^<30 p H'J E* igen. ijknieuws J joord Groene soep ten Stadsnatuur Cast Hotel Transsylvanië 3 naar PathéTilburg Verkoop participaties in windmolens gestart Hart van Brabant aats rustus Informatieavond Herenboeren Scouts op expeditie tijdens Roverway 2018 11 DONDERDAG 19 JULI 2018 TILBURGSE KOERIER ge De /fiets Smalle waterpest Rob Vereijken FOTO:SAXIFRAGA-PETER MEININGER Tilburg - Inwoners en ondernemers kunnen nu investeren in het nieuwe Burgerwindpark DeSpinder. Het p De me leur- antie ïrfami- boord voor ijk eens werk in ac doet Tilburg - Mavis, één van de characters van Hotel Trans sylvanië 3 komt op zaterdag 21 juli naar Pathé Tilburg. Organisatie Roverway De organisatie van Roverway 2018 is uniek doordat het eve nement aangestuurd wordt door een groep jongeren met de gemiddelde leeftijd van 24 jaar. Zij staan aan het hoofd van alle teams en worden daarin ondersteund door meer ervaren scouts in de rol van supporter. De totale voorbe reiding voor Roverway 2018 besloeg anderhalf jaar. de moer - Op 29 augustus is er een informatieavond van de Heren boeren Hart van Brabant in Party centrum't Maoske, Middelstraat 24 in De Moer. Een Herenboerderij is een klein schalige coöperatieve boerderij in eigendom van 200 huishoudens, die hen voorziet van groente, fruit, Delen, vlees en eieren. Sa- uucii ze een boer in dienst ;en duurzame manier kwa- hoogwaardig voedsel pro- dat de leden-herenboeren aan. Tij- worden gedaagd om eken, actief te enden te ma- nons reizen ze naar goed Zeewolde, jezamenlijke kamp Tussen 15.45 en 16.15 uur kunnen bezoekers met Mavis op de foto in de foyer. Dat kan ofwel na afloop van de voorstelling van 14.00 uur, of vóór aanvang van de voorstel ling van 16.15 uur. Tickets zijn nu te koop via www.pathe.nl/tilburg en aan de kassa van de bioscoop. In de nieuwe 3D-animatiefilm Ho tel Transsylvanië 3 van Sony Pictu res Animation reist de kijker mee met deze favoriete monster lie. Ze vieren vakantie aan t van een luxe cruiseschip monsters. Drac kan eindelij! bijkomen van het drukke w zijn hotel. De familie Drac vereniging voorveldbiologie doen ze ook Tilburg dens deze Path fase de deelnemers uitge zichzelf te ontdekke zijn en nieuwe vrier ken. Vervolgens Scoutinglandgc waar het gezai plaatsvindt. Er is visie Ie 5 tot 10 te komen rele oorza- gevolgen rin moeten te worden rijzing, ro- g, globali- en binnen NCW Mid- commissie ie zich spe- jnderwerp ?n Bergen: ereen van e regio flo- ;t." Ik herinner me nog goed dat Mammaloe voor Pipo de Clown wateroppervlak van de vijver of sloot kan afgesloten raken heerlijke 'Soep met sliertjes' maakte. Van mijn moeder kreeg ik door die draadalg en andere waterplanten krijgen geen licht op zondag ook groentesoep met vermicelli. De groente vond meer en sterven af. ik lekker, maar die sliertjes verminderden mijn eetgenot. Nu mensen met groene soep in hun tuin zitten, zijn de sliertjes ook hier weer de spelbreker, al zijn die in dit geval groen. Door het warme weer bereikten brandnetels en distels al in mei een zomerse hoogte. Onze gazons en bermen zijn onder tussen gele stroken die wachten op een flinke regenbui. In vij vers waar nog voldoende water is, groeien de planten met dit warme weer juist flink door, wat kan leiden tot groene soep. Dan vallen de lichtgroene op het water drijvende flappen op. Als je zo'n pakketje uit het water haalt, zie je een hele verza meling superdunne sliertjes. Deze draadalgen komen vrijwel alleen massaal voor als het water te veel