrijding is een tijdrovende klus. "Soms zit er maar één nest in een boom", zegt Joris. "Maar als een eik helemaal vol zit, ben je er wel een half uur mee bezig." de waterkwaliteit. De bacterie haalt namelijk zuurstof uit het water. Hoe meer blauwalg, hoe minder zuurstof er over blijft voor vissen en planten. Vissterfte kan het gevolg zijn. Blauwalgen ontwikkelen zich vooral bij hogere temperaturen en in stilstaand water dat te rijk is aan voedingsstoffen. Die voedingsstoffen zitten bijvoorbeeld in afgevallen bladeren, maar komen ook in het water via lokvoer van sportvissers, brood en hondenpoep. Beperk dus het gebruik van lokvoer, ruim hondenpoep op en voer geen eenden in het water. Wanneer het water afkoelt, verdwijnen de blauwalgen en wordt het water weer helder. Lelijk afgevreten buxushagen: je ziet ze steeds vaker. Boosdoener is de rups van de buxusmot. Ga deze nachtvlinder niet te lijf met gif, ook niet met bestrijdingsmiddelen op basis van een natuurproduct. Vo gels en insecten (waaronder rupsen van andere vlinders) gaan eraan dood. Zodra de temperatuur in het voor jaar boven 10 graden komt, wórden de rupsen van de buxusmot actief. Dit is hét moment om je planten de controleren. Verwijder rupsen en cocons bij voorkeur met de hand (cocons zijn de omhulsels waarbinnen een pop van een rups verandert in een vlinder.) Doe ze vervolgens in een goed afgesloten zak in het grijze deel van de duo- container. Ziek Zoals bekend, veroorzaken de brandbaren van de rups gezondheidsklachten. Het gebeurt ook wel dat bestrijders zélf ziek worden. "Dat is dit jaar drie keer voorgekomen" zegt Bart Wol thuis. Zo had Brouwers laatst een jonge vent aangenomen, die het niet nauw genoeg nam met de voorschriften en moest stoppen. Raak ze niet aan! Een nest processierupsen in de tuin? Laat het dan met rust en blijf op afstand. Van juli tot half september worden de rupsen nachtvlinders. De lege nesten met brandbaren blijven achter. Hierdoor wordt de overlast minder, maar blijf alert. Meer informatie: www.oakie.info >rij- een. la- ;traat de van lan- keren at. Naar atie op Vermijd contact Blauwalgen zijn eigenlijk geen algen maar bacteriën. Deze bacteriën scheiden giftige stoffen uit die slecht zijn voor het waterleven en ook voor mensen en dieren. Daarom moet u contact met het water vermijden. Dat geldt zowel voor mensen als voor huisdieren. Con tact met blauwalg kan leiden tot huidirritatie zoals jeuk en rode vlekken. Mocht dit toch gebeuren, spoel uzelf of uw huisdier dan zo snel mogelijk af en raadpleeg een arts. Als mensen of dieren het water via de mond binnenkrijgen kan dit maag- en darmklachten veroorzaken. Dit is natuurlijk erg tijdrovend. An dere milieuvriendelijke methoden zijn feromoonvallen of aaltjes. Alle methoden hebben alleen zin als er in de wijde omgeving geen buxus- motten leven en dat ze herhaald moeten worden. Daarom halen steeds meer mensen de buxus weg uit hun tuin en vervangen deze door Chinese Beshulst, Ilex Crenata Blondie of Ilex cenata Convexa. Actuele informatie over blauwalg is te vinden op: www.brabantsedelta.nl en www.dommel.nl.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 11