w z 1 ijknieuws Wereldcafé uid Luisteren in het Leijpark Dansstuk aan de grens 'Heel Riel Bakt'en veel entertainment hv Zilveren Legpenning Caroline Docters van Leeuwen 15 DONDERDAG 31 MEI 2018 BURGSE KOE Caroline Docters van Leeuwen en John La Haije hebben een belangrijke rol gespeeld in de succesvolle ontwikkeling van de Piushaven. Dat de stadshaven bruist bleek afgelopen weekend nogeens tijdens het evenement Piushaven AHOI. FOTO: Anne van Aerschot A Love Supreme op le- FOTO: Jules van Iperen .ereen spul- »n. De /il- lat hun Voor jers dag 3 gespreid >rden t afsluiten 1 aad strekt. 1 