1 DUURZAAM 013 -i Melding doen BIJVOEDEREN DIEREN GROEN&KLIMAAT TILBURG KIEST VOOR DUURZAME VERLICHTING - www.tilburg.nl Ther mist MAAK HET GEZELLIG, STOOK BEWUST 10 TILBURGSE Met één blik op de nachtelijke hemel duizenden sterren zien. Veel Nederlanders zien zelden of nooit de Melkweg. En in woners van steden al helemaal niet. Want dichtbevolkte regio's stralen te veel licht uit. Al die verlichting verstoort ook dieren en planten. Daarom is de gemeente, waar dat kan, zuinig met licht. "Vleermuizen hebben een voorkeur voor ‘ouderwets' licht", vertelt Arne Mans van de gemeente, expert op het gebied van verlichting. Voordat energiezuinige LED-lampen in zwang raakten, was verlich ting meestal oranje van kleur. Belangrijker voor de vleermuis, was dat dit licht was opgebouwd uit één golflengte. "Dieren die met echolocatie of sonar werken, zoals de vleermuis, hebben geen last van oranje Het wordt kouder en veel mensen wil len de natuur een handje helpen door het bijvoederen van dieren. Heel lief, maar niet nodig. Wilde dieren zijn goed in het zelf vinden van voedsel. Ook in de winter. In de zomer is er voldoende voedsel en maken de dieren vetreserves aan waar ze in de wintermaanden op kunnen teren. Grazers zoals de Schotse hooglanders en schapen kunnen prima voor hun eigen voedsel zorgen. Het bijvoederen van deze dieren is dan ook niet toegestaan. De dieren worden door de beheerder in de gaten gehouden en mocht er een voedseltekort ontstaan, dan worden ze altijd direct bijgevoederd met voer dat voor hen geschikt is. Watervogels (zoals eenden en ganzen) eten planten, zoals gras en waterplan ten. Het eten van voedsel zoals brood en etensresten is niet goed voor hun gezondheid. Bovendien trekken de resten die blijven liggen meer dieren en ongedierte aan wat weer voor overlast zorgt. Het bijvoeren van vogels in je tuin is wel heel gewenst. Wil je (meer) vogeltjes in je eigen tuin? Kijk voor tips op www.vogelbescherming.nl in mijn tuin. licht omdat ze als het ware op een andere frequentie zitten", zegt Arne. "Dat geldt niet voor wit licht." Daarom is langs de Gilzerbaan gekozen voor verlichting die te sturen is: oranje of wit, veel of weinig. En daarbij ging de gemeente niet over één nacht ijs. Er is uitgebreid on derzoek gedaan naar bijvoorbeeld de tijden waarop het druk is op het fietspad. En ook wordt rekening gehouden met de winter slaap van de vleermuizen. Het wordt weer vroeger donker. De open haard en de vuurkorven gaan aan voor extra gezelligheid en warmte. Je staat er misschien niet bij stil, maar de rook die hierbij vrijkomt is ongezond voor jou en je omgeving. Mensen die al longklachten hebben, kunnen zelfs in de problemen komen door de rook van houtstook. Maar door op de juiste manier en het juiste moment te stoken, kun je ervan genieten en de overlast voor de omgeving voor een groot deel beperken! ding vollediger. Het vuur blijft langer aan, er is minder rookvorming en een schonere uitstoot. Dus: grote blokken onderop, daarop wat kleine blokjes en daarop bovenop de aanmaakblokjes. Gebruik geen kranten om J het vuur aan te maken, de inkt die verbrandt is schadelijk. schadelijke stoffen in het rookkanaal hangen. Deze komen vrij wanneer de houtkachel brandt. Laat de schoorsteen daarom mini maal lx per jaar vegen. Verlichting kapot? Verstopte riolering? Omgewaaide boom? Tips of complimenten? Meld dit via de BuitenBeter app, via Tilburg.nl/melden of bel 14 013. Een mooi voorbeeld is de verlichting van het fietspad langs de Gilzerbaan, die is aan gepast aan vleermuizen. Lantaarnpalen hier stralen niet naar boven. Bovendien is de lengte ervan afgestemd op de vlieghoogte van de dieren. Het meest bijzondere is dat de lantaarnpalen soms wit licht uitstralen - wat ook nog dimbaar is - en soms oran jeachtig licht. Tip 2: Stook op de goede manier Meestal wordt een kachel aangestoken door het meest brandbare materiaal onderop te leggen. De verbranding is op deze manier echter niet maximaal. Beter kun je omge keerd stoken, de 'Zwitserse methode'. Je legt het meest brandbare materiaal bovenop. Door het vuur van bovenaf aan te steken gaat het iets langzamer, maar is de verbran- Vleermuizen Bij een overdaad aan licht kunnen trekvo gels verdwalen, bomen hun blad behouden en mensen slaapproblemen krijgen. Tilburg kiest daarom voor ‘donker waar het kan, licht waar het moet'. Ouderwets 'Ouderwets' licht was geen optie. Het gebruikt te veel stroom en is minder veilig dan LED-licht. Oranje licht maakt het bijvoorbeeld lastig om, bij een vermoeden van een strafbaar feit, iemands kleding te omschrijven. Tip 1: Stook het juiste materiaal. Gebruik onbewerkt, gedroogd hout. Zorgvuldig De gemeente weegt steeds zorgvuldig af welk type verlichting waar nodig is. Daarbij wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met planten en dieren, maar staat veilig heid altijd voorop. Overigens houdt de gemeente ook rekening met de wensen van inwoners en bedrijven. Zo loopt er een proef op de Heuvel waarbij ondernemers zelf beperkt invloed kunnen uitoefenen op de openbare verlichting. "Zodat ze bijvoor beeld bij Koninginnedag kunnen kiezen voor oranje licht." Duurzaamheid is ook een aspect waar de gemeente rekening mee houdt. Dat doet ze bijvoorbeeld door bij openbare verlichting te streven naar een zo laag mogelijk ener gieverbruik. En dat gebeurt verder door te kiezen voor lichtmasten die klimaatneu- traal zijn geproduceerd en ook nog eens gemaakt van hergebruikt materiaal. DONDERDAG 8 NOVEMBER 2018 TILBURGSE KOERIER Hl TILBURG - J vrijwillige hebben. «g ook voor I voecl' Tip 4: Laat de schoorsteen jaarlijks vegen ^9a' Tijdens het stoken blijven roet en andere avom Tip 3; Stook op het juiste moment Bij windstil of mistig weer blijft de rook langer hangen waardoor de overlast groter en lang duriger is. groep 3 rond TILBUR kunne ber d avond herbe Tilbun vembi De S cultur des V Groen der. PI de toe lygon; Spoor nieuw had g gaster deze Herfstseizoen In de herfst regent en stormt het vaak. Het gevallen blad kan in de groencon- tainer, bladkorf of naar de milietrstfaat. Voorkom wateroverlast door tegels in de tliin te vervangen door groen. Het regenwatér kan dan weglopen via de bodem. Meer tips: Huisjeboompjebeter.nl/Tilburg ook voor voeders. anisee novei avond sp ep. H< Iseks Blauwe IV willige se een die d gehad.Ac ookaann geving. C op het g< vaak grot len nogal Gezelligheic TILBURG - organiseei rijnstok w I in de ser

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 10