c 'l olumn Documentaire over Kruikenstad nu voor iedereen te zien 'Van Cafe Karei ri^ar de Heuvel Gallery Race to the bottom >4 Cairnavalsbrkestèn «slaan handen ineen Tunnelplekkers s opnieuw met mooi programma g TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 28 FEBRUARI 2019 3 FOTO: Carnavalsstichting Tilburg van Petra Jansen 3 De Frutschuppers nl nl en podium itgenodigd geven af te Stalp licht den hoe voor de 'ver- I'alles nieuw is tussen jranten e jaren luf (5x1 rest var jd let l/( Tilburg de *n. OERIER kruikenstad - Carnaval zonder verenigingen, maar vooral zonder livemuziek van een kapel, carnavalsband of feestorkest is niet compleet. Tilburg - Kruikenstad legt de ziel van carnaval bloot met de film Déés is Kar- neval! Duizenden Kruiken en Kruikinnen zagen'D'n Inkèèk'al in de bioscoop en vanaf maandag is de documentaire ook gratis online te bekijken via www.kruikenstad.nl Redactieraad samen met Joost van der Werf. Van links naar rechts: Jan Smulders, Frans Jan Bertens, Joost van der Werf, Patrick Stalpers en Thijs van der Bruggen. ----- jramma ziet er als 21.00-03.00 uur 4 maart, 21.00- rnds carnaval; 5 r: familiecar- af- Dinsdag wordt het carnaval af gesloten. Met een oper worden de orkesten uit om geheel vrijwillig nog even toeteren en te pilzen. Zaterdag 19 januari ging de rode loper uit voor de première in de concertzaal van Theaters Tilburg. Die zondag was D'n Inkèèk daar ook te zien. Daarna zou nog een vertoning zijn in bioscoopzaal Ci- necitta. De belangstelling bleek groot, want de grote zaal zat niet één maar vier keer vol. In de we ken daarna is een pop-upbios- coop opgezet op het Piusplein in het centrum van Tilburg en zijn er meer voorstellingen in Cinecitta gehouden. Ook in wijkcentra is D'n Inkèèk vertoond. In Wijkcentrum Heyhoef drie keer. de eerste rij zii se in de Raad'i de heren in de Raad van Elf. In de documentaire wordt ook duidelijk dat een carnavalsvereniging met routiniers en een club jonge mei den een hele andere definitie van carnavallen hanteren. Daarnaast volgt de camera een 73-jarige car- navalsveteraan voor wie carnaval een hele belangrijke rol speelt. En tot slot laat de voorzitter van de commissie Festiviteiten van de Carnavalsstichting 'Groen-Oranje trots'zier Mijn vriend woont in Weert tegenover een grote boer derij van bijna 100 jaar oud. Voorheen was er een ge zinshuis voor schippers- en kermiskinderen gevestigd. De eigenaren verkochten hun huis vorige zomer. De boerderij kwam in handen van een 'huisjesmelker'. Zo'n pand met 13 slaapkamers is natuurlijk uitstekend ge schikt voor kamerverhuur. Binnen de kortste keren woonden er een aantal Roemenen in het huis. En het ging meteen mis: afval op straat, alcoholmisbruik, geluidsoverlast. De politie stond er meerdere keren aan de deur. De huurders werden gelukkig snel vervangen-en nu is het weer rustig. Ook in Tilburg van arbeidsm punt, i dat De vier orkesten Proost, So What, Koppènt en de Frutbloazen zijn een samenwerking aangegaan met feestlocatie Heuvel Gallery en zullen daar residentie houden de ze carnaval, net als carnavalsver eniging de Görkese Turken. KV De Görkese Turken is de oudste car navalsvereniging van Kruikenstad en houdt sinds 2017 residentie in de Heuvel Gallery. De orkesten werken samen met de vereniging om gezamenlijk een spetterende carnaval neer te zetten. Carnaval zal weer gevierd worden zoals het kruikenstad Carnavalsver eniging De Frutschuppers gaat met carnaval weer vier dagen feesten. Op zaterdag 2 maart wordt om 16.00 uur begonnen met het inmiddels bekende Muziekspektaokel bij Kim's kroeg aan het Piusplein 61. Er is dan live muziek van Band Bekend, De Bloaspep- kes, Fist, Virus, DB Band, De Naagers, Nooitgedacht en De Frutschuppers. rg is de vestiging smigranten een heikel punt. De gemeente beseft dat er iets moet ge beuren om het nijpende te kort aan woningen terug te dringen. Maar inwoners zit ten vaak niet te wachten op Oost-Europese buren, bang voor overlast en verloede ring. Die vrees is overigens niet altijd terecht. Polen, Litouwers en Honga ren doen hier werk waarvoor in Nederland geen personeel te vinden is. Omdat het vaak om banen met lage lonen gaat, waarbij ook nog eens een hoge mate van flexibili teit wordt verwacht. En dan heb ik het nog niet over situ aties waar echt sprake is van uitbuiting. Tilburg grossiert in trans port- en logistieke bedrijven, typisch een sector waar veel arbeidsmigranten werken. Een branche ook die met een groot tekort aan arbeids krachten en bijbehorende huisvesting kampt. Onder tussen gaat de bouw van distributiecentra en andere 'blokkendozen'driftig door. Zelf hebben we ook wat boter op ons hoofd. In de supermarkt kopen we de goedkoopste champignons en tomaten. En we verwach ten dat onze pakketten en boodschappen zo snel en goedkoop mogelijk geleverd worden. Hoe denkt u dat dat allemaal voor zo'n lage prijs kan? Precies. Met zijn allen houden we deze 'race to the bottom' in stand. Die ar beidsmigranten gaan we de komende jaren hard nodig hebben. Over'D'n