w ijknieuws Qoord 'Bye Bye Baby'in De Nieuwe Vorst LexTeurlings verkozen tot wijkburger van 2018 Werkgroep zet zich in tegen zwerfafval Noord Werk van Richard Long in De Pont TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 7 FEBRUARI 2019 11 museum. zijn teks ing op b □rd. 'We DOOR ANNEBELLE NOOTEBOOM Tilburg - Het werk van Richard Long maakt al sinds de opening van De Pont in 1992 deel uit van de collectie van het ‘T GOUDCENTRUM Besterdring 141 Tilburg Legitimatie verplicht INKOOP GOUD o.a. kettingen, armbanden en sieraden (mag stuk zijn) ongeveer twee l het is verslavend »r een van I zien is; zow tekstwerker toonstelling Nederlands i in het Van Abt ieke, humo- theater- jbers van Tilburg - Inwoners in de wijken Heikant en Quirijnstok zetten zich in om zwerfafval op te ruimen. Een keer in de drie weken komt de groep samen om de rommel op te ruimen in openbare gebieden. DOOR ANNEBELLE NOOTEBOOM Tilburg - De 71-jarige Lex Teurlings is verkozen tot wijk burger van 2018 in Tilburg-Noord. Tijdens de nieuw jaarsreceptie in wijkcentrum de Symfonie ontving hij zijn onderscheiding en oorkonde. ligers ging hij op excursie naar de Voedselbank.'Toen ontdekte ik dat maar weinig gezinnen in Noord i een andere ing spreekt, ordigen de- mijn /rijheid - omdat is om 'alles' op van de armoedebe- i hij ook het initiatief air Café. Iedere eerste van de maand kunnen kapotte spullen laten re- door vrijwilligers in wijk- humoristische er Hing voor de I basisschool, Nieuwe plannen Voorlopig heeft Lex nog geen nieuwe plannen. 'Er borrelt op het moment niets, maar ik houd me zelf wel bezig.' Zo speelt hij ook nog in twee muziekbands als gita rist en gaat hij graag biljarten, vis sen en fietsen. Repair Café In het kader v strijding nam I voor het Repai zaterdag i burgers k< pareren g. zijn altijd onderwerp geweest, maar wande- Long een andere, een- manier om tijd, afstand grafie te onderzoeken. i eerste werk uit 1967, A heeft hij in foto's, '"□maast ^Jpturen Nastaran Razawi Khorasani over de grote transities in een mensen leven. De voorstelling toert tot en met 5 april door heel Nederland. In Bye Bye Baby proberen twee mensen het hoofd boven water te houden in een decor vol bizarre ob stakels en hindernissen. Een fysieke, Richard Long (Bristol, 1945) wordt gezien als een van de belangrijkste vertegenwoordigers van de land art. Zijn sculpturen maakt hij van materiaal dat hij tijdens zijn lange wandeltochten verzamelt. Maar ook de wandeling zelf ervaart hij als een kunstwerk en de docu mentatie ervan, in de vorm van kaarten, foto's of moddertekenin- gen presenteert hij als zodanig. In Nederland toont het Kröller-Müller Museum vanaf 23 februari ook een aantal werken van Long uit de ei gen collectie. Uitdeelpunt Voedselbank Van het een rolde hij in het ander. 'Als je eenmaal vrijwilligerswerk doet, weten ze je te vinden', grapt Teurlings. Zo ontstond het initia tief voor Stokhasselt.nl. 'Daarmee willen we burgers en instanties met elkaar in contact brengen. Het is een fijn communicatiemiddel.' Met een aantal burgers en vrijwil- centrum de Ypelaer. Denk aan fietsen, kleding maar ook aan huis houdelijke apparaten. 'Ik vind het leuk om dingen op poten te zetten en zag nieuwe mogelijkheden in het Repair Café.' Daarnaast heeft Lex de buurtpre ventie mee in banen geleid. 'Ik beheer alle WhatsApp groepen in Noord en de Facebookpagina. Als zoiets eenmaal staat, is het ei genlijk niet veel werk.' Door zijn achtergrond weet hij veel over het opzetten van projecten. Voor zijn pensioen heeft hij verschillende managementfuncties vervuld. foto- of tekstwerk (van plek) tot de verbeeldir Voor mij vertegenwoor ze verschillende vormen van werk rijkdom en vr het niet mogelijk I één manier te zeggen.' vaste gezicht bij het vrijwilligers- punt in wijkcentrum de Ypelaer. 'Het is gewoon heel leuk om dat te doen. Je krijgt een diverse groep over de vloer en kan mensen die vrijwilligerswerk willen doen, weg wijs maken.' Het enorme Planet Circle, een zandstenen sculptuur met een doorsnede van ruim negen meter, was jarenlang permanent te zien en werd al snel een favoriet bij het publiek. De Pont bezit in totaal zes kenmerkende werken van de Land art-kunstenaar, maar hij had nog niet eerder een solotentoonstel- ling in het Tilburgse museum. Het is voor het eerst sinds hij in 2009 in Tate Britain exposeerde dat er weer een grote verzameling wer ken van Richard Long bijeen te >wel sculturen, foto's als en. De laatste grote ten- I van zijn werk in een museum was in 1979, bbemuseum. Het werk van Richard Long roept een groot gevoel van vrijheid op. Het idee dat met wandelen kunst kan worden gemaakt opent letter lijk nieuwe werelden. Natuur en Tilburg - Op vrijdag 15 februari pre senteert De Nieuwe Vorst, Willem II- straat 49 in Tilburg, de voorstelling Bye Bye Baby (10+). Aanvang om 19.30 uur. Bye Bye Baby is een fysie ristische en humeurige voorstelling voor preput wordt mee gemaaid, dan kan dat gevaar of vervuiling opleveren. Plastic is zo giftig, dat wil je niet op die manier in de bodem hebben.' Maaiafval wordt ook gebruikt voor compost of veevoer. 