SALE 'Jullie verhalen raken me' Dag van de Logistiek: collega's gezocht gilde flDnfo Open dag Tilburgse wijkcentra op 24 juni Burgemeester Weterings ere-hoofdman Gimörèfe 3 DONDERDAG 14 JUNI 2018 inderden *ns vak - Hoe maak je psy chische problematiek Bespreekbaar? Een van me manieren is het koffie- mesprek met Tilburgers die een voorbeeldfunctie hebben. Ervaringsdes kundigen Gerda Braam en Toon Walravens gaan lop bezoek bij Frans Swinkels, directeur bij de gemeente Tilburg. Drie keer niks Frans Swinkels zit geboeid te luis- r eerst >rofes- t waar MFA De Symfonie is tijdens de open dag het decor van het Zomerfestival. FOTO: Peter v.d. Kerkhof ILBURGSE KOERIER (TILBURGSE KOERIER c CD o •O ID _O c o o HEUVELSTRAAT 415038 AB TILBURG om? Ome advies kr« Het moei Tong op de schoenen Frans Swinkels is nieuwst Gerda Braam en Toon de rol van de ge mensen de tijd vindt het beL, familie aandac zij lopen vaak met schoenen." Daar zie taak voor de i steun mensen de wijk: "Bij mij een jongen uit log meemaakte. Door de overlast baan in de logistiek. In het kader van 'een leven lang leren' iets om te onthouden. TILBURG Op de gezellige, zonovergoten Dag van de Lo gistiek, afgelopen zondag, was het meest opvallende aspect dat alle aanwezige bedrijven op zoek zijn naar nieuwe medewerkers. Vrachtwagenchauffeurs, hef truckchauffeurs, logistieke medewerkers, planners. Of naar mensen die daartoe willen worden opgeleid. ondersteuning moet wel maat werk zijn. Daar willen we met de gemeente naartoe." udenhout - Op zaterdag 9 juni is burgemeester Theo Weterings ge ïnstalleerd als ere-hoofdman van het Sint Antonius Sint Sebastiaan gilde uit Udenhout. Na het uit spreken van de belofte verraste de nieuwe ere-hoofdman de aanwe zige leden door zijn schietkwalitei- ten te tonen. sgierig hoe Walravens gemeente zien. "Geef tijd", zegt Gerda. Toon ïlangrijk dat buren en acht krijgen, "want t de tong op de iet hij ook een gemeente: onder in de straat en in in de straat woont Bosnië die de oor- Kijk voor het complete overzicht van wijkcentra en activiteiten op www.contourdetwem.nl Verrassende vraag Dan stelt Toon Walravens een ver rassende vraag aan Frans Swin kels: "Wat doet het met u als u de verhalen hoort van mensen met psychische problemen?""Dat raakt mij", zegt Swinkels. "Soms word ik boos vanwege iemands uitzicht loosheid. En soms denk ik: wat heb ik het zelf goed getroffen in mijn jeugd. En ik realiseer me dan terdege dat nierpand fout wordt geboren. Je kunt ook veel pech hebben in je leven. Jullie verhalen raken me. Hulpverleners onder el kaar raken al snel verzeild in een overtuigingsdiscussie over wat de beste aanpak is. Maar het is beter om te leren van ervaringsdeskun digheid, van concrete voorbeel den." Toon Walravens beaamt het: "Hulpverlening moet geen kunstje worden. Ga als hulpverlener eerst het gesprek aan. Schakel je pr sionaliteit pas in als je weet iemand mee geholpen is." Daarnaast was het erg gezellig aan de Asteriastraat op industrie terrein Vossenberg-west. Veel van die mooie, grote vrachtauto's en trucks, heftrucks en containers, mooie, goed gepoetste klassie kers, van.die heel hoge hijskra nen waarmee je zelfs omhoog gehesen kon worden als je dat wilde, de enorme barge terminal, enorme magazijnen en springkus sens en kartbanen. En alles voor niks. Voor veel kinderen kon het niet meer stuk. Als de logistieke sector daarmee op hun beeld scherm verschijnt als ze nadenken over hun toekomst, is dat mooi meegenomen. 'Fijne klotedag' Gerda en Toon gaan in gesprek met Frans Swinkels. Ooit was hij politiecommissaris, maar nu werkt hij alweer tien jaar bij de gemeen te Tilburg. "Morgen zit ik op de fiets met iemand die in de GGZ werkt", zegt Swinkels aan het begin van het gesprek. "Want ik wil blijven snappen hoe de rauwe werke lijkheid eruitziet." Hij is dan ook nieuwsgierig hoe Gerda Braam de jarenlange hulpverlening heeft er varen. "Bij de minste of geringste tegenslag ging ik voor drie weken mijn bedje in", zegt Gerda. "Totdat een hulpverlener aan mij vroeg: 'En, Gerda, hoe gaat het met jou?’ "Ik heb een klotedag", antwoordde ik. "Nou, fijne klotedag dan", zei de hulpverlener vrolijk. Die dag deed ik meer nuttige klusjes dan in al die maanden en jaren ervoor. Waar om? Omdat ik eindelijk eens geen advies kreeg van een hulpverlener. Het mocht zijn zoals het was." R^erda Braam was depressief en 4 had diabetes, ze was werkloos en I woonde begeleid. Ook Toon Wal- I ravens was ooit cliënt. Hij kwam I in aanraking met justitie en stond I bij het UWV te boek als onbemid- I delbaar. "Maar gelukkig is er een I positieve kanteling geweest", zegt I Toon. "Ik deed een opleiding tot I agoog en stuur nu samen met an- I deren 85 ervaringsdeskundigen j aan." tilburg Op zondag 24 juni houden alle Tilburgse wijkcentra een open dag. Het is het uitgelezen moment om eens een kijkje te nemen bij het wijkcentrum in jouw buurt. Maar ook om jouw vertrouwde of juist een ander wijkcentrum beter te leren kennen. Tussen 10.00 en 20.00 uur (de precieze tijden ver schillen per centrum) vinden er in de centra uiteenlopende leuke ac tiviteiten plaats voor jong en oud. Het wijkcentrum is vooral een plek van ontmoeting en ontwikkeling. Iedereen is er welkom voor soci ale, educatieve, culturele, dienst en hulpverlenende activiteiten. ContourdeTwern, de organisatie die veertien Tilburgse wijkcen tra beheert, brengt dit tijdens de open dag extra voor het voetlicht. Wijkbewoners kunnen zo proeven wat het wijkcentrum voor hen te Om onderlinge concurrentie te voorkomen is het van belang dat er nieuwe medewerkers worden op geleid en daarom stonden er ook nogal wat kramen van opleiders in de logistiek sector, waaronder die van de School voor Logistiek en Mobiliteit van ROC Tilburg. Een ROC is er namelijk niet alleen voor jongeren die van het vmbo afko men, maar ook voor de opleiding van zij-instromers: volwassenen die wel wat voelen voor een loop- Bij de Westerbazaar in 't Sant kun nen bezoekers kennismaken met de vele culturen die Tilburg-West rijk is. In De Symfonie aan de Ei- lenbergstraat treden plaatselijke muzikanten, dichters, zangers, rappers en DJ's op tijdens het Zo merfestival. In De Baselaer staan gezonde voeding en meer bewe gen centraal. Het wijkcentrum aan de Hoefstraat presenteert activi teiten die met dit thema te maken hebben. De Spijkerbeemden aan de Don Sartostraat pakt uit met een modeshow en optredens van Tiamo Kosten (finalist Volkszanger Junior) en Jolanda Bergmans (fina list Kleintje Hollands). teren. "Ik ben steeds meer geïnte resseerd in de vraag: Wat doet het met een mens als hij langdurig aan de kant staat? Wat doet dat met iemands zelfbeeld, zijn motivatie om eruit te komen? Ik kom steeds meer tot het besef dat mensen daarbij ondersteuning nodig heb- ben."Toon Walravens bevestigt het: "Psychische problemen vragen om ondersteuning, niet om achter de geraniums zitten. Herstellen doe je zelf, maar niemand kan het al leen." Gerda: "Mijn zelfbeeld was drie keer niks", zegt ze. "Dus als ook maar één hulpverlener mij vertrou wen gaf en in mijn waarde liet, dan had ik daar wat aan." Frans: "Maar In de openingstoespraken van wet houder Erik de Ridder van econo mische zaken, voorzitter Jan Boeve van TLN en voorzitter Sandra Smits van Logistiek Midden-Brabant kwam dat ook duidelijk naar voren. De sector groeit en bloeit en dat moet de regio faciliteren. Zo kun nen we op weg naar de koppositie als logistieke hotspot. De remmen de factor op dit moment is inder daad de arbeidsmarkt. Die raakt overspannen. die hij veroorzaakte, hadden men sen een hekel aan hem. Tot ze met hem in gesprek raakten en hoor den over zijn tijd in Bosnië. Van een vervelende vent werd hij een mens met een verhaal. Wees als gemeente de ogen en oren van de samenleving." 5URC orT lie _^h°eve

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 3