I 0 dl r Testament kan veel familieleed voorkomen én geld besparen 29 TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 25 OKTOBER 2018 JRGSE KOERIER UITVAARTBEGELEIDING gelijkheid om uw eigen dood in de ogen te kijken. Een persoonlijke uitvaart op maat Ongeacht verzekering of lidmaatschap ADVERTENTIE nog r overbli Locatie: ERFRECHTPLAN. OVER STERVEN ww.nbpu.nl www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100 ROND DEi Meer informatie: www.monuta.nl/ vestiging/tomvandijk/ De dood... We lopen er het liefst met een grote boog omheen. Toch kun je er niet onderuit en is de dood er soms ineens. www.erfrechtplan.nl 085-8000100 Nemas f Delemarre Estate planner Carien Moeijes geeft 15 november een heldere lezing in Cultureel Centrum De Schalm op website ik bellen lag 15 november om 14:30 uur geeft Carien Moeijes een ver de noodzaak van een actueel testament en levenstes- tament. U kunt deze lezing kosteloos bijwonen door u in te olan.nl of te bellen met 085 - 8000100. "Bij verhalen over testamenten, erfenissen en nalatenschappen werdt onterecht vaak gedacht dat het iets is voor vermogende mensen", gaat Carien Moeijes verder. "Binnen de huidige ge vijftigplussers heeft dan misschien niet iedereen een kap geld op de bank opgebouwd, een groot deel heeft wel een eigen huis dat (bijna) hypotheekvrij is. Ook (eventueel) erfbelasting verschuldigd is." Cultureel Centrum De Schalm Trappistinnentuin 77 5057 DJ Berkel-Enschot donderdag 15 november 2018 14:30 uur -ling van een erfenis in Nederland prime geregeld is. Maar niets is minder waar, stelt estate planr Moeijes van Erfrechtplan. Volgens hem kan het opstelle testament mensen veel familieleed én geld besparen. Alle rust, ruimte en tijd om op uw manier afscheid te nemen in “Het Nemas Afscheidshuis” in Goirle ïls geregeld dat bij het overlijden van één van Na eventuele aanpassinc kijvende ouder en de kinderen samen erven, naar de notaris om het mijn leven, maar ook aan mijn dood. Dat geeft heel veel kracht heb ik ge merkt", aldus Trudy. "Door de dood te accepteren wanneer deze ook komt, ben ik aanwezig in de zorg als het the ma speelt en kan ik daar ook in mijn opstellingen wat mee. Door de dood de ruimte te geven, is er namelijk ook ruimte voor leven!" De workshop 'Oog in oog met de dood' wordt gehouden op de eerste verdieping van het uitvaartcentrum van Monuta Tom van Dijk, Karei Bod- mber orga- ifplaats 'De interviering. lènt waarop >rter worden dt. Licht be- s onmisbaar i de natuur, lieuw leven. ;ken lichtjes i al zijn vor- nd rondom naar muziek 'e maken sa- andeling en or alle dier- ?n kleurrijke steren naar i is welkom. begint om g kunt u sa- ur genieten a, bijpassen kaars gezel- ;osteloos en jke kaarsen igstellenden :n per e-mail tegen de lasten die mogelijk anders voor rekening van nabestaan den en partners komen", zegt Carien Moeijes tot slot. “Laat staan het onvoorziene leed dat er mee gemoeid kan zijn. Dat wens je dat is vermogen waarover Vreemd genoeg is het maken van een afspraak bij een notaris voor niemand toe." veel mensen nog een erg grote stap. Dat ziet Carien Moeijes ook. "Mensen vrezen vaak dat het ze handen vol geld gaat kosten of dat Donderde? de materie erg ingewikkeld is. En nadenken of praten óver een lezing over i testament is ook niet de leukste bezigheid die je kunt bedenken, dus schuiven ze het opstellen van een testament voor zich uit. schrijven op www.erfrechtpl. Soms té ver." De dood hoort tenslotte bij het leven en is onderdeel van ons bestaan. Tijdens de workshop 'Oog in oog met de dood', die systemisch opsteller Trudy Hom mel woensdagavond 31 oktober verzorgt bij Monuta Tom van Dijk, hebt u zelfs de unieke mo- Kun je als nabestaande en lief hebbend mens de dood van een ander in je hart sluiten en bui gen voor het lot van degene die overlijdt? Wat heb je nodig om de ander los te kunnen laten? En hoe ga je om met het einde voor ogen? Een opstelling over de dood helpt je te aanvaarden dat de dood onderdeel is van het systeem en voor iedereen op een ander moment komt. Door te voelen dat je verschil kunt maken vanuit aanwezigheid, be sef je dat de dood ook bij jouw leven hoort. BERKEL-ENSCHOT - Er bestaan veel misverstanden over de In de wet is inmiddels geregeld dat bij het overlijden van één van Na eventuele aanpassingen