ONGELOÓGE WAOR zo begon het 55 jaor geleden! Al 55 JAOR SAMEN GROEN-ORANJE I ALS 17450 1957 Kinderoptocht in Jeruzalem "De plannen om te komen tot openbare viering van het Carnaval moeten niet worden bestreden, maar ook niet bevorderd", leest de besluiten lijst van het College van B&Wop5april 1956. In de wijk Jerzualem trekt het jaar erop de eerste kinderoptocht door de straten. De jaren erop wordt de optocht met succes herhaald, en gaan er stemmen op om het tot een stedelijk evenement te maken. 1960 Vergunning voor eerste kinderoptocht in centrum In 1960 geeft de Gemeente Tilburg een vergunning voor een kinder optocht door het centrum. Hoewel het gemeentebestuur en de gegoede burgerij van de stad met enige minachting neerkijkt op het "kinderachtige volksvermaak", wordt de optocht een groot succes. Er doen 3.000 kinderen en 20 wagens mee, en langs de route staan ruim 30.000 Tilburgers. 1964 Oprichting Comité Stadscarnaval Tilburg Onder leiding van Dré Meulenbroek wordt in 1964 door de kasteleins -club het Comité Stadscarnaval Tilburg opgericht, waar ook jong volwassenen zich bij konden aansluiten. Alles lijkt op z'n plaats te vallen als in 1965 ook de eerste officiële vergunning wordt verleend voor een volwassenoptocht. Deze blijkt net zo'n succes als de eerste kinderoptocht: maar liefst 70.000 belangstellenden zien Prins Pierre I Frans van Aarle 1965 - Collectie Regionaal Archief Tilburg RiensSier 1970 - Collectie Regionaal Archief Tilburg Schmidlin 1905- Collectie Regionaal ArchiefTilburg ’07 als.nl Het verbod op muziek en danspartijen blijft echter gehandhaafd, en voor een volwassenoptocht wordt nog steeds geen goedkeuring gegeven. In de jaren die volgen zoeken carnavalsverenigingen de grens steeds weer op: de Steunzolen organiseren vanuit Café Extase een kleine optocht, en de Bierpompen vervoeren hun Prins in een open rijtuig door de stad. De aanklachten jegens hen wegens verstoring van de openbare orde worden echter geseponeerd, en de weg lijkt vrij te komen om samen om tafel te gaan. Dré Meulenbroek van Café Casino schuift dan ook aan bij de burgemeester. 55 jaor openbaar carnaval: een moment om samen het groen- op 28 februari 1965 door de stad trekken. In april van dat jaar wordt oranje gevoel te vieren, maar ook het moment om terug te kijken, dan ook de organisatorische basis gelegd voor Carnaval in Kruikenstad, Want hoe begon Carnaval in Kruikenstad? Hoe ziet de karakte- als Carnavalsvereniging De Kruiken Tilburg wordt opgericht. ristieke Kruikengeschiedenis er uit? 1967 Officiële ontvangst van de Prins 1857 Vastenavondrel Een paar jaar later laat het gemeentebestuur van Tilburg zien het De oorsprong van Carnaval in Kruikenstad ligt een stukje verder in de openbare carnaval te omarmen: voor het eerst wordt de Prins officieel geschiedenis dan'slechts'55 jaar geleden. Het jaar is 1857 en Tilburgse ontvangen door de burgemeester. Prins Willem I en burgemeester jongeren komen in opstand tegen het kerkelijk gezag, dat hen ver- Brecht hebben de primeur! In 1968 wordt de Carnavalsstichting Tilburg biedt zich te verkleden, te dansen en in een optocht door de straten officieel opgericht, en wordt voor het eerst de Kruikenzeiker gebruikt te gaan. Het ontaardt in hevige provocaties, die nu bekend staan als als het symbool van Kruikenstad, de vastenavondrel. Het gemeentelijk bestuur volgt hierop de kerk en het verbod op openbaar carnaval is een feit. Het zal meer dan 100 jaar duren voordat het feest zich weer uit achterkamertjes en keukens naar de straat beweegt. Multivision en partners 1994 - Collectie Regionaal ArchiefTilburg Ontvangst op het Stadhuis door wethouder Baggerman in 1967. Collectie Regionaal ArchiefTilburg

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 15