9 c Kermis in de Hoefstraat I. d; OPRUIMING olumn It giet oan D66 wil doorstart De Groene Kamer Hnfo TEÏ Seniorenmiddag en kermis- bingo in Amstel Bierhal Ria van Dijk schiet 82ste foto opTilburgse Kermis C Peede 3 DONDERDAG 19 JULI 2018 TILBURGSE KOERIER GSE KOERIER ELEC™, SMEDERIJ .FOTO: Theo van Etten I M Marcel is (links) is even terug bij 'Smidje Van Oirschot'. Naast hem Marina en Geert, de huidige bewoners. DOOR THEO VAN ETTEN Petra Jansen dus de STEP teno Meer informatie over de kermisbingo of andere activiteiten van stichting Met je hart: e-mail gijs@metjehart.nl laats van tot aan klus- irschot aatie is toch vind astival aai- Ik I Een t veran deze daag zoeke Ria was 16 op deTilburgse Kermis haar e foto schoot in een schiet- bijna elk ondering jto's van eis door ap de Op de aarlijks at er zo »n dan sse en ie slag Tilburg - Vrijdagmiddag 20 juli om 16.00 uur schiet Ria van Dijk haar traditionele foto op de Tilburgse Kermis. Ze gaat de 82$te foto doen bij de schiettent achter het paleis. jaar oud toen ze in 1936 op deTilburgse eerste foto schoot in tent. Sindsdien schoot ze t jaar haar foto, met uitzon van de oorlogsjaren. De fot Ria laten een prachtige rei de tijd zien. De inmiddels 98-jarige Ria van Dijk leerde als kind schieten of luchtbuks van haar vader. 0“ Tilburgse Kermis kan ze jaó. haar kunsten vertonen. "Wat e leuk is aan schieten? Datje er he lemaal inzit! En dan wil je die foto hebben!" De bijzondere verzameling van Ria werd al eerder opgemerkt GEBRUIKTE MEUBELS •Losse STOELENv.a€1,- TAFELSva €17,- 2-zits BANKENva<19,- •EETHOEKENva €29,- KASTENva €39,- BANKSTELLEN... v.a. 79.- Hét adres voor spotgoedkope meubels, woonaccessoires en vintage kleding Winkel: Korvelseweg 159 - Tilburg di t/m za open Magazijn: Kapelmeesterlaan 114 do t/m za open T. 013-53 59 858 www.peerke.biz De Friezen zouden zeggen It giet oan. In het Tilburgs zou dat zoiets worden als Ut gao wir beginne. De kermiskijk- posteren zich, han- j hun fietsstuur of ■i hun scootmobiel, het kermisterrein, andende zon volgen rang hoe de achtbaan dis langzaam Prikken Ad ziet de smederij zó voor zich als hij vandaag even terug is op zijn oude werkplek. "Elk ochtend manoeuvreerde ik mijn brommer hier door de groene driedelige in 1990 strekte de werkpk de Hoefstraat helemaal de Kardinaal van Rossumstraat. In de jaren erna verhuisde het be drijf, waarna er op het voormalige werkterrein woningen werden gebouwd. mannen p gend op zittend in weer op In de brar zij vanaf de eerste de breakdance, d> en het spookhui* vorm krijgen. Vooral de categorie grootver- maak is voor de hangende heren natuurlijk interessant; hoe hoger de kermisbou- wers moeten klimmen, hoe beter. Dat juist in die catego rie een hele rits interessante en vernieuwende attracties het heeft laten afweten, zal de hangmannen niet weg houden. De echte kermisfan wellicht wel. Want het is best een lijstje met attracties dat Tilburg links laat liggen. De zweef molen van 80 meter zien we dit jaar bijvoorbeeld niet. Hetzelfde geldt voor de Me- gaschommel XXL en over- de-kop-attractie Propeller. Maar het meest opvallend en teleurstellend is toch wel dat Tilburg het deze keer moet stellen zonder reuzen rad. Zo'n hooggaatie is het hart van de kermis, ik. Ook het theaterfes LunaLunaLuna is inmiddels afgelast - al is het de vraag of dit wel op de kermis thuishoort. Is het een teken aan de wand, dat deze kermis al voor ze be gonnen is stof doet opwae en door wat er ontbreekt? denk van wel. De gemeente doet hard haar best om de plooien glad te strijken, maar ik zie een trend. Een trend waarbij de kermis steeds meer om de horeca lijkt te draaien en de attracties niet meer dan lokkertjes zijn voor het publiek. Exploitanten betalen zich scheel aan hun staanplaatsen, elektriciteit en andere zaken. Dat levert ho ge ritprijzen op, waarvoor het publiek steeds minder bereid is te betalen. Dan maar een biertje bij een van de vele ter rassen en horecapaviljoenen, daar is het wél kassa. It giet weer oan maar voor hoe lang nog? bedrijf uit de Hoefstraat was intwoordelijk voor het feit dat a en andere attracties van- g de dag nog steeds vele be zoekers trekken. We hebben het over de grof- en fijnsmederij P. J. van Oirschot. 