w IV ijknieuws R 'Ik zou mezelf liever een eeshof verhalenverteller willen noemen' Caribbean Combo bijgeboekt Zoete lippen est Dag van de Logistiek Tilburg TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 25 APRIL 2019 19 DOOR ZAMIRE WILLEMS okxlaan de Voorjaarsconcert orkest Morava FOTO: SAXIFRAGA-WILLEM VAN Hall of Fame Stadsnatuur t zuidelijke annen Sophie Burgers nden in de door TILBURG - Boterzachte jazzklanken met prik kelend repertoire van de jazz ladies Norah Jones en Eva Cassidy. De Utrechtse Sophie Burgers (29) trakteert bezoekers van het maandelijks koffieconcert van La Rosa Cultura zondagmiddag op nostalgische, zwoele muziek die het zondag- ochtendgevoel doen verlengen. afvoer van irkeerslichten ■in en loopt emeester e Witte dovenetel KRUISBERGEN 2019 kunnen sreiken. b doorgang Ie usstation. st. het doen van i en het ver- :ikale dromen ‘gens de ge- mverteller zo b Kiss Ride EVE, op de ikelenburg- :e van de Inmiddels bestaat de kapel uit 23 personen die allen in dorpen wo nen langs de Linge. haar podium-c >n wel bij smand a.._ leeft, al zot om i lijzelf hun hilarische show vast in de klei ne zaal van Theaters Tilburg. Op 15 en 16 juni zijn twee van de slechts zeven try-outs te zien in Tilburg. Tilburg - Caribbean Combo, be staande uit Jandino Asporaat, Murth Mossel, Roué Verveer en Ho ward Komproe, speelt in de groot ste zalen van Nederland. Voor ze op 29 juni het grote podium van Rot terdam Ahoy betreden oefenen ze Morava beschikt inmiddels over een originele bezetting. Egerlan- derkapel De Lingemuzikanten is opgericht in 2015. Initiatiefne mers waren enkele liefhebbers van Böhmische en Egerlandermuziek. maar een van de mooiste onderdelen van de bloem zijn de meel- CD- vereniging voor veldbiologie draden. Kijk maar onder dé bovenlip en je ziet vier van die mannelijke voortplantingsorganen. De lange helmdraden buigen met de bovenlip mee. Ze zijn witachtig met aan het eind donderbruine helmknoppen. Twee ervan zijn net wat langer dan het andere duo. Ze steken mooi af tegen de lichte bovenlip. Als een hommel of bij met zijn kop de dovenetel- bloem induikt, drukken de helmknoppen het stuifmeel op de behaarde ruggen van de bloembezoekers. Met zonnig weer is het een komen en gaan van insecten. De wat onrustig vlie gende hommels struinen de bloemen af op zoek naar zoveel mogelijk nectar. Dat zoete goedje zit onderin de bloem en hangende aan de bloem proberen ze de tong zo ver mogelijk naar binnen te steken. In het oosten van Noord-Brabant wer den de planten ook wel 'zoetekens' genoemd, omdat er heel veel nectar aan de voet van de bloem zit. Als je een bloemetje eruit plukt en er aan de achterkant aan zuigt, dan proef je de zoetigheid. Een dovenetel heeft bloemen in meerdere bloem kransen van zo'n 10 bloemen. Als de witte bloemen zijn uitge- bloeid, vallen ze af. Een kransje van de groene kelken met vijf onbladeren spitse punten blijft zitten. Onder in de kelk zie je vier vruchtjes i helemaal zitten. Als die rijp zijn vallen ze naar beneden. De verspreiding gaat ook zonder zaadjes door, want de dovenetel groeit onder de grond met wortelstokken door. De wilde witte dovenetel zie je vrijwel nooit in tuinen. De gele en gevlekte dovenetel met bontgevlekte bladeren zijn wel in tuincentra te koop. Ook deze soorten bloeien nu met hun nectarrijke bloemen en zijn zeer geschikt voor een voedzaam maaltje voor bijen en hommels. De planten breiden zich door de wortelstokken snel uit in de tuin; in korte tijd vormen ze hele plakkaten met dovenetel. Dovenetels behoren tot de lipbloemenfamilie. Naast de karak teristieke bloemvorm staan hun bladeren kruisgewijs aan de meestal vierkantige stengel. Lipbloémen hebben ook ken- nerkende geuren; veel keukenkruiden zoals tijm, majoraan, lasilicum en rozemarijn zijn lid van deze familie. De bladeren Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (www5 .knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). n-droom naar eigen zeggen wel bij muziektheater. "Ik ben iemand die graag in het mo ment leeft, al zou ik het wel leuk vinden om uiteindelijk met het door mijzelf geschreven stuk op festivals of scholen te spelen." Bij het zien van