I F ijknieuws N Rommelmarkt in Groeseind oord Kinderboekenweek in Bibliotheek Wagnerplein Tentoonstelling en performance Heilige Dionysius van Parijs Muzikale terugblik op de Eerste Wereldoorlog TILBURGSE 12" DONDERDAG 4 OKTOBER 2018 TILBURGSE KOERIER AdvanSleuwen Sint Pieterspark aat voor de Eerste lerop jksed Theater Ennadien brengt de voorstelling 'Kus gezocht!' Lotgenotenbijeenkomst MS Vereniging is te Jra- T. 013-5353135 www.rechtswinkeltilburg.nl ?n »n RECHTSWINKEL TILBURG Sinds 1969 Uitkering en vrijwilligerswerk jzon- -15.00 Tilburg - Kinderboeken over vriendschap staan centraal in de Kinderboekenweek 2018, die loopt van 3 tot en met 14 oktober. Tijdens de Kinderboekenweek zijn er verschillende activiteiten voor kinderen in de vesti ging van de bibliotheek aan het Wagnerplein. tilburg - De Midden- Brabantse Orgelkring organiseert op zondag 7 oktober sprekende orgelklanken in de Goirkese kerk in Tilburg. Het concert begint om 16.00 uur. Programma Het concert wordt zowel als afges orkestral Engelse comf (1874-1934): per persoon. Do- Midden-Brabantse betalen 5 euro. Jonge- jaar mogen het concert I geopend asloten met een deel uit de trale suite The Planets van de mponist Gustav Holst ):'Mars, de brenger van tilburg - Beeldend kunstenaar Zeus Hoenderop presen teert een project ter ere van de patroonheilige van Tilburg: de Heilige Dionysius van Parijs. tilburg - Na het grote succes in voorgaande jaren orga niseren de buurtbewoners van de wijk Groeseind ook dit jaar weer de gezellige 'Groeseindse Rommel' aanmelden voor deze activiteiten via e-mail wagnerplein@biblio- theekmb.nl, na 14.00 uur bij de in fobalie of telefonisch via nummer 013-5470855. goed? Ben je geweest en hoe 10.00 tot 12.00 ul Zeus Hoenderop als Dionysius van Parijs. bijdrage geleverd worden aan het j plasticprobleem. de mooie nieuwe wijk die afgelo pen jaar, met de oplevering van de laatste woningen en zelfs een heus vogelhotel, officieel is vol tooid. Naast de vele kraampjes van de buurtbewoners zelf zal er ook een eetkraampje aanwezig zijn en wat vertier voor de kinde ren. Het centrum van de rommel markt bevindt zich rondom het Sint Pieterspark. 14.30 tot 'Maak je eigen Papertoy Friend' door Stu dio Droombeeld. Tijdens deze workshop gaan de deelnemers een eigén papieren vriend maken. Een workshop voor kinderen van 7 tot en met 10 jaar. Daarna is er De Heilige Dionysius is een nood helper die men kan aanroepen voor onder andere hoofdpijn en longziekten, hij is ook patroonhei lige van Tilburg en Parijs. Het concert zal visueel worden begeleid met lichtbeelden die be trekking hebben op de periode 1914-1918. De concertbezoekers ontvangen bij binnenkomst een gedetailleerde toelichting op het programma. Entree 10 euro p‘ nateurs van de Mi Orgelkring I ren tot 30 j< gratis bijwonen. nog een workshop, waarbij de kin deren een film gaan maken met zichzelf en hun papieren vriend in de hoofdrol. Deelname aan bei de workshops is gratis. Wel graag Belangstellenden kunnen op dag 7 oktober van 10.00-1 uur rondsnuffelen op de Groe seindse Rommel. Er is genoeg te zien, want naar verwachting stal len ruim 80 buurtbewoners hun spullen voor de deur uit. Bij de deelnemers ligt een plattegrond met een leuke looproute. Door deze wandeling komt u langs alle kraampjes en ontdekt u meteen Bananenvezel Om een verbinding te maken met de Tilburgse textiel, Peerke Don ders en Suriname heeft Hoender op het startende Tilburg - Surina- meproject van Tunde Konca en Linde Braber uitgenodigd. Tunde en Linde vertellen en demonstre ren vanaf 14.00 uur in de Goirkese kerk, over hoe ze van bananen vezel uit Suriname textiel maken door het eerst te spinnen en er dan onder andere tassen van te maken met de vrouwen in Suri name. De bananenvezel is een afvalproduct en met het recycler van het bananenvezel kan ook eer Residentie Heilige Dionysius Op zondag 14 oktober om 15.00 uur wordt de tentoonstelling 'Re sidentie Heilige Dionysius' van Hoenderop geopend op het ter rein van Huize Moerenburg. Huize Moerenburg, aan