I c e ak M 5 1ET2019 olumn Omdenken Om leren gaan met websites van de overheid >n id! Vrijwilligers houden Leijpark schoon tijdens Koningsdagfestival Nationale Diabetes Challenge ^3 VOLKSZANGERJUNI S KOERIER TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 2 MEI 2019 3 4 sen oer Vrijwilligers ruimen het Leijpark op na afloop van Koningsdag. FOTO: Silvester Klaasman DOOR SILVESTER KLAASMAN URG Finale voor jongeTilburgse volkszangers Petra Jansen 50860 ak 6341 en.nl en.nl Aanmelden kan via e-mail miriamvdb@bibliotheekmb.nl St ibielen linnen ïreik! Miiovertjeid lelenapp! j TILBURG - Het veld ligt er opvallend opgeruimd bij, zaterdag enkele minuten nadat het Leijparkfestival Koningsdag tot zijn eind is gekomen. Ondanks de matige weersvoorspel ling vonden vele men sen, waaronder vooral gezinnen, hun weg naar het park. Om het festival mogelijk te maken doet festivalorganisator Oran je Comité Tilburg (OCT) steevast een beroep op verschillende groepen vrijwilligers. Die dragen er onder meer zorg voor dat het park opgeruimd wordt en blijft. Tilburg - In Tilburg worden ze ontdekt. Tien grote nieuwe talenten gaan door naar de'Volkszan ger Junior Finale'. 3 Afvalkraampjes Hoewel de hoeveelheid afval mee viel, zijn er toch twee container- boxen vol die afgevoerd kunnen worden. Al kunnen de bezoekers prest van de handen van Nan< Rianne Besems. 1 maken de aanwezig kennis met het zant jonge ze ook volks len. De West, Alberti, meer. finale van Volkszang plaats op zondag 14.00 uur bij Café daar niet r "Het met;, kraampjes" Riel van he hun spulki laten het eigenlijk hc afval. VanJ /eilige si- n of zich ■t op afgerekend worden. ?este afval komt van de -s", vertelt Raymound van net OCT. "Veel mensen die lullen niet verkocht krijgen, net gewoon liggen. Dat is ::k het grootste deel van het andaag hebben we 40 kuub aan afval. Ik schat dat twee derde afkomt van de kraampjes. Die vrij willigers zijn dus hard nodig", be sluit Van Riel meteen knipoog. ;n die moeite Ie omgeving gemeente, Be- Mijn Overheid en ’aniseert Bibliotheek ant binnenkort de Digisterker in het LocHal. ïoorgeven 1 Op zondag 19 mei vindt de finale van Volkszanger Junior 2019 plaats bij- Café Bolle aan het Piusplein. Belangrijke Tilburgse juryleden maken hun opwachting. John van de Ven (producer arrangeur Andre Hazes), Nandy Mannaert (eigenaar en vocal coach Mannaert Music), Julia van Helvoirt (volkszanger) en Mike Noye (volkszanger) beoorde len de finalisten. Als extraatje zal Volkszanger Junior winnares 2018, Senna Willems, meekijken op het juryrapport en haar winnende lied ten gehore brengen. Ik keek een paar dagen rond in Lissabon en daar viel me hetzelfde op als een paar jaar geleden op Malta: veel blik. Mensen in Zuid-Europa zijn vergroeid met hun auto. En de over heid vindt dat prima. Dus crossen ze overal vrolijk rond. Ook op plaatsen waar je dat totaal niet verwacht. Ik was bijvoorbeeld in een soort Lissabonse Spoor- zone vol leuke winkeltjes, waar ik voortdurend aan de kant moest springen voor autoverkeer. Dat maakte de ervaring toch wat minder. Dan valt het in Tilburg best mee. Maar op kleinere schaal hebben ook wij on ze verkeersmalaise. Want al zijn we met al die fietsers en bijbehorende voorzienin gen op de goede weg, ook hier blijft de auto dominant in het verkeer. Ik kom elke dag nog genoeg bestuur ders tegen die onve’” tuaties veroorzaken asociaal gedragen. In Facebookgroepen krij gen berichten over de ci tyring, files en parkeerpro blemen in de stad soms wel honderden reacties. Van mensen die de file op de cityring beu zijn en vinden dat de weg weer tweerichtingsverkeer moet worden, zonder na te den ken wat dat voor fietsers en voetgangers betekent. Van automobilisten die klagen over gevaarlijke situaties op het Wagnerplein, die ze waarschijnlijk zelf mede veroorzaken. Van mensen die zeuren dat ze hun auto niet voor hun eigen deur kunnen parkeren, of dat ze moeten betalen voor een parkeerplek. Ik kijk daar als veelfietser en -loper mee warig naar. Want nooit is er ook maar een reageerder die in de spiegel kijkt en denkt: ik kan natuurlijk ook de auto de deur uit doen. Of wat vaker gaan fietsen, of de