gaat de specialist samen met de klant verdeling van een nalatenschap wanneer één van de twee de ouders, de overblijvende ouder en de kinderen samen erven, naar de notaris om het definitieve testament te laten bezegelen, partners overlijdt. Het merendeel van de vijftigplussers denkt dat De langstlevende is eigenaar van alle eigendommen en de We verlagen niet alleen de drempel naar de notaris, we ontzorgen de afwikkeling van een erfenis in Nederland prima bij wet kinderen zijn weliswaar erfgenaam maar krijgen nog niets in ook." ,wer Carien handen. Ze krijgen een soort tegoedbon op de overblijvende len van een ouder. Trudy Hommel is systemisch opsteller, verpleegkundige, or dernemer, interim manager, ac viseur en auteur van het boe 'Zomerzuster'. Zij koppelt haar eigen ervaringen binnen de zorg aan de kijk op leven en sterven die ze zelf heeft ontwikkeld door opleidingen te doen in syste misch werk. "In mijn werk als verpleegkundige heb ik allerlei gezichten van de dood gezien. In mijn opleiding in Groningen zag ik mijn representant van de dood. Mijn eigen dood. En die viel best mee eigenlijk. Ik kon voelen dat deze er altijd al was en dat ik voor ik op aarde kwam toestemming heb gegeven aan denweg 7 in Tilburg. Voor mensen die moeilijk of slecht te been zijn, is een traplift aanwezig. De workshop begint om 19.30 uur (ontvangst vanaf 19.00 uur) en eindigt uiterlijk om 22.00 uur. Deelname is gratis, maar het aantal plaatsen beperkt. U kunt zich inschrij ven door een e-mail te sturen naar in- fo@monutatomvandijk.nl of te bellen met (013) 822 65 27. Voor waardevolle herinneringen I www.nemasuitvaartverzorging.nl Het Nemas Afscheidshuis I Bergstraat 103 I 5051 HB Goirle 1 Tel: 013 - 530 0196 Erfrechtplan heeft daarom in samenwerking met een groot aantal gerenommeerde notariskantoren een laagdrempelige service ontwikkeld, waarbij op heel persoonlijke wijze een testament kan Datum: worden opgesteld. Bovendien blijven de totale kosten inzichtelijk Aanvang: en relatief laag. "Onze specialist komt bij de mensen thuis om de wensen en verzoeken op te tekenen en vertaalt dit naar een Inschrijven kan via: concept-testament in begrijpelijke taal. Naast een gewoon testament, dat pas na een overlijden in werking treedt, kan ook een levenstestament familiedrama's Aan de hand van een simpel rekensommetje legt Carien Moeijes voorkomen, legt Carien Moeijes uit." 'Wie dan leeft, wie dan zorgt', wordt weleens gezegd. Toch kan het uit dat bij het ontbreken van een testament, het overlijden van leven van een achterblijvende partner na een overlijden, los van een partner tot een financieel drama voor de achterblijvers kan “Stel, één van de twee partners wordt wilsonbekwaam, dan is het alle verdriet en rouw, door het ontbreken van een testament op leiden. "De nog levende partner heeft weliswaar een grote vrijstel- niet vanzelfsprekend dat de ander zonder meer kan beschikken een regelrecht drama uitlopen. Door diverse wetswijzigingen in ling van erfbelasting, maar deze ouder moet de erfbelasting over en beslissen over de (gezamenlijke) eigendommen. Het is daarom de afgelopen decennia, is het vaak onduidelijk hoe het erfrecht nu de erfdelen van de kinderen al wel direct afrekenen. Zo'n acht verstandig om bij leven samen een volmacht vast te laten leggen eigenlijk wettelijk is geregeld. "Met het opstellen van een maanden na het overlijden van een partner ligt de blauwe in een levenstestament. Is dat niet het geval, dan zal het er in de testament, weten mensen vooraf al precies waar ze aan toe zijn envelop op de deurmat. Als de erfenis voor het merendeel bestaat praktijk op uitdraaien dat de partner van iemand die bijvoorbeeld wanneer een dierbare wegvalt", zegt Carien Moeijes. uit het huis, hoe ga je dan die erfbelasting betalen?" door ziekte wilsonbekwaam is geworden ineens voor alledaagse zaken bij de rechter om toestemming moet vragen." ?n Carien Moeijes kent meerdere voorbeelden van mensen die ^e hierdoor in financiële problemen zijn gekomen. "Onnodig familie- De kosten voor het opstellen van een testament wegen niet op jeneratie leed, dergelijke schrijnende situaties zijn te voorkomen door het apitaal in opstellen van een testament. Maar je moet het wel even doen."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 29