I- |5J| 1 Energie besparen in je huis? Makkelijker dan je denkt. 15c Er I® hèddegijok I NUL OP flFM/r Mrrrrm Aan de slag met je huis I II LED oop! Schrijf je nu in voor de collectieve inkoop van isolatie via www.aandeslagmetjehuis.nl centrifugeer op de hoogste stand Tip 3: plaats je vriezer in een koelere ruimte Tip 2: zorg vooreen volle wasmachine en Tip 1: gebruik de waslijn i.p.v. de droger Tip 5: zet de pomp van je vloerverwarming uit Tip 4: vervang gloeilampen door led-lampen Tip 7: vervang je bel door een deurklopper Tip 6: schakel je appara ten helemaal uit Bovenstaande maatregelen helpen om je huis energiezuiniger te maken. En zeg nou zelf: zoveel moeite is het niet. Doen! Tip 8: zet de verwarming op tijd uit Tip 10: hang geen gordijnen voor de radiator Tip 9: gebruik een waterbesparende douchekop en douche korter 'gis vust ing. i de ners emt /eld Hen Plaats je vriezer op een koele plek, in de schuur of de bij keuken bijvoorbeeld. Dat zorgt ervoor dat de machine minder hard hoeft te werken. Hierdoor kun je ongeveer 15 euro per jaar besparen. Niet steeds kleine beetjes wassen, maar zorgen voor een volle machine. Dat bespaart tijd en energie. Je was drogen in een droger kost heel wat stroom. Oké, dingen aan de waslijn hangen is iets meer werk, maar als je kiest voor de waslijn in plaats van de droger bespaartje al snel 100 euro per jaar. Komt ook nog bij dat een droger slecht is voor je kleren. Die slijten namelijk heel wat harder in een droger dan aan de lijn. Zet de pomp van je vloerver warming uit als je hem niet gebruikt. Bijvoorbeeld met een pompschakelaar. Dit bespaart je 50 euro per jaar. In de aanschaf kost het wat ex tra geld, maar de besparing is flink als je een gloeilamp door een led-lamp vervangt. Per lamp ben je rond de 11 euro per jaar goedkoper uit. Je moet wel goede oren heb ben, of een hardhouten deur. Maar een deurklopper in plaats van een bel, bespaartje ook energie. De trafo van een bel gebruikt namelijk de hele tijd stroom, ook als er niet gebeld wordt. Een klopper in plaats van een bel bespaart je onge veer 8 euro per jaar. Besthandig natuurlijk, alle apparaten op standby laten staan, maar schakel ze voor de verandering eens echt uit. Dat bespaart je per apparaat 5 euro per jaar. Aan welke apparaten je dan moet denken? Het kof fiezetapparaat bijvoorbeeld of de tv, je computer of de laptop. Ook de oplader van je telefoon kun je beter uit het stopcontact halen. Waarom zou je de verwarming vol door laten draaien tot het moment dat je naar bed gaat? Zet 'm een half uur tot een uur voordat je gaat slapen op 15 graden. Dat kan makkelijk, het huis blijft nog wel even warm. Deze maatregel levertje een besparing van 100 euro per jaar op. Gordijnen die voor een radiator hangen, zorgen ervoor dat de warme lucht minder snel de ka mer in komt. De radiator moet dan harder werken. Dat kost meer gas. Door de gordijnen er achter te hangen bespaar je tot wel 80 euro per jaar. Plaats achter de radiator reflecteren de folie. Als je een waterbesparende douchekop aanschaft en wat korter doucht, bespaar je 22 euro per jaar. Maar wat veel mensen niet we ten, is datje ook veel energie bespaart als je centrifugeert op de hoogste stand. De was komt dan een stuk droger uit dé trommel. Mocht je dan toch de droger gebruiken, dan hoeft die minder lang te draaien. De besparing is rond de 20 euro per jaar. TS A lie huizen en gebouwen energie- neutraal. Dat wil de gemeente i Win 2045 voor elkaar hebben. Op een makkelijke manier energie besparen? Veel kun je natuurlijk zelf bedenken. De ver warming lager zetten als je er een tijdje niet bent bijvoorbeeld of wat lampen uit doen als je 's avonds op stap gaat. Wat je nog meer kan doen en waar je misschien niet zo snel aan denkt? Hieronder 10 tips. OEWEMEETER? I IED LAMP

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 19