w ijknieuws H Qoord Beginnende'Wikipedianerï komen samen in de bibliotheek Els Bruëns maakt 160ste Lotgenotenbijeenkomst MS reis naar Tunesië Yannick zingt op Knoop Gala 2018 Cursus plaatsen? 11 TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 15 NOVEMBER 2018 g.nl urn r;di, H)nfo Politiek café Stadstuin Theresia Mm.Elisabeth BRUËNS lOUt gespre thouder van Stichting OBDW, t.n.v. Stichting Tunesië Communicatie. DOOR PETRA JANSEN a8 Alsu nd ig van (56) een bruiker liend, ontact lOf 1 Embleem van de dicapten in Cheni Association Générale des Insuffisants Moteurs CHENINI BRIDGEN VOORALLE LEEFTIJDEN i, dan bent u van har- zijn geen kosten aan ver 12. Meer informatie: Sjaak de Wit, e-mail sjaakdewit56@hotmail.com of Tineke van Esch, e-mail eschl @home.nl l-Enschot f7 ur Tilbt vrf andweer ilitie 3D van In het gaven kopje koffie of thee met elkaar. Wilt u eens kennis komen maken en de sfeer proeven, te welkom. Er 2 verbonden. organisatie voor gehan- lini. tilburg - Els Bruëns (80) ging onlangs voor de 160ste keer naar Tunesië om daar met behulp van donaties gehandicapte Tunesiërs te voorzien van rolstoelen en loopkrukken. )urg en het 1 Stadstuin |Qursussen imen adaan 1680 uur ion, 0G3Ne, ie Hazes en is het Knoop Gala onder de inbreng _le Orkest, dit jaar “1 dirigent Maurice v.c Ltêuw presen- aurg 8-18 uur plaats op De tv-uit- donderdag 22 de- 1.25 uur raak via iel 14 013 Informatie Meer weten? Ga naar https://nl.wi- kipedia.org en tik in het zoekven- ster'Wikipedia:013'. Op deze pagina staat alle informatie over het Wiki- café Tilburg. n om aan te Wim houdt t de meeste •zig Hij bij Wikipedia." Zelf is ze, naast be geleider vanuit de bibliotheek, ook enthousiast deelnemer aan het Wi- kicafé. "Het kan een leuke nieuwe hobby worden. Ik wil graag zelfge maakte foto's toevoegen van mijn geboorteplaats en ik ben nu bezig met een Wikipedia-pagina over de bibliotheek Midden-Brabant. Ver der is het leuk om te leren en nieu we mensen te ontmoeten." menleving." Bertus was eerst bang dat het Wikicafé een stille dood zou sterven. "Maar ik zie dat het juist langzaam maar zeker tot bloei komt. Ik vind het ook een mooie bonus dat we soms een bezoek brengen aanTilburgse organisaties, zoals het Regionaal Archief." tilburg - KBO Kring Tilbt Paviljoen Podium van Theresia organiseren op woens dag 21 november, als vervolg op het politiek café van zaterdag 10 maart, een gesprek met de nieu we wijkwethouder Esmah Lahlah. Het politiek café vindt plaats in de Stadstuin Theresia, Theresiastraat 15a in Tilburg. Het nieuwe college B en W zit er nu een half jaar. politiek café van maart 2018 1 (kandidaat-)raadsleden aan iltuurmakers in cene en bevor- van de samen- ■ichten op heel leeft Factorium ssen aan men- ide dementie, n ze sterker te voor te zorgen elijk thuis kun- >ansen dus!" I Bridgecursussen voor beginners gevorderden. Start: januari. Locatie Denksportcentrum B-E. Info: Karin Poppelaars tel. 06-40032072. Wij verzorgen de betere cursussen want net als bij de bouw van een huis moet de fundering solide zijn. Vele cursisten gingen u al voor! Sinds 2016 trekken een aantal bi bliotheken en de Wikipedia-ge- meenschap gezamenlijk op om kennis voor iedereen vrij toegan kelijk te maken. Dit proefproject 'Wikipedia in de Openbare Bibli otheek' bracht Marja Heusschen (65), bibliothecaresse in De Biblio theek Tilburg Centrum, op het idee voor een Wikicafé in Tilburg. Bij eenkomsten om kennis op te doen over