'Smidje van Oir schot' was een vermaard bedrijf dat zeker al in 1912 bestond als 'Fabriek van Hekwerken, Broeikas sen en Constructiewerken'. Nog Tilburg - Kermis in de jaren zestig, dan denk je al snel aan een rupsbaan en luchtschommels. Maar dat der gelijke attracties in Tilburg werden gefabriceerd én gemoderniseerd is waarschijnlijk minder bekend. poort. Dat ging maar net, want pal erachter stonden het aambeeld en de leskoelbak van het smidsvuur. Eerst prikken en dan aan de slag. Oma Van Oirschot, die in het aan grenzende huis woonde, bracht el ke ochtend stipt om half 10 koffie. En bovenin de smederij was een lange as met schijven en een platte leren riem, voor de aandrijving van de draaibank en de boormachine. Moesten we steeds wat hars in gooien, tegen het slippen." tilburg - Op donderdagmiddag 26 juli organiseert Stichting Met je hart in samenwerking met en in de Amstel Bierhal voor het vierde jaar de kermisbingo voor Tilburgse se nioren op de Tilburgse kermis. De bingo op het Willemsplein begint om 14.00 uur en duurt tot onge veer 17.30 uur. Net als andere jaren kunnen er weer fantastische prij zen gewonnen worden. Een DJ laat deze middag kermishits door de boxen galmen en er mag gedanst worden. Kers op de kermistaart is het een spetterend liveoptreden van De Bloemendales! Deze middag is gratis toegankelijk voor iedereen. 65 plussers krijgen gratis een bingokaart om meer dere rondes mee te spelen en dus mee te dingen naar een van de van het vak. "Los van de 'smids- doop' heb ik daar een leuke tijd gehad", herinnert Ad zich. "Al op mijn allereerste werkdag begon dat ritueel: 'Vrijdagmiddag staat je wat te wachten', zeiden ze dan. Op die bewuste middag werd ik vastgepakt, mijn gezicht met olie ingesmeerd, mijn oren ingevet en vervolgens werd ik met mijn hoofd in de bak leswater gestopt. Met mijn druipende hoofd op het aambeeld luisterde ik naar een Bij belpassage die mij werd voorgele zen. Pas na een uur douchen was ik weer enigszins toonbaar". felbegeerde prijzen. Daarnaast is het mogelijk om per ronde extra bingokaarten te kopen tegen een bedrag van 1,00 per kaart. De ze bijdrage komt ten goede van Stichting Met je hart. Deze stich ting zet zich in voor kwetsbare ou deren, die moeilijk de deur uitgaan en weinig mensen ontmoeten door fysieke, sociale en/of finan ciële beperkingen. Met je hart or ganiseert samen met lokale hore ca, bedrijven en zorginstellingen waardevolle ontmoetingen voor deze kwetsbare ouderen. tilburg - Tilburgs D66 Raadslid Stefanie Vatta stelt vragen aan het college over een doorstart van landgoed De Groene Kamer aan de zuidwestkant van Tilburg. Vatta: "De onderhandelingen met de initi atiefnemers zouden tijdens het vo rige college zijn stukgelopen, D66 hoopt op een snelle constructieve doorstart nu er een nieuw college zit". De Groene Kamer als landgoed nieuwe stijl waar je kunt sporten, eten, leren en winkelen. Dat plan ging na 18 jaar in de ijskast nadat de initiatiefnemers zich niet kon- Music Express Jan en Piet van Oirschot waren kun stenaars in smeedwerk en maakten alles met de hand. Van offerblokken en kluizen tot kinderfietsen, bor dessen en zware constructies als gemaaldeuren. Ook de damwan- den van de 800 meter lange Kor- velse waterloop in Moerenburg zijn van Hoefstraatse makelij. Maar naast deze 'alledaagse' sen richtte Smidje Van Oirs zich ook op kermisattracties zo als rupsbanen en luchtschom mels. Voor de familie Leander uit Breda werd de Music Express ontworpen, een supersnelle rups baan die wel 80 kilometer per uur haalde. Volgens Ad was dat een knap staaltje techniek: "Piet van Oirschot had een systeem met stelpootjes bedacht waardoor de attractie nagenoeg zonder opvulhout waterpas gesteld kon worden." De machine werd ach ter de werkplaats opgebouwd en dan was het proefdraaien gebla zen. "We vulden de attractie met zandzakken en de snelheid werd flink opgevoerd, zodat we konden testen of alle onderdelen de mid delpuntvliedende kracht konden weerstaan. Een keer scheurden de scharnieren van de zijpanelen van de zitplaatsen in, die hebben we toen maar meteen drie keer zo sterk uitgevoerd." En met succes want tot op de dag van vandaag draait deze Music Ex press nog steeds in volle glorie. Kijk maar eens op YouTube. den vinden in de nieuwe, volgens hen desastreuze eisen van de ge meente. D66 Tilburg verwacht dat het nieuwe college een positieve houding aanneemt ten aanzien van initiatieven, met name die met een maatschappelijke waarde en zich opstelt als een betrouwbare en constructieve partner. Vatta: "De Groene Kamer zou een mooie ver rijking zijn voor het stadsbosOI 3 en voor de gemeente. We hopen ook dat het college met frisse positieve energie weer aan de gaat met dit initiatief." Ad Marcelis leerde hier als 16-jari- ge jongen de basisbeginselen van het smidsvak. Na een inwerkpe- riode bij Jan van Oirschot leerde broer Piet hem de fijne kneepjes 2008 werden de eerste 63 foto's gebundeld door KesselsKramer Publishing. Een heruitgave, met meer recente foto's, verscheen in 2016 onder de naam in almost every picture #7 'Updated'. In 2016 organiseerde Citymarketing Tilburg, tijdens de Tilburgse Ker mis, een expositie van deze foto's ter gelegenheid van het 80-ja- rig jubileum van de volksheldin. Wanneer Ria vrijdagmiddag 20 juli om 16.00 uur wederom raak schiet verschijnt het boek, met de foto's van 2016, 2017 én 2018 als polaroids bijgevoegd, bij de WV in Tilburg. De prijs van het boek bedraagt €19,95.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 3