voedingsstoffen bevat door meststoffen of woelende en poepende vissen. De algen weten wel raad met dat voedsel en vermeerderen zich razend snel; zeker met de hoge temperatuur van het water. De plant maakt overdag heel veel zuurstof. In dat dikke algenpakket blijft de zuurstof als belletjes tussen de alg hangen. Daardoor komt de alg bovendrijven als schuimachtige klodders. Dat dat er niet zo fraai uitziet, is niet het grootste probleem. Het mee aan alle leuke activiteiten aan boord en natuurlijk ligge ze ook volop in het maanlicht luieren om een lekker bleek kk tje te krijgen. De droómvakar mondt echter uit in een nacht merrie als Mavis merkt dat Drac gevallen is voor de charmes van de mysterieuze cruisekapitein Er- icka. Zij bewaart een geheim dat het einde kan betekenen voor alle monsters. Officiéél komt de film Hotel Transsylvanië 3 pas uit op woensdag 25 juli. Bij PathéTilburg is de film echter al vanaf woens dag 18 juli iedere dag te zien in de voorpremière. ners van j komen :momen- sloopwerk- ber klaar <g gaat itadhuis. I sdag 22 20.30 uur. I adhuis is I It levendi- r- een kor- I tot uiter- aanmel- iuis@til- and wor- I Onlangs gaf wethouder Energie- transitie Berend de Vries het start sein voor de verkoop van Spin- derdelen. Een belangrijke mijlpaal voor de vrijwilligers bij de elf ener- giecoöperaties, die al jaren bezig zijn met de voorbereidingen. De vier windmolens in Burger- windpark De Spinder worden ge realiseerd vóór en dóór inwoners en ondernemers in de regio. Inwo ners en ondernemers kunnen €250 of meer investeren in de wind molens. Zo maken zij duurzame energie van de windmolens mee mogelijk en profiteren ze van de opbrengst. Investeren kan van 17 juli tot en met 31 augustus a.s. via website www.spinderwind.nl schalie eigen die he aardappelen, men hebben die op eer. c litatief ho''-’ duceert c.Dl willen eten. De eerste Herenboerderij van Ne derland staat sinds 2016 in Box tel. Maar inmiddels zijn er op veel meer plaatsen mensen opgestaan, die met een eigen Herenboerderij grip willen op hun eten. Zo ook in Hart van Brabant.- De initiatiefne mers zijn volop aan het werk om ...eer en sterven af. Aan het eind van de dag is er dus een overdosis zuurstof, maar gedurende de nacht gebruiken al die algen juist veel zuurstof om energie te krijgen voor de groei. Aan heleind van de nacht kan de zuurstof zelfs opraken. Voor veel waterdieren is dat fataal en vissen kunnen gestikt boven komen drijven. Als de kwaliteit van het water niet verbetert, houd je dit algenprobleem. Weghalen van het groen lost even wat op, maar er zitten zoveel algensporen in het water dat binnen de kortste keren de groene soep weer klaar is. Wat grotere slierten in allerlei vijvers en wateren in Tilburg zijn afkomstig van de smalle waterpest. Oorspronkelijk komt hij uit Amerika en is rond 1940 waarschijnlijk als aquariumafval in de natuur terecht gekomen. De blaadjes aan de stengels staan meestal in kransen van drie. In de zomer worden de in het water drijvende stengels wel een paar meter lang. In de Piushaven wordt het voor boten moeilijker om de haven te bereiken, want de stengels draaien zo lekker om de schroef. Daarom wordt daar de waterpest regelmatig gemaaid. Het weghalen moet heel zorgvuldig gebeuren; ieder stengelstukje groeit snel weer uit tot een nieuwe plant. In dat geval heb je na een tijdje niets bereikten wordt het soms zelfs erger. Een watervogel of boot die een stukje stengel bij zich draagt, ver spreidt de plant