Wikipedia, te schrijven aan de site, foto's te plaatsen. Inmid dels heeft het Wikicafé een vaste plek in de programmering van de bibliotheek. Vrijwilligers De groep bestaat nu uit zo’n 9 deel nemers (onder wie ondergeteken de) en nog enkele vrijwilligers van Wikipedia Nederland die onder steunen. In het begin lag de nadruk op scholing. Vrijwilligers hielpen de deelnemers, onder meer door lezin gen en workshops, de basis onder de knie te krijgen. Inmiddels is de nadruk verschoven van scholing naar het zelf aan de slag gaan. Bronnen verbinden Voor Marja is de samenwerking tus sen Bibliotheek en Wikipedia niet meer dan logisch. "De bibliotheek kan relevante bronnen verbinden aan Wikipedia-artikelen. Anderzijds kun je als bibliotheek de lokale ken nis en geschiedenis ontsluiten via Wikipedia. Bijvoorbeeld door de (lokale) gemeenschap te betrekken nomen. Daarna volgde een bezoek aan een arm gezin, moeder met twee zonen. Een schrijnende situa tie. De kinderen kregen kleding, en de moeder een kleine gift. Ze wa ren blij en dankbaar. In de naburige stad Essafet ging Els op bezoek bij een 21-jarige man die gehandicapt was geraakt door een ongeluk. Ook deze man kreeg een rolstoel van Els. Op verscheidene plekken deelde Els kinderkleding uit. De laatste dag dat Els in Tunesië was, kocht ze nog een rolstoel. Die was bestemd voor een oudere gehandicapte man in Kalaa Kebira. Donaties zijn welkom op IBAN: NL76RABO0123467853 dat zij werk zouden maken van meer vertrouwen in de burger en meer doen vanuit en met de bur ger. Wat is er in gang gezet om de burger met meer vertrouwen tege moet te treden? De bijeenkomst is tevens een goede gelegenheid om wethouder Esmah Lahlah, die ook wijkwethouder van Oud-Noord (inclusief Theresia) is, beter te leren kennen. De bijeenkomst duurt van 19.30 tot 21.30 uur. uur. Daarna kan er nog nagepraat worden. tilburg - Op woensdag 21 novem ber is de laatste bijeenkomst in 2018 voor lotgenoten met MS en hun naasten in het Hazennest, Kre- ïrplein 27 in Tilburg. Van 10.00 tot 2.00 uur praten de deelnemers met elkaar over allerlei zaken die MS betreffen. Onder lotgenoten is er veel herkenning, maar de aan wezigen drinken ook gezellig een Van links naar rechts: ondergetekende, Wim Huijben en Bertus van Heusden. Uiterst rechts Denise Jansen van Wikimedia Nederland. FOTO: Marja Heusschen Monumenten Met andere mensen aan zijn hob by's werken en bijdragen aan gratis kennisdeling voor de maatschap pij. Dat waren voor Goirlenaar Wim Huijben (59) de redenen sluiten bij het Wikicafé. V zich, in tegenstelling tot andere deelnemers, vooral bezig met fotografie voor Wikipedia. Hij legde bijvoorbeeld een groot aan tal gemeentelijke monumenten in Goirle vast. "Het plezier zit er voor mij vooral in dat ik andere mensen ontmoet en zaken weer vanuit een ander perspectief zie." Het Wikicafé voldoet aan zijn verwachtingen. "Al had ik misschien wel wat meer ge zamenlijke, gecoördineerde projec ten verwacht." Miet van Puijenbroek Ook de andere deelnemers zijn enthousiast. Voor de Tilburgse Ma- rie-Anne Berkers (51) is erfgoed een grote hobby. Ze is onder andere vrijwilliger bij het Regionaal Archief en doet ook onderzoek voor de Til burg Maquette van het Stadsmuse um. Het Wikicafé sprak Marie-Anne dan ook meteen aan. "Ik vind het leuk om informatie te zoeken, voor al over de Tilburgse geschiedenis. En ik maak graag foto’s. Het is leuk om eens per maand met een groep samen te komen. Ik heb al erg