I GRUWELKERST al I GHOSTTOUR TILBURG KORTINGACTIE WINTER IN TILBURG EEN SPANNEND KERSTVERHAAL DOOfJ* «>s VAN GHOSTTOUR 'I 5 kS 21 Volg de duistere gids door het verborgen verleden van Tilburg en blijf vooral kalm, want sommige kwade entiteiten zijn niet blij met onze komst... Je bent toch zeker niet bang? Een Ghosttour is een spannende combinatie tussen spookachtig locatietheater en een stadswandeling, gebaseerd op waargebeurde verhalen. Een uniek concept in Nederland! Loop mee met de mysterieuze gids, die de meest lugubere verborgen legendes achter de stad onthult. Voor de tours van 13,14,15,20 21 december geldt een speciale Winter in Tilburg korting. Reserveer met de code GEESTIGEKERST18 en ontvang 2,50 euro korting per kaartje. www.ghosttours.nl/steden/tilburg Informatie over startlocatie, starttijd en parkeren, ontvang je na de reservering. rman van Tilburg i zag zijn kans alleen de tijd, -<.J' LBURG 2018 Voorman Charles Reij de Carle kijkt naar het dode lichaam. Het is oud doch ongeschonden, bewaard gebleven in het veen. De vrouw had een ingevallen gezicht, haar huid leek wel van leder, haar kaak was ontwricht alsof ze al schreeuwend was gestorven en de resten van een gevlochten touw zaten nog om haar nek. Zijn werkmannen namen hun pet af in eerbied en Charles deed hetzelfde, maar vloekte zachtjes in zichzelf. Dat zul je nèt zien. Eindelijk vindt hij de perfecte plek voor zijn landhuis, midden in de woeste gronden van Tilburg, treft hij een lijk in de aarde op de plek waar zijn huis moest komen. "Is er iemand vermist?" opperde een werkman, maar Charles zag al vlot aan de kledij dat het lijk niet van deze tijd was. Om te voorkomen dat deze vondst de bouw van zijn landhuis zou vertragen, deed Charles wat alle vermogende mannen in 1763 zouden doen. Hij gaf zijn armoedige werkmannen een extra dagloon waarna zij hun petten weer opzetten, het lijk in de rivier gooiden en hun werk zwijgend hervatten. Charles dacht dat de kous hiermee af was, maar deze hebzuchtige daad markeerde het begin van een crisis in Tilburg. De eerste dode viel snel. Pokken, tyfus, dysenterie en kindersterfte raasden door Tilburg als een onbedwingbare storm en het duurde niet lang totdat Charles last kreeg van zijn geweten. In zijn dromen werd hij geplaagd door de vrouw met haar lederen huid en ontwrichte kaak. Hij probeerde haar te verdrinken met bier en wijn, maar op de bodem van zijn flessen vond hij geen verlichting. Op kerstavond bevond Charles zich opnieuw in beschonken toestand in een -rumoerige herberg. Zoals vaker gebeurde, klom een aangeschoten man op tafel en sprak luid: "Gelovigen, komt allen naar de nachtmis! Alleen door het gebed zal Tilburg verlost worden van deze kwellingen!" Charles bekeek de man en misschien was het zijn dronkenschap, of schuldgevoel, maar eindelijk ontlast hij zijn geweten. Op die koude kerstavond vertelt hij het hele verhaal; de grafschennis, de hebzucht, de omkoping en de nachtmerries, aan een willekeurige man die naast hem zit. Normaal gesproken zou zo'n verhaal in de vergetelheid raken, afgedaan worden als kroegpraat, maar Charles had pech. De man die naast hem zat was niet zomaar iemand. Het was Petrus van Hoevel, de vers aangestelde Klepperr die op het punt stond zijn eerste ronde te maken en Petrus schoon. Wat een indruk zou hij maken als hij vannacht niet maar ook het laatste nieuws zou verkondigen! Dat is dan ook wat Petrus deed. Hij holde naar buiten, luidde zijn klepper en verspreidde de gruweldaad van Reij door de besneeuwde straten. Binnen enkele ogenblikken was hetTilburgse volk op oorlogspad en Charles werd aan zijn oren de kroeg uit gesleept, maar toen gebeurde er iets onverklaarbaars. Wellicht had men teveel kerstwijn gedronken, of had de woede hen verblind, maar op de één of andere manier raakten Charles en de Klepperman verwisseld en werd Petrus al schreiend gevangen gezet in de toren van de Heikese kerk. Na de nachtmis werd Petrus zonder pardon aan de galg geofferd om de geesten weer rustig te stemmen en Charles stond zwijgend toe dat een ander werd gestraft voor zijn daden. Charles bouwde zijn landhuis, maar men zegt dat hij vroeg stierf van ellende, dwaas zeverend over een vrouw met lederen huid en een luid geklepper dat hem altijd uit zijn slaap hield. De sporen van deze gruwelijke nacht zijn nog altijd zichtbaar in Tilburg. In een balk in de toren van de Heikese kerk staat "PVH 1763" gekerfd (Een grappig mysterie, want wie was die "PVH" toch?) en elk jaar op kerstavond krijgt deTilburgse politie steevast meldingen over een raar, luid geklepper dat door de straten klinkt. In de jaren 80 maakte het landhuis van Reij plaats voor een nieuwbouwwijk die naar hem vernoemd werd.'Reij's hof'verbasterde tot'Reeshof'. Niet iedereen gelooft in geesten, maar woont u in de Reeshof? Laat dan wat in de grond ligt vooral rusten in vrede, want u weet maar nooit.... WINTERINTILBURG 2018

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 33