'Compost le vert natuurlijk heel veel vervuiling in de bodem op als er nog plastic in zit. Resten plastic en metaal in veevoer zijn levensgevaarlijk voor dieren.' Daarnaast heeft de werkgroep contact met verschillende partij en op het gebied van groen in de wijk. Denk bijvoorbeeld aan groe- ninrichting. 'We bestaan uit een clubje inwoners die oog hebben voor de omgeving, natuur en mi lieu.' Die gedeelde passie maakt het vrijwilligerswerk ook leuk. 'Je merkt dat vrijwilligers daardoor onderling een goede band met el kaar krijgen.' 'We gaan ongeveer twee uur op pad, maar het is verslavend dus er zijn erbij die na 216 uur nog niet terug zijn', zegt Carin van Voorst, initiatiefnemer van de werkgroep Afval en Zwerfafval. De werkgroep is onderdeel van de wijkraad Hei kant en Quirijnstok en bestaat nu ruim twee jaar.'ln 2016 was de eer ste actie in het kader van NL Doet. 'Daar kwamen veel reacties op en uiteindelijk besloten we om dit op regelmatige basis te gaan doen.' Vanwege het succes heeft Carin nu ook het initiatief genomen om een werkgroep in de wijk Stokhas- selt te introduceren. 'We merken dat het werkt en willen dat verder uitrollen.'De werkgroepen gaan ie dere keer op pad in een ander deel van de wijk. 'Vervolgens komen we na de inzameling samen in een van de wijk- of zorgcentra voor een kop koffie of thee.' Voorlichting aan scholen Om zwerfafval te voorkomen, richt de werkgroep zich nu op voorlichting op basisscholen ïnTil- burg-Noord. 'We willen alle groe pen 7 en 8 op de scholen bezoe ken. We geven informatie, doen een leuke quiz en laten een filmpje zien.'Samen met de kinderen gaan de vrijwilligers vervolgens op pad met grijper en vuilniszak. 'Kinde ren worden enthousiast en we hopen op die manier zwerfafval te voorkomen.' 'Ik ga fluitend naar mijn vrijwilli gerswerk toe en kom nog harder fluitend terug', zegt Teurlings la chend. Hij heeft zich de afgelopen zeven jaar ingezet voor het vrijwil- ligerspunt van ContourDeTwern en stond aan de wieg van Stokhas- selt.nl. Door zijn inzet kwam er een uitdeelpunt van de Voedselbank in de wijk. Zeven jaar geleden besloot Teur lings de handen uit de mouwen te steken. 'Ik ben gepensioneerd en achter de geraniums gaan zitten, is nou eenmaal niet mijn ding.' Nu is hij iedere donderdagochtend het landschap van kunst len bood I voudige r en geogr Vanaf zijn Line Made By Walking, zijn tochten vastgelegd teksten en landkaarten. Daar bestaat zijn oeuvre uit sculp en (wand)schilderingen. 'Mijn werk gaat over beweging en stilstand, over wandelen en rust plaatsen', schrijft Richard Long. Soms maakt hij ter plekke een werk met het materiaal dat hij aan treft, zoals stenen, takjes en water, maar ook met zijn eigen voetspo ren, heen-en-weer lopend door het gras. Longs kunst is vluchtig - de sporen die hij in het land schap achterlaat zijn snel weer ver dwenen. Het enige wat blijft zijn landkaarten, foto- en tekstwerken. Deze noemt hij per definitie 'twee dehands'. Ze zijn complementair aan de beelden en schilderingen die hij voor binnenruimtes maakt. 'Een beeld,' aldus Long, 'voedt de zintuigen ter plekke, terwijl een Maaibeleid De vrijwilligers doen meer dan al leen het opruimen van afval. 'We hebben contact met functionaris sen van de gemeente waaronder een ecoloog, omgevingsmanager maar ook met de Diamantgroep.' Op die manier heeft de werkgroep contact met de gemeente over bijvoorbeeld het maaibeleid. 'Als het gras te hoog staat en het afval »n humeurige voor stelling voor de laatste klassen van de basisschool, voor brugklassers en voor iedereen die een grote ver andering doormaakt. Kaarten kosten 10,-. Reserveren is mogelijk via www.denieuwevorst. nloftel. 013-5328520. gebruik maken van de Voedsel bank. Dat terwijl zij er misschien wel recht op hebben.' Volgens Teurlings komt dat voor een deel omdat mensen het niet kennen en omdat de aanvraag procedure erg omslachtig is.'Maar de grootste oorzaak is de afstand. We zijn in gesprek gegaan met ver schillende partijen en nu helpen we iedere dinsdag meer dan vijftig gezinnen aan voedselpakketten.' Dat doet hij samen met andere vrij willigers in de Ypelaer. 'Het is meer dan het uitdelen van pakketten. Het is een stukje sociaal contact op een laagdrempelige manier.' De expositie is te zien van 16 fe- bruari-16 juni a.s. Openingstijden De Pont museum: dinsdag tot en met zondag van 11.00-17.00 uur; donderdag tot 20.00 uur, vanaf 17.00 uur gratis toegang. Meer in formatie: www.depont.nl

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 23