w iV I ijknieuws N O Het mooiste kerkhof van Tilburg... oord Zomerconcert Andara ost Avondwandeltocht Open dag Boerderij Ons Erf ■Dnfo Stadsnatuur IRGSE KOERIEI TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 27 JUNI 2019 11 DOOR THEO VAN ETTEN FOTO: Theo van Etten Meubelen Koor Pippijn met film- en musicalmuziek Rob Vereijken EDERÊ MHOUT Eikenprocessierups met lange witte en onschadelijke haren FOTO: SAXIFRAGA-LUC HOOGENSTEIN Theehuisje in de groenten-en bloementuin van boerderij Ons Erf. Tilburg - ...ligt misschien wei aan de Gershwin- straat. Velen zullen het daar niet mee eens zijn, de staat van onderhoud laat namelijk danig te wensen over. gebruil perkt klein Meer informatie: www.jongerenkoorpippijn.nl en tel: 06-48282161. De boerderij ?n dagbeste- deren. Daar- dag uitleg geknuffeld mers op drums wordt voor dit con cert samengewerkt met een band. Kaarten kosten 10 euro. Kinderen tot en met 12 jaar betalen 5 eu ro. Kaarten kunnen worden be steld via e-mail kaartverkoop© jongerenkoorpippijn.nl. bachtelijke manier te verwijderen. Nog vóór de zomervakantie zal er een alternatief plan worden voor gelegd aan het parochiebestuur en daarna zo snel mogelijk worden uitgevoerd. "Maar dat briefje hing er vorig jaar ook al," zegt de bezoe ker. 'Schande' is er dan ook met stift over de tekst heen geschreven. vereniging voor veldbiologie worden met biggetjes. Voor kinde ren is er ook een speurtocht over het boerenerf. En bezoekers kun nen streekproducten kopen van de boerderij. De open dag is van 10.30 tot 15.30 uur. De togang is gratis. Adres: De Kuil 31 in Udenhout. Aan de poort hangen meerdere briefjes met uitleg. Dat er geen chemische bestrijdingsmiddelen ikt mogen worden en de be- ?rkte groep vrijwilligers veel te cin is om het onkruid op de am- udenhout - Boerderij Ons Erf in Udenhout houdt op zaterdag 29 juni een open dag. De boerde is onder andere een dingslocatie voor oude over wordt op de open c gegeven. Verder mag er ge ledenen als het ware naar zich te rughaalt. Laat de natuur hier zijn gang maar gaan, dan wordt dit het mooiste kerkhof van Tilburg. Maar laat ze wel de paden vrijhouden, anders kan je nergens bij komen." Toch, als je er met een andere blik naar kijkt, is dit een fantastische plek om begraven te worden en om de overledenen te bezoeken. "Ut ziet er nie ööt hè?" vraagt een bezoeker om bevestiging, terwijl hij de grafsteen van zijn ouders schoonmaakt en de geranium water geeft. Ook elders zijn men sen deze mening toegedaan: "Het wordt niet goed onderhouden." Dat is het understatement van het jaar, er vindt namelijk totaal geen onderhoud plaats. Struiken en onkruid tieren welig en overwoe keren de zerken van onze voor ouders. Sommige graven staan op instorten, zelfs dat van pastoor Sprengers van parochie Groeseind heeft het niet overleefd. De parochie heeft geen geld om de begraafplaats 'Gershwin, pa rochie Vlaspit', zoals deze officieel heet, te onderhouden. Het kerkhof werd in 1931 opgericht voor de parochies Hoefstraat en Groeseind en lag toen aan de Heikantsebaan. De oprichters van beide parochies, de pastoors Antonius van lersel en Michel Smits, liggen er begraven. Het parochiebestuur gaat nu over tot 'uitfaseren'. Daarbij wordt het nodige respect betracht voor de overledenen en nabestaanden en wordt rekening gehouden met de aangegane verplichtingen zoals grafrechten. Maar misschien is er nog een andere mogelijkheid. verpoppen in het spinsel en daaruit komen van juli tot en met september de eikenprocessievlinders. Die zetten wel tot 300 eieren af op de jonge eikentakken. De rupsen komen pas na de winter in april uit het ei. In het begin zijn ze oranjekleurig. Ze knabbelen van de blaadjes van de eik. De huid van de rups kan maar beperkt meegroeien, dus in zijn leven vervelt de s wel 6 keer. Na twee vervellingen krijgt hij een grijsgroene e witte haren. Het ziet er onprettig uit, maar probleem; wel de bijna onzichtbare en ontzettende kleine zwarte haartjes. Die zijn maar een vijfde millimeter groot. Eén eikenprocessierups heeft er wel een paar honderdduizend op zijn lijf staan. Als het dier wordt belaagd of geplaagd, schiet hij die pijlvormige haartjes op de vijand af. Naast deze afweer, kruipen ze ook nog met z'n allen in een spinsel tegen de boomstam. Vooral in of net onder het oksel van een boom zitten nu al hele zakken die uitgroeien tot 'gebolde buiken' van wel een halve meter. Alle