Inkèèk' 'D'n Inkèèk: Déés is Karneval!' is een inkijkje in hetTilburgse carna val aan de hand van zes verhaallij nen. Elk verhaal volgt één persoon of groep carnavalsvierders. Zo laat een bouwende carnavalsvereni ging zien dat het werk voor die prachtige praalwagens in de op tocht al vroeg in het seizoen begint en weet een andere vereniging dat ook de grote dag veel voeten in de aarde heeft op organisatorisch ge bied. De kijker kan vanaf hoort. Met veel live muziek, vrolij ke mensen en veel feestgedruis. Er is tijdens carnaval elke dag wat te doen en iedereen is welkom. Het programma ziet er als volgt uit: tenissen in Kruikenstad bijwonen. Een jaar lang volgden zij de Raad van Elf en nog veel meer Kruiken en Kruikinnen tijdens hun mooi ste, gezelligste, intiemste en fees- telijkste carnavalsmomenten. Het resultaat is een open en oprechte inkijk in alles wat Kruiken van Krui kenstad doet houden, een uniek verslag van hoe carnaval zich in 55 jaar heeft ontwikkeld van een ingetogen viering tot een massaal volksfeest dat verbindt en verbroe dert: Déés is Karneval! Documentairemaker Joost Groen-oranje Kruikenstad is trots op de carna- valskleuren groen en oranje, dat moge duidelijk zijn. De Carnavals stichting Tilburg is zelfs zo trots, dat ter ere van lustrum Vèèfkirel- 11is besloten om met de in het land te delen waar die groen-oranje trots precies van daan komt. 'Pöttekèèker' en Tilburger Joost van der Werf en zijn ploeg moch ten, gewapend met camera en mi crofoon, alle carnavaleske gebeur- Het was dan ook even slikken voor de orkesten die hun residen tie hadden in Cafe Karei en daar weg moesten. Sommige orkesten waren al veertien jaar 'thuis' in de huiskamer van Tilburg. Zelfs toen dit café nog de Korenbeurs heette. In maart 2018 was daar toch het onvermijdelijke nieuws: Café Ka rei had faillissement aangevraagd. Niet getreurd hebben de overge bleven orkesten besloten om de handen ineen te slaan en geza menlijk op zoek te gaan naar een nieuwe locatie, en dat is gelukt. Vèèfkirelluf Waarde afgelopen lustra een boek werd uitgegeven of een tentoon stelling is gehouden, is nu geko zen voor een nieuwe vorm die meer openheid biedt en veel meer laat zien dan hossende mensen. De documentaire laat carnaval zien zoals het er nu, in het heden, uitziet en sluit zo aan bij het the ma van de lustrumviering. Patrick Ipers van de Carnavalsstichting it toe: “Deze unieke documen taire is één van de hoog tepunten van het 5x11 lustrum waarin de thema's verbin ding, verbreding en verdieping tot uiting komen. We willen dat een breder publiek zicht krijgt op hoe we in Kruikenstad carna val vieren, hoe vriend schappen mensen verbinden en hoe ieder voor zich tradities, pro tocollen en gebruiken beleeft." kruikenstad - Ook in het 5 x 11 jubileumjaar van het openbaar carnaval in Kruikenstad hebben de Tunnelplekkers weer een mooi programma. Op carnavalszater- dag, 2 maart, is van 13.00-18.00 uur het bekende kindercarnaval. De gezellige feesten op de andere carnavalsdagen worden opgeluis terd door huis-DJ Dynamic (Daan Ketelaars) en diverse orkesten, waaronder Virus, Op de Bonnefooi en 3x Roaje. Natuurlijk komt naast de bezoekende verenigingen ook stadsprins Etiënne den 1ste langs met zijn gevolg. De vereniging zal verder met een grote carnavalswa gen deelnemen aan d'n Opstoet op zondag. Op zondagavond 3 maart gaan de Tunnelplekkers dweilen met een bus. Het verdere progra volgt uit: 2 maart, opening carnaval; 03.00 uur: Hollan maart, 14.30-18.00 uur: naval; 5 maart, 18.00-21.00 uur: sluiting carnaval. Vrijdag: Aauwerwets live. De orkesten nodigen andere bev de orkesten uit om het dak er fi guurlijk af te blazen. Zaterdagmiddag: van 13:30 tot 17:30 kindercarnaval. Hossen voor de kleintjes. Uiteraard zijn ook de papa's en de mama's welkom. Op deze middag is het tevens proos ten met Proost met medewerking van diverse orkesten. Zaterdagavond: vanaf 17:30 wordt er weer volop getoeterd door de vele blaaskapellen die onze stad rijk is. Zondag: D'n opstoet. Gezellig d'n opstoet kijken met muzikale on dersteuning van de vier kapellen So What, Proost, Koppènt en De frutbloazen. In de avond gaat het feest binnen door met ook weer de nodige live muziek van kapel len. Gedurende de gehele dag is er een live radiouitzending van Omroep Brabant vanuit de Heuvel Gallery. Maandagavond: GrOOts feest met een knaller line-up met o.a. de Do- rini's, Frank Smeekens, Duo Knots gek en Johnny Purple. Kaarten zijn aan de deur verkrijgbaar voor €7,50. Dinsdac der Werf: "Ik vind het prachtig om nieuwe werelden te ontdekken en die te laten zien aan anderen. Gedeeltelijk blijf ik op de achter grond, maar ik ben er ook een onderdeel van. Ik wil het wel altijc voelen, dus ik sta er middenin. He was voor mij een eyeopener om te zien hoeveel mensen zich met zo veel overtuiging vrijwillig inzetten voor carnaval. We hoeven het niet van de daken te schreeuwen -dat past ook niet bij ons alsTilburgers- maar we mogen trots zijn."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 3