over grote afstanden. De smalle waterpest heeft ook bloemen. Vanuit de onderwa- terplanten groeit een tien centimeter lange kelkbuis naar de oppervlakte. De bloempjes drijven op het water met hun twee kransjes van 3 witte of paarsachtige bloembladeren. De totale bloem is nog geen halve centimeter groot. Voor de versprei ding van zaadjes hoefje niet bang te zijn, die maken ze in Nederland niet. In ons water leven alleen vrouwelijke planten. Dat heeft alles te maken met de eerste stengels waterpest die bij ons 'ontsnapten'; die waren dus ook vrouwelijk. De draadalg en smalle waterpest groeien lekker door. Met dit warme weer wordt de soep net zo heet gegeten als dat hij wordt opgediend. Alleen zijn er maar weinigen die zin hebben in een bord groene soep met sliertjes. Betere luchtkwaliteit De windmolens zijn belangrijk, want het is essentieel dat onze regio zelf voldoende duurzame energie op gaat wekken. De mo lens leveren net zoveel duurzame elektriciteit als 7.500 huishou dens verbruiken. Dat geeft ineens een flinke hoeveelheid minder CO2-uitstoot. En dus minder kli maatverandering en een betere luchtkwaliteit voor onszelf en voor onze (klein)kinderen. Een mooi vooruitzicht, maar zonder investeerders gaat dat niet luk ken. Alleen als de leden van de energiecoöperaties samen 7,5% van de investering bij elkaar bren gen, kan geld geleend worden bij een bank. In totaal zijn zesdui zend Spinderdelen beschikbaar. Met de verkoop brengen de ener giecoöperaties dus anderhalf mil joen euro bij elkaar. Energiefonds Brabant brengt eenzelfde bedrag in. De rest wordt geleend. Tilburg - 4.500 (internationale scouts tussen de 16 en 22 jaar gaan vanaf dinsdag 24 juli zes dagen op reis door Nederland via een eigen gekozen Path (expeditie) tijdens Roverway 2018. Aan Roverway 2018 doen scouts uit meer dan 50 landen mee. Aan de hand van drie educatieve doelen: Cha racter, Curiosity en Career gaan de scouts verschillende activi teiten en ervaringen op doen, waardoor ze van Nederland, Europa en van elkaar leren over hun rol in de maatschap pij met een open houding naar anderen. De scouts starten met een overnachting op het strand, waarna ze in groepen van ongeveer 50 scouts zes dagen op hun Path, een reis, door Nederland gaan. Daarbij in Hart van Brabant te komen tot een Herenboerderij. Om te kunnen starten is het belangrijk dat er vol doende geïnteresseerden zijn die op termijn ook bereid zijn om per huishouden een eenmalige inves tering te doen. Hoeveel die is, wel ke stappen gezet moeten worden tot er van de eigen boerderij ge geten kan worden en wat het je al lemaal oplevert, wordt verteld tij dens een informatiebijeenkomst. Een vertegenwoordiger van He renboeren Hart van Brabant is be reid om geïnteresseerden meer te vertellen over een Herenboerderij. Belangstellenden zijn van harte welkom op woensdag 29 augustus om 20.00 uur in 't Maoske in De Moer Meer informatie: www.herenboeren.nl en Facebook @herenboerenhartvanbrabant project is al ver gevorderd, nolens komen op De Spinder, net boven Tilburg, bij afvalverwer kingsbedrijf Attero, waterschap De Dommel en gemeente Tilburg. Ook is het bestemmingsplan al rond en is de landelijks subsidie voor duurzame energie al toege kend. Nu nog het geld regelen, de molens laten bouwen. In 2019 kunnen ze draaien. Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (www5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag).

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 11