I «et le Nul- f op-de-Meter- monument van Nederland met je huis^ i 5 Nul-op-de-meter? 'iaartér Crt' in gesprek ^tDr-rr r. Niet de hele verbouwing verloopt vlekkeloos."Dacht ik er goed aan te doen om tijdig een keuken te bestellen, blijkt de aannemer daar niet blij mee te zijn. De keuken moest namelijk eerst nog aan de binnenkant worden geïso leerd. Als oplossing zit de isolatie nu aan de buitenkant." "Met de website aandeslagmet- jehuis.nl willen we het mensen zo makkelijk mogelijk maken om stappen te zetten naar een lagere energierekening en meer comfort. Je vindt er nieuws en inspiratie en je kunt er een adviesgesprek inplannen. Een energieadviseur komt thuis langs en laat zien wat mogelijk is met daarbij een kostenplaatje, een in dicatie van de maandelijkse kos tenbesparing, een overzicht van bouwbedrijven en installateurs uit de regio en als het aan mij ligt dus ook financieringshulp. Aan de slag met je huis is leuker en makkelijker dan je denkt. Plan een afspraak in met de energie adviseur en ervaar het zelf." Een pand uit 1894 naar nul op de meter krijgen, lastig? Componist en producer Maar ten Hartveldt gaat de uitdaging aan. Aan het begin van de zomer 2019 moet de ruimte aan de Capucijnenstraat het eerste Nul-op-de-Metermonument van Nederland zijn. "Waarom ik het doe? Ik maak me zorgen over het milieu", zegt Maarten. "En het is ook een uitdaging. Natuurlijk kan ik denken: het kost me een hoop geld. Ongeveer hetzelfde bedrag dat ik anders aan energiekosten kwijt zou zijn in de 30 jaar die ik nog zal leven. Maar zo zit ik niet in elkaar. Dit moet het eerste monument zijn in Nederland dat naar Nul-op-de-Meter gaat." ook blij verrast, toen de gemeen te hem vorig jaar uitnodigde vooreen bewonersavond. "Ik was sceptisch, maar ben toch ge gaan. De gemeente stond er heel positief in. Ze waren meteen bereid om met me rond de tafel te gaan zitten en oplossingen te bedenken." Na het gesprek met de gemeen te, wilde Maarten meteen zijn 'vaste' aannemer Dennis van den Brand van 'Op den Duurzaam' erbij betrekken. "Hij deed de verbouwing van de apparte menten in het klooster aan de Capucijnenstraat. Dat heeft hij prima gedaan. En hij heeft veel verstand van verduurzamen, heeft een groot netwerk en weet wie hij voor welke klus moet benaderen. Ook weet hij hoe hij aan de materialen kan komen." krijgt zogenaamde laag tempera tuur radiatoren die ook kunnen koelen als het warm is. En het pand wordt volledig elektrisch, het gas gaat er uit. Er komt een warmtepomp en een opslagvat in de kelder. Ziet Maarten er tegenop? "Nee hoor, ik weet dat het allemaal zorgvuldig en netjes gebeurt als Dennis het doet. Ik heb me wel in dingen verdiept om te weten wat het allemaal in gaat houden." En de samenwerking met de gemeente? "Die is prima, ze reageren snel en werken aan alles mee. Zo was de omge- vingsvergunning snel geregeld omdat een medewerker van de gemeente daar vanaf het begin over meedacht." Slopen Het verhaal over de vloer illus treert een andere aanpak van de adviseur. "Er lag een prachtige parketvloer, maar wel op een dunne, niet geïsoleerde beton nen ondergrond. Het advies van de adviseur: haal de vloer eruit en leg een nieuwe. Dus dag parket en welkom vloerisolatie, vloerverwarming en nieuwe vloer." Daar blijft het niet bij. Alle gevels van Marleens huis zijn met duurzame materialen opnieuw geïsoleerd, net als het dak. "De luchtkwaliteit is voelbaar beter en niet zo verstikkend tijdens warme dagen." Kansen "Iedereen moet de mogelijkheid krijgen om te investeren in een energiezuiniger huis. Daarom ben ik groot voorstander van voorfinanciering. Als overheid kunnen we een bedrag lenen aan inwoners waarmee ze hun huis beter kunnen isoleren. Met de besparing die dat maandelijks oplevert, is het geleende bedrag eenvoudig terug te betalen. Een bank of leningverstrekker kijkt naar eigen lasten en inkomen waardoor een lening niet altijd mogelijk is. Dat kan en moet anders: met voorfinanciering door de overheid." Wensen Nog wensen? "Een badkamer met enkel glas in een stalen kozijn en geen vloerverwarming, dat kan echt niet", lacht ze. Onze badkamer is de koudste plek. We hebben bewust nog even niets gedaan, omdat het mogelijk de nieuwe badkamer beschadigt. Een groen dak op de aanbouw, dat willen we ook. Goed tegen warmte en wateroverlast én mooi natuurlijk." Verduurzamen Het was niet de eerste keer dat Maarten er over dacht om zijn woning te verduurzamen. "Een jaar of tien geleden wilde ik het ook, maar de tijd was er toen niet rijp voor." Maarten was dan Vrijheid "De ontwikkelingen staan niet stil en natuurlijk heeft elk verhaal verschillende kanten. Ik kijk graag naar de positieve kant van het verhaal en ben wars van verzuur de discussies die tot niets leiden. In beweging blijven, stappen zetten en denken in kansen. Daar ga ik voor. We moeten af van fossiele brandstoffen in vervoer en gebouwen. De manier waarop kan verschillen. Wat mij betreft heeft iedereen de keuzevrijheid, zolang je er maar verantwoord mee omgaat. Milieuvriendelijk en met zo min mogelijk belasting voor onze planeet. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan comfor tabel en energiezuinig wonen boven drie truien aan in een koud huis." Deelname Marleen deed mee aan de duurzame huizenroute. "Zonne panelen zie je. Maar hoe isoleren en een warmtepomp in huis eruit zien, blijft vaak verborgen. Mooi om elkaar zo te kunnen helpen." Zonnecollectoren Een deel van het pand is al geïsoleerd. Zo zitten er voorzet ramen van thermopane voor de ramen in het pand en is een metalen deur vervangen door een houten, duurzamer exem plaar. Als de vorstperiode voorbij is, worden de vloeren en wanden geïsoleerd. Op het dak komen zonnecollectoren. Die zijn er niet alleen voor de elektra, maar ook voor het warme water. De ruimte e gt eker Een zogenoemde Nul-op-de-meterwoning wekt evenveel energie op als dat die verbruikt. Nul-op-de-meter begint altijd met het huis goed isoleren. Wat er niet uit gaat, hoefje ook niet op te wekken. Als het huis is voorzien van een goed isole rend jasje, kun je beginnen met energie opwekken. Dat doe je met bijvoorbeeld zonnepanelen, een warmtepomp of andere installaties. Daarmee kan de gaskraan dicht. Uitdaging De grootste uitdaging voor Maarten nu, is de financiering. "Omdat dit een voorbeeldpro- ject wordt, is de bijdrage van de gemeente groot. Zij betalen 40 procent van de kosten, omdat het een monument is. De rest betaal ik zelf. Een flink bedrag, maar het is het me waard. Ik zou het een kick vinden als het ons lukt het eerste Nul-op-de-Meter monument in Nederland te zijn. Zo ambitieus ben ik wel." Advies op maat "Als je bezig bent om je huis energiezuiniger te maken, kom je erachter hoe leuk dat eigenlijk is. Ik spreek uit ervaring", lacht Oscar. "Bij mij thuis liggen nu een paar offertes voor zonnepanelen. Zo ga je toch steeds een stap verder. Wie weet dat er ook nog eens een groen dak op komt. Het benodigde folie ligt er in ieder geval. Of het groen geschikt is voor ons goed geïsoleerde dak, dat zoek ik nog uit." jst idies en

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2019 | | pagina 15