bus pakken, een stuk je lopen, carpoolen. Nie mand. Een beetje omden ken zou in Tilburg op dit vlak geen kwaad kunnen. De jury kiest deze middag één jon ge zanger of zangeres van het le venslied. Hij of zij mag op zondag 26 mei schitteren op het grote Fes tival van het Levenslied. vesant Fysiotherapie Fitness. Mail naar Anja@stuivesant.nl (Anja Kup- pens, Hannie Sauer) of bel 013-535 87 01. Voor Tilburg-West kunnen belangstellenden zich aanmelden bij Gezondheidscentrum Horus, Lage Witsiebaan 39 in Tilburg. Bel naar Leonie Tromp, tel. 013-467 34 67. Voor de Reeshof doet Gezond heidscentrum Reeshof/Dalem/ Tuindorp mee. Contactpersoon is Gerthild Tijssen, tel. 013 - 570 55 10. Aanmelden voor de wandelin gen kan tot en met half juni. Kijk voor alle deelnemende zorgverle ners uit Tilburg en omgeving op www.nationalediabeteschallenge.nl. Inspiratie De presentatie van dit spektakel Nederlandse muziek is in ndy Mannaert en Tijdens de finale igen niet alleen ngtalent van de kandidaten, maar krijgen te horen waar hij of zij hun «zanger inspiratie vandaan ha- liedjes variëren van John Andre Hazes, Mieke, Willie srti, Glennis Grace en nog veel ;r. Gewoon gaan kijken dus. De finale van Volkszanger Junior vindt plaats op zondag 19 mei vanaf 14.00 uur bij Café Bolle aan het Piusplein. "Met een festival ontstaat er altijd afval", zegt OCT-lid Frank van der Schoot. "Ook vandaag is het be zoekers aantal in de duizenden ge lopen. En dan was de opkomst nog aan de lage kant door het weer." Dat het park er luttele minuten na afloop al bij ligt om door in ringe tje te halen is voor een groot deel te danken aan de vrijwilligers. "We zijn gedurende het festival al be zig met puinruimen", vertelt Van der Schoot. "Op het moment dat mensen weinig afval op de grond zien liggen, zijn ze ook minder snel geneigd hun eigen bekertje op de grond te gooien." Marshmallows Eén van de vrijwilligersgroepen die helpt bij het opruimen van het afval is scoutinggroep Lord Baden-Powell. "Vanuit de scouting doen we ieder jaar vrijwilligers werk op het festival", vertelt Dowie van Ingen. "We krijgen er boven dien een kleine vergoeding voor die we kunnen gebruiken voor de groep. Daarbij staan we zelf ook altijd met een stand op het festi val, zodat mensen met ons kunnen kennismaken. We hebben ook een kampvuur gebouwd, wat niet ver velend was met dit weer", zegt Van Ingen glimlachend. "De kinderen hebben marshmal lows geroosterd en de hoeveel heid afval die er ligt valt erg mee. Alles bij elkaar is het dus een prima festival voor ons geweest, ondanks dat de toeloop dit jaar wat minder was dan andere jaren", besluit Van Ingen. Tilburg - Voor iedereer heeft met de digitale van bijvoorbeeld lastingdienst, f het UWV orgar Midden-Braban gratis cursus D Digilabinde LocHal. Het aanvragen van zorg, het zoe ken naar werk of het dc van een verhuizing, steeds meer contacten met de overheid lopen via internet. Er zijn veel mensen die het nog lastig vinden met al die websites te werken. De prak tische cursus Digisterker helpt je in vier bijeenkomsten op weg. Je leert hoe je een DigiD aanmaakt en gebruikt en je oefent met veelvoorkomende formulieren en diensten van de gemeente, de Belastingdienst, Mijn Overheid en UWV. De cursus is bedoeld voor ie dereen van 18 jaar of ouder uit de gemeente Tilburg, die graag beter wil leren omgaan met de digitale overheid. De eerste bijeenkomst is op 9 mei van 10.00 tot 12.00 uur. De andere cursusdata zijn 16, 23 en 30 mei. Deelname, inclusief het werkboek, is gratis. tilburg - Verschillende gezond heidscentra en fysiotherapieprak- tijken uit Tilburg doen mee aan de Nationale Diabetes Challenge (NDC) 2019. Patiënten kunnen van af begin mei wekelijks gaan wan delen op weg naar een betere ge zondheid. Met begeleiding van een wandelcoach en een fysiothera peut. De wandelingen zijn bedoeld voor mensen met diabetes, maar bewegen is voor iedereen goed, dus ook mensen zonder diabetes mogen mee. Er wordt rekening ge houden met verschillende niveaus. Belangstellenden kunnen zich voor Tilburg-Zuid aanmelden bij Stui- Mkiikdevwito Veelgestelde vragen

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 3