de Moerenburg- I seweg 1, was tussen 1384 en 1648 de eerste pastorie van Tilburg. In deze tentoonstelling worden pa- i ralellen getrokken tussen de opko mende textielindustrie, het geloof in Tilburg en Koning Willem II. Tot en met 28 oktober kan er ook post naar Dionysius gestuurd worden. Adresseer de post aan: Residentie Heilige Dionysius, Huize Moeren- burg, Moerenburgseweg 1, 5018 TC Tilburg. Deze tentoonstelling is daarna nog te zien op zaterdag 20 en zondag 21 oktober en op zater- i dag 27 en zondag 28 oktober tus- sen 14.00 en 17.00 uur. langstellenden bij elkaar om al lerlei onderwerpen te bespreken onder het genot van een lekker kopje koffie of thee. Heb jij ook zin om eens mee te praten of ge woon eens te komen kijken, dan ben je van harte welkom. Meer informatie: Sjaak de Wit, e-mail sjaakdewit56@ hotmail, com, of Tineke van Esch, e-mail esch1@home.nl oorlog' en 'Venus, de brenger van vrede'. Vervolgens klinkt een werk van de vroegtijdig als dienstplich tig soldaat gesneuvelde Belgische componist André de Vaere (1890- 1914): 'De klokken van de kathe draal van Kortrijk'. Aansluitend wordt van de Franse componist Paul de Maleingreau (1887-1956) een driedelig orgelwerk ten geho re gebracht, waarvan het tweede deel is opgedragen aan soldaat André de Vaere en het derde deel 'Stabat Mater dolorosa' aan de moeders, die hun zonen in de oor log verloren. Op het programma staan verder treurmuziek van de Franse componist Marcel Courton- ne (1883-1954) en een Prelude van de Engelse componist Ivor Gurney (1890-1937), eveneens een slacht offer van de oorlog. Performance Op dinsdag 9 oktober, de feestdag van de Heilige Dionysius, vertrekt Hoenderop om 13.00 uur te voet vanaf het geboortehuis van Peerke Donders (Donderspark 3) naar de Dionysiuskerkvan het Goirke (Goir- kestraat 68). Deze kerk is gewijd aan Dionysius. Daar zal hij rond 14.00 uur arriveren. Met deze per formance wil Hoenderop de ver geten patroonheilige van de stad nieuw leven inblazen. Tevens wil hij mensen aansporen op om op 9 oktober meer bewust met uitstoot van schadelijke lucht bezig te zijn door bijvoorbeeld de auto te laten staan en meer te fietsen of lopen. Het voorstel van Hoenderop is om van 9 oktober een jaarlijkse dag te maken waarin het inademen van zuiver lucht gevierd wordt. Zo kunnen kinderen op zondag 7 oktober kijken naar de theater voorstelling 'Kus gezocht!' door Theater Ennadien. Deze voorstel ling is voor kinderen vanaf 3 jaar en té zien van 13.00 tot 14.00 uur. De toegang is gratis. Verder is er die dag van 16.30 uur een workshop Friend' door ;ld. Tijdens ie deelne Op 11 november is het honderd jaar geleden dat er een wapenstil stand werd gesloten die een einde maakte aan de Grote Oorlog. Een oorlog die grote delen van Europa teisterde en in totaal ruim 30 mil joen dodelijke slachtoffers eiste. Een oorlog die jarenlang vooral vanuit loopgraven werd uitge vochten op slagvelden waar zelfs het gebruik van chemische wa pens niet werd geschuwd. Slagvel den die niet alleen rood kleurden van het bloed dat er vloeide maar in het seizoen ook van de weel derig kleurende klaprozen. Van daar dat de klaproos in veel lan den symbool staat voor de Eerste Wereldoorlog. Dat Nederland er door zijn neu traliteitspolitiek in geslaagd buiten deze gruwelijke oorlog blijven, is voor de Midden-Br bantse Orgelkring geen reden om stilzwijgend aan deze dramatische episode voorbij te gaan. Dankzij het speurwerk van de bekende organist Ad van Sleuwen omvat het programma van het orgelcon cert op 7 oktober uitsluitend wer ken waarin de periode 1914-1918 weerklinkt. Ad van Sleuwen zal bij deze gelegenheid zelf het orgel van de Goirkese kerk bespelen. tilburg - De vakanties zijn veelal weer voorbij en daarom is er op woensdag 10 oktober weer een lotgenotenbijeenkomst van de MS Vereniging in het Hazennest, Kreverplein 27 in Tilburg. Heb je ook veel last gehad van de warmte of deed die jou juist nog op vakantie e ging dat? Van jur komen de be-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 12