de lippen, wil ik steeds verder in de mond kijken. Er is zoveel moois te zien. Je hoeft niet bang te zijn dat de lippen stijf op elkaar gehouden worden, want een bloem van een dovenetel is een feestelijke uitnodiging om er flink van te genieten. De witte dovenetel staat in bloei. Hij bldeit tot laat in het najaar, maar staat er nu het aantrekkelijkst bij. Zonder de - witte bloemen lijkt de plant wel op een brandnetel, maar hij behaarde rugger heeft geen brandbaren. Vandaar de naam dovenetel: niet is het een komer brandend. Hij staat vaak op plekken waar je ook de brandne- gende hommels tel aantreft: voedselrijke plaatsen langs wegen, bosranden, parken en op ruige braakliggende terreinen. Daar kom je hem in onze stad ook veel tegen. In tegenstelling.tot de brandnetel, met zijn groengele bloem- sliertjes, maakt de dovenetel ongeveer 3 centimeter grote bloemen. Het zijn echte juweeltjes. De vijf witte kroonblcdcrc- zijn helemaal vergroeid tot één bloem met een boven- en onderlip. De harige bovenlip heeft de vorm van een bolvor mig kapje De onderlip heeft twee lobben met aan de zijkant een meestal vierkantige ster witte tand. Het merkende geuren; veel lM is prachtig om basilicum en rozemarijn zijn lid1 dit eens goed van de witte dovenetel vindt men meestal niet zo lekker rui- te bekijken, ken. Maar het prachtige inkijkje in de bloem maakt veel goed. En het leven wordt weer aangenaam als je het eind van de bloembuis tussen je eigen lippen klemt en er een portie nectar uitzuigt. Valt de zoetigheid wat tegen, dan is waarschijnlijk een bij of hommel je voor geweest. Rob Vereijken Haar donkere, warme jazzy stem doet eer aan het repertoire van jazz-grootheden als Norah Jones en Eva Cassidy. Daarnaast speelt ze in musicals, doet ze aan mu ziektheater en legt de Utrechtse momenteel de laatste hand aan haar eerste kindermuziektheater- voorstelling. Bovendien is ze ook nog eens geschoold kunsteduca tie pedagoog en vocalcoach. Zeer divers, waardoor meteen ook in gewikkeld om er een label aan te hangen. "Ik zou mezelf liever een verhalenverteller willen noemen. Het verhaal vertellen, is voor mij de kern van de performance. Van huis uit ben ik een echt musical meisje. Vroeger wilde ik Pia Douwes wor den. Toen ik zes jaar was, kon ik de hele Phantom of the Opera mee zingen. Dat heeft mijn passie zeker aangewakkerd", zegt Burgers. Haar liefde voor jazz is ontstaan uit een stukje zelfonderzoek, voortge komen uit de behoefte om altijd maar te willen leren. Het is dan ook niet zo vreemd dat ze het repertoi re van Eva Cassidy, een Amerikaan se zangeres die pas postuum be- Zondag 28 april van 13.30 tot 14.30 uur, lokatie pizzeria Giardino d'lta- lia, Huibevendreef 22 in Tilburg. De toegang is gratis, maar een kleine bijdrage wordt gewaardeerd. Dat muziek een rode draad is in het leven van Burgers mag duide lijk zijn. Over wat zingen met haar doet, hoeft ze dan ook niet lang na te denken: "Je stem gebruiken en daarvan genieten, is voor mij in tiem geluk. Het mooie is dat alles even wegvalt, ik ben intiem in het moment. Er is zoveel gedoe in de wereld, maar als ik zing, doet dat er even niet toe." Zelfontwikkeling, verschillende dingen wezenlijken van muzil is wat haar leven volgt passioneerde verhalenv leuk en inspirerend maakt. Al ligt Morava TtLBURG - Op zondag 5 mei orga niseert Morava haar jaarlijks voor jaarsconcert met als gast Egèrlan- derkapel De Lingemuzikanten. Het concert vindt plaats in Het Kruis punt, Sinopelstraat 1 in Tilburg, en duurt van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Morava is opgericht in 2010 en richt zich op de Moravische muziekstijl. ofd ingang eg met het beroepsonderwijs bedrijfsleven Midden-Brabant Rabobank GEMEENTE TILBURG kendheid kreeg, wil uitbreiden. Als gepassioneerd verhalenverteller neemt zé het publiek zondag dan ook mee in de droevige levensge schiedenis van Cassidy, maar ook die van Norah Jones. In haar ogen vrouwen die allebei een tikkeltje eigenwijs zijn, iets dat ook terug te horen is hun nummers. 19 mei 2019 van 10.30 tot 16.00 uur Industrieterrein Vossenberg West Asteriastraat. Tilburg

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 19