veel geleerd tijdens het Wikicafé, maar moet ook nog veel leren. Schrijven voor Wikipedia vind ik bijvoorbeeld moeilijk; mijn eerste artikel op Wi kipedia, over de Tilburg Maquet te, werd meteen door een andere gebruiker verwijderd omdat het niet zou passen op Wikipedia." Ma rie-Anne zoekt nu informatie over Miet van Puijenbroek, de eerste vrouwelijke wethouder van Tilburg. "Hopelijk wil iemand anders me dan helpen om er een mooi verhaal van te maken, dat niet meteen ver wijderd wordt." Ga naar: www.tilburgsekoerier.nl Klik op de button ^Adverteren -> Cursusaankondigingen^ Els bracht eerst een bezoek aan de stad Chenini, in het zuiden van Tu nesië. Daar bezocht ze een organi satie voor mensen met een beper king. Ze nam vijf paar loopkrukken mee, waar behoefte aan was. Van de burgemeester kreeg Els een medaille en een bos bloemen. De directeur van de organisatie voor gehandicapten overhandigde Els een medaille voor het werk dat zij doet, 's Avonds was er een feest, mede ter ere van haar tachtigste verjaardag onlangs. In de stad Kalaa Kebira, dicht bij Sousse, leverde Els een rolstoel af in een klein zieken huis waar tien personen zijn opge- Toegankelijk Met tientallen artikelen, duizenden redactionele ingrepen en even zo veel inhoudelijke correcties in elf jaartijd, kun je Bertus van Heusden (56) een zeer actieve Wikipedia-ge- bruiker noemen. De Tilburger is vooral aanwezig als begeleider van het Wikicafé. Ook daarbuiten helpt hij andere Wikipedia-gebruikers. En schrijft en corrigeert hij dus veel op Wikipedia. "Ik streef naar een goed geschreven encyclopedie die toe gankelijk is voor gewone mensen. Mijn bijdragen bestaan vooral uit het verbeteren van de leesbaarheid en vindbaarheid." Bertus had graag van de wetenschap zijn beroep willen maken. "Dat is er niet van ge komen. Op Wikipedia kan ik alsnog mijn kennis inzetten voor de sa- tilburg - Yannick uit Tilburg werd onlangs verrast met het nieuws dat hij is geselecteerd om te zin gen tijdens het Knoop Gala 2018. Hij was dolblij te horen dat hij met niemand minder dan Trijntje Oos- terhuis op het podium zal staan. Voor de achtste keer organiseren de NTR en HandicapNL het Knoop Gala. Op dit bijzondere gala staan muzikale talenten met een ver standelijke beperking in de spot lights. Yannick is 24 jaar en woont in een Thomashuis in Tilburg. Hij werkt bij de Smaakmakers, helpt de conciërge op een basisschool en danst streetdance. Maar wat hij het liefste doet is zingen. Door zijn lichte vorm van autisme heeft hij een fotografisch geheugen. Na het horen van een liedje kent hij het al gelijk uit zijn hoofd. Muziek bete kent alles voor Yannick en er staat een constante glimlach op zijn ge zicht als hij zingt. Naast Trijntje Oosterhuis, doen ook andere grote namen uit de Neder landse muziekindustrie mee. Dit jaar zijn dat Nick en Simt Broederliefde, Roxeanne Boef. Bovendien is het K niet compleet zonc.^. van het Metropole - onder leiding van diriger Luttikhuis. Paul de Leeu teert wederom deze bijzondere avond in het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam. Dieuwertje Blok neemt het backstage gedeel te voor haar rekening en komt met updates vanuit de Greenroom, waar alle talenten zich voor hun optreden verzamelen. Kortom, alle ingrediënten voor een geweldige show zijn aanwezig! De opnames vinden dinsdag 11 december, zending is op d cember om 20.2 NPO1. dag via NTR op

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 11