oude huidjes van de vervelde rupsen blijven in de zak zitten en die wordt groter en groter. De rupsen gaan vooral 's avonds en 's nachts uit de zak. In een lange colonne trekken ze over de stam en rupsen. De rupsen takken naar verse bladeren. Waarschijnlijk dat tijdens deze processie de Heilige eik wordt aanbeden. Losse haren dringen onze huid binnen en veroorzaken een allergische reactie. Die haren blijven wel 3 jaar actief. Oude nesten die losraken van de stam en takken zorgen daardoor in het gras onder de bomen nog voor een prikkelend picknickplekje. De afgelopen jaren zijn met grote stofzuigers en branders nesten verwijderd. Je moet niet zelf in zo'n rupsennest zit ten te peuteren, want ontelbare fijne haartjes gaan dan de lucht in. Koolmezen blijken de eikenprocessierupsen te eten en er is ook een sluipwesp waarvan de larven de rupsen van binnenuit opeten. Mogelijk dat zij op termijn de plaag kun nen beheersen. Je ziet dit jaar de plaag ook in de stad. De Stokhasseltlaan, Vlashoflaan en het Reeshofpark zijn maar enkele van die plekken. We kunnen alleen nog maar veilig ingepakt van de natuur genieten met een lange broek en lange mouwen. Met dat warme weer is dat heerlijk. Maar we laten ons niet uit het veld slaan. We blijven lekker lopen, dat doen de eikenprocessierupsen ook. berkel-enschot - Het koor Pippijn uit Berkel-Enschot bestaat uit 15 enthousiaste jonge dames. Op zondag 30 juni geven zij een con cert in De Schalm in Koningsoord in Berkel-Enschot. Aanvang om 14.00 uur, inloop vanaf 13.30 uur. Het concert 'Niet te filmen' staat in het teken van film- en musicalmu ziek. Naast de vaste begeleiding van Karen Klerx op piano en Ad Lom- Dit idee voor een natuurbegraaf- plaats klinkt als een goed plan en zou weleens de oplossing voor het capaciteitstekort kunnen zijn. Het vraagt relatief weinig onderhoud en ook de 'bewoners' van de do denakker, zullen er weinig proble men mee hebben. Kinderen moeten achter hun laptop vandaan komen en lekker buiten bewegen. Heerlijk met de klas vier dagen wandelen door bos en stad. De avondvierdaagse in het Reeshofpark viel bijna in het water door een andere wandelclub: een grote familie van de eikenprocessierups. De route in het park werd wat verlegd; de combinatie van __r beide wandelroutes moest vermeden worden. Rupsenplekken rups wel 6 keer. Na 1 moest je voorzichtig passeren. Ondanks dat ik die beestjes kleur en zeer langei ken, hebben ze mij toch mooi te grazen genomen. Op iedere die haren zijn geen onderarm zitten nu zo'n 35 tot 40 rode bulten. Volgens mij - heb ik geen contact gehad met de eikenprocessierups. Dat hoeft ook niet, want de rups strooit zijn irriterende haren in het rond en die komen al dwarrelend naar beneden op fietsers en wandelaars. Dan kom je thuis met rode vlekken, jeuk en soms brandende ogen. In de 19e eeuw zorgde de rups ook wel eens voor een plaag in de zuidelijke provincies. Daarna liepen de aantallen terug en pas in 1991 had Hilvarenbeek de primeur met een overlastge- val. Tien jaar geleden begon de echte opmars. Ze houden van het warme en droge voorjaar van de laatste jaren. Nu heeft bijna iedere zomereik een hangende zak vol r Natuur z'n gang gaan "Kijk die prachtige bloemen, dat heeft toch iets moois in deze woestenij van oude graven en stadsnatuur," vindt een mevrouw die zojuist het vijftig jaar oude graf van haar vader heeft bezocht. "De sfeer hier is sereen en heel anders dan de doodse stilte die op je op de meeste kerkhoven met strak aangelegde paden aantreft. De vlinders en insecten geven je een gevoel van rust en ook de symbo liek is mooi: de aarde die de over- tilburg - Op vrijdag 28 juni geeft Muziekvereniging Andara uit Til burg o.l.v. dirigent Bjorn van Pruijs- sen een zomeravondconcert met gevarieerde muziek in De Haze laar, Doctor Eijgenraamstraat 3 in Tilburg. Aanvang om 19.30 uur. Het harmonieorkest, dat traditie getrouw haar jaarafsluiting in een verzorgingshuis houdt, heeft deze avond weer een zeer gevarieerd aanbod van verschillende mu ziekstijlen. U kunt luisteren naar een medley van Lionel Richie, de ouverture Arizona, muziek van Ge orge Gershwin, songs van zange res Adele en singer-songwriter Ed Sheeran en tenslotte een traditio nele harmoniemars. Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (www5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). H

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 31