JL Winterwandeling rond centrale vennen Ik wil de mensen als mens zien ER I Kruikenstad maakt de weg vrij voor dames 39 DONDERDAG 20 DECEMBER 2018 TILBURGSE KOERIER Wethouder Erik de Ridder over psychische kwetsbaarheid DOOR STAN VERHAAG Gerda Braam, Erik de Ridder en Lysanne Ossewaarde. 3 ■ohhhhMMBI FOTO: Natuurmonumenten - Hans Verdurmen Stante benoe- licht nge- ;nd", idat isief De Carnavalsstichting werkt al langer aan een balans tussen mannen en vrouwen, die een brede afspiegeling van de stad vormt. het I de st zondag 23 december geopend RGSE KOERIER 1 tilburg-Hoe maak je psychische kwetsbaar heid bespreekbaar? Een van de manieren is het koffiegesprek met een Tilburger die een voorbeeldfunctie heeft. Ervaringsdeskundigen Gerda Braam en Lysanne Ossewaarde gaan op be zoek bij wethouder Erik de Ridder. tilburg - Genderneutraie statuten en vrouwelij ke bestuursleden en commissievoorzitters, zo maakt de Carnavals stichting Tilburg (CST) de weg vrij voor dames in de carnavalswereld. bestuur en de commissies van stichting." FRANS VAN AARLE Korvelseweg 255, Tilburg www. fransvanaarle. nl urg. "We heb- ir kunnen de niet afdwin- ie vrouwen en Instax Share SP2 printer van €169,- nu 99,- max. 2 per klant/ op=op) Carnavalsstichting Tilburg past statuten en huishoudelijk reglement aan heb ik ook graag tijd voor mensen. Misschien zou ik af en toe eens een half uur daarvoor moeten reserveren." “richt op vol le is op don- 12.00 uur. Leden van Natuurmonumenten be talen voor deze excursie 5,-. Voor niet-leden bedragen de kosten 8,-. Meteen aanmelden of nieuwsgie rig naar meer activiteiten? Neem een kijkje op www.natuurmonu- menten.nl/agenda FUJIFILM INSTAX Het leukste Kerstcadeau, de trendy instant-foto’s nu supervoordelig* Instax mini 9 camera met filmpak (in div. kleuren) nu €69,98 ;n? Zeker, denk burn-out. Ook eigen gemeentelijke :ie hebben we het meege- t mensen het ene moment ?rgaderden, keurig ja zei- n iets gevraagd werd, en knapte er Erik de Ridder is ruim acht jaar wethouder (nu van gezondheid, sport, integratie en participatie). "Ik ben de politiek in gegaan omdat ik mensen wilde helpen of verder wilde helpen" zegt hij aan het be gin van het gesprek. "Als mensen er zelf niet komen, als het niet vanzelf gaat, dan zijn wij er, dan ben ik er. Inwoners hebben soms ondersteu ning nodig. Zelf ben ik geen erva ringsdeskundige als het gaat om het afhankelijk zijn van zorg of het niet in staat zijn om voor mezelf te zorgen. Maar ik vind wel dat je ervaringsdeskundigheid moet in bouwen in beleidsprocessen. Als je dat doet, dan weetje wat er leeft en wat het effect is van je beleid." oisTERwuK - Geniet tussen de feest dagen door van een frisse wan deling langs de vennen in Oister- wijk. Kom na Kerstmis lekker in beweging op één van de mooiste plekjes in Noord-Brabant. Tijdens deze winterwandeling ontdek Gerda Braam: "Wat kunt u zelf doen voor mensen met een psy chische kwetsbaarheid?" "Wat ik kan doen, is het gesprek voeren over de vraag wat het be tekent om samen een stad of sa menleving te zijn. Daar is geen beleidsprogramma voor. Ik wil dat Tilburg een inclusieve stad is. Maar t betekent dat in de praktijk? je hoe de meeste vennen in Oi- sterwijk zijn ontstaan en geniet je ondertussen van het prachtige winterlandschap. Deze wandeling is geri wassenen. Het vertrek derdag 27 december om 1 Lysanne Ossewaarde: "Zijn er ook verborgen psychische kwets baarheden binnen de gemeente lijke organisatie?" "Onder ambtenarer bijvoorbeeld aan binnen onze organisatie maakt dat i nog meever den als hen iets gevraagd het volgende moment kr iets in hun hoofd en konden ze niet meer overzien wat er van hen ver wacht werd." Evolutie Uit het onderzoek van de advies commissie blijkt dat voor een ri goureuze wijziging in de samen stelling van protocollaire functies nog te weinig draagvlak is onder de vrouwelijke en mannelijke car navalsvierders. "Door de tradities, structuur, verwachtingen en rol van de huidige Raad van XI is een gemengde samenstelling van mannen en vrouwen, in tegenstel ling tot het bestuur, een onder werp dat meer tijd, oriëntatie en vervolggesprekken vraagt. pede een prinses carnaval benoe men is geen doel op zich Verhaaftoe. Nijs, Mieris en Van Loon vinden het jammer dat de protocollaire func ties niet al sneller een zichtbare, ware afspiegeling zullen tonen