Tilburgse 3?g Koerier Tilburgse Claudy brengt 50% t Korvel bruist weer op Koningsdag opheffings uitverkoop korting Leijparkfestival op Konings- dag voor jong en oud 'Luidklokken zijn een verrijking voor onze cultuur' CINE Cl A GEMEENTENIEUWS SELECT W DONDERDAG 25 APRIL 2019 |TANDPKOtSïISCHE PRAKTIJK BAAK Broekhovenseweg 33, Tilburg - (013) 582 16 00 - www.tppbaak.nl Pagina 8 en 9 diverse 'DeTorenklok'strijdt moedig tegen stille klokkenroof DOOR THEO VAN ETTEN Lees verder op pagina 23. FOTO: Oranje Comité Tilburg TK [Films en meer Problemen met uw kunstgebit? De bronzen klokken en klokkenstoel van de voormalige parochiekerk van Sint Anna in de Capucijnenstraat zijn keurig bewaard gebleven. FOTO: Theo van Etten Wereldoork klokkenroof De oudste »rt van het Bel voor een gratis 'l adviesgesprek Tilburg Dodenherdenking en Bevrijdingsdag op 4 en 5 mei samen beleven Veldvoetbal met 900 kinderen Meer informatie: www.facebook.com/OranjeComiteTilburg voor veel mee venr optie tilburg - Vroeger was het de normaalste zaak van de wereld: om zes uur in de ochtend luidde het Angelus. Op zondag riepen klokken je luidkeels naar de kerk, elk uur sloeg de klok sowieso en dan waren er nog ceremoniële momenten waarbij klokgelui tot in de wijde omtrek te horen was. tilburg - Zaterdag 27 april is het Leijpark de plek om heerlijk te vertoeven tijdens Koningsdag 2019. X^SCHOENEN MStiV JULIANA V. STOLBERGSTR. 12'Bfi* Nieuwbouwproject aan Paletplein afgerond tilburg - Korvel kleurt traditiegetrouw oranje op Koningsdag. Van 10.00 tot 17.00 uur kun je genieten van live muziek, attracties en activiteiten, presentaties van goede doelen en winkeliers en spetterende optredens. Verder kunnen de bezoekers hun slag slaan op de vrijmarkt. «innen naar i de springk iivicrnisbaan. Luul de goochelt zdel en schmir ezig. Er zijn )k de scoutir Het hele winkellint Korvel staat zaterdag weer vol met feestelijke kramen, podia met livemuziek, vrijmarktplaatsen en gezellige hotspots met drankjes en hapjes. Vrijmarktplaatsen van kinderen en volwassenen worden afgewisseld met feestelijke kramen van onder nemers op het winkellint Korvel en kramen van marktlieden uit Koningsdag is voor jong en oud en schminken hoort erbij. Zoals deze jonge dame die bij Peerke op de Korvelseweg omgetoverd wordt tot Hello Kitty. Tussen 12.00 en 18.00 uur is er weer van alles te beleven voor jong en oud. Een bonte mix van muziek, dans, de kindermarkt en demonstraties van uiteenlopende verenigingen bieden volop vertier voor het hele gezin. De dag begint met een beloning voor vroege vlaggers. Leden van het Oranje Co mité Tilburg brengen taarten rond naar diegenen waar de vlag al vroeg buiten wappert. Hang jij de vlag ook buiten op Koningsdag? Uitproberen Je kunt deze dag diverse sporten uitproberen of bij de deelnemen de verenigingen hierover meer informatie krijgen. Ga kijken naar de demonstraties van uiteenlo pende vechtsporten, bowls, scha ken, onderwatersporten en bij de stoomtrein. Rode -of misschien liever Oranje- draad door het park zijn de kramen die een kleurrijk decor vormen als Oranje Franje Kindermarkt. Net als de oldtimers die omstreeks 14.00 uur het park binnenrijden, na een tocht van 85 kilometer door het Brabantse land. Het Leijpark is het eindpunt van de 21e Oranje Rally. de meest uiteenlopende urban dansstijlen. Kinderen kunnen naar hartenlust spelen op de springkussens en de hindernisbaan. Luuks Poppen theater, de goochelende clown Didoedel en schminkhoek zijn aanwezig. Er zijn diverse spelletjes en ook de scouting organiseert di verse activiteiten. In de Tweede Wereldoorlog vond een massale klokkenroof plaats. De Duitsers smolten het kostbare metaal om tot wapens. Nederland verloor ondanks creatieve pogin gen om ze te verstoppen, ruim de helft van het klokkenbestand. Na de oorlog werd de klokkenvoor- raad in rap tempo aangevuld maar opnieuw dreigt een ramp volgens Van Gestel. 'De stille klokkenroof', zo stelt hij. 'Met het sluiten van kerken dreigt ook dit erfgoed uit Optredens 's Middags kunt u afwisselend ge nieten van twee coverbands van formaat, The Explosion Rockets en Familie van Dijk. Zij staan garant x>r spetterende optredens met nummers die u ongetwijfeld kunt zingen. Forza Danza ïrzorgt dit jaar de hele middag ptredens en demonstraties van heel hét land.Tussen het snuffelen door worden alle zintuigen verrast door de spetterende optredens voor groot en klein en de heerlijke drankjes en hapjes van dit werelds winkellint. Tegenwoordig zwijgen de mees te kerkklokken, maar niet als het aan Peter van Gestel ligt.'We moe ten de stille klokkenroof een halt toeroepen.' Dat luidklokken al veel langer be staan, bewijzen vondsten in het oude China. De oudste (stenen) exemplaren dateren van 3000 voor Christus. Van 'recentere'datum zijn ijzeren en bronzen klokken die onder andere werden gebruikt op strijdwagens en bij ceremonies. Vanaf de vierde eeuw werden de eerste klokken voor stadstorens en kerken vervaardigd. C Nederlandse klok dateer jaar 1200.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 1