van carnaval vierend Tilbur ben veel bereikt, maar cultuurverandering gen. Dat zullen de progessieve mannen binnen en buiten de CST moeten doen. En waar nodig kunnen ze daarin op onze steun rekenen." Gerda Braam: "Als RIBW bieden we cliënten de mogelijkheid om onze Kiemuren te bezoeken. Een Kiemuur is een vrij toegankelij ke ontmoetingsplek, waar onze eigen cliënten en alle wijkbe woners binnen kunnen stappen voor ondersteuning, advies of een luisterend oor. Is het een idee om iemand van de gemeente een keer te laten meekijken?" "Ik wil heel graag zelf eens komen kijken. Want dan snap ik pas hoe het in de praktijk werkt. Het is te makkelijk om te oordelen op basis van papieren rapporten. Daarom wil ik graag zelf aanschuiven bijeen Kiemuur." Gerda Braam:"Het lijkt mij heel leuk om eens zo'n hoge pief te verwel komen! Als ik tegen mensen vertel dat ik met de wethouder ga praten, zoals vandaag, dan zeggen ze: 'Zo! Jij hebt het ver geschopt! Jij mag bij zelf gaat? En over wie hebben we het dan? Over iedereen! Problemen veroorzaakt niemand voor zijn lol." Statuten gewijzigd De Carnavalsstichting Tilburg gaat allereerst de statuten en het huis houdelijk reglement zo snel moge lijk aanpassen naar genderneutraal. Een deskundige werkt dit concept uit, waarna het notarieel wordt vastgelegd. Daarnaast werkt de stichting al langer aan een balans tussen mannen en vrouwen die een brede afspiegeling van de stad vormt. Inmiddels heeft één enthou siaste vrouwelijke kandidaat toe gezegd om in het bestuur van de Carnavalsstichting Tilburg plaats te nemen. Met een andere vrouwelij ke kandidaat wordt gesproken over toetreding. "Onvermijdelijk dat de statuten moeten worden aant past. Deze waren discriminerer aldus de drie raadsleden."En fijn bestuur en de commissies intens op zoek gaan naar meer diversiteit in representatieve functies binnen De stichting creëert met de maat regelen een vruchtbare bodem om veranderingen op te laten landen. Daarmee is een proces in gang ge zet om alle facetten van openbaar carnaval voor iedereen toegankelijk te laten zijn op een manier waaralle Kruiken en Kruikinnen zich in kun nen vinden. Carnavalstradities en -verenigingen stammen vaak uit de tijd waarin vrouwen in Nederland geen stem recht hadden en niet mochten be sturen. Anno nu moet die traditie echt op de schop, schreven drie vrouwelijke gemeenteraadsleden vorig jaar in een open brief. Natha lie Nijs (GroenLinks), Sedi van Loon (D66) en Bea Mieris (PvdA) noemen het 'ouderwets' dat alleen mannen een protocollaire functie mogen vervullen volgens de statuten van de Carnavalsstichting Tilburg (CST). De stichting nam de oproep vanuit de samenleving ter harte en be sloot tot actie over te gaan. De dialoog die de raadsleden in gang zetten, kan een nieuwe koers inluiden. Voorzitter van de Car navalsstichting Freek Verhaaf is blij met de betrokkenheid van de raadsleden bij de invulling van car naval in Kruikenstad. "Als Carnavals stichting Tilburg staan we midden in de maatschappij. Als er onder carnavalsvierders in Kruikenstad draagvlak is voor verandering, dan geeft de stichting daar op gepas te wijze graag invulling aan", aldus Freek Verhaaf. Om de kwestie te onderzoeken werd een onafhankelijke advies commissie opgericht die bestond uit Arnoud-Jan Bijsterveld, bijzon der hoogleraar Cultuur in Brabant aan de universiteit van Tilburg, deskundige persoonlijke- en orga nisatieverandering Carin van Oekel en vier dames en heren van binnen en buiten de carnavalswereld. Om een evenwichtig en onafhankelijk onderzoek te garanderen, is de ad viescommissie vrij geweest om zelf een werkwijze en bronnen te be palen. Het doel van het onderzoek was om erachter te komen of en hoe vrouwen in de toekomst een rol kunnen spelen in representatie ve functies met consenses onder carnavalsvierders als voorwaarde. Lysanne Ossewaarde: "Hoe re ageerde u op de collega die een burn-out kreeg?" "Als wethouder heb ik voor per soonlijke gesprekken helaas weinig ruimte in mijn agenda. Ik zou ook kunnen zeggen: vanaf nu maak ik vijftig procent minder afspraken. wat betekent dat in de praktijk? En Maar ik zou heel ongelukkig wor- Jij hebt het ver geschopt! Jij mag bij hoe treden we op als het niet van- den van een uur niks doen. Toch de wethouder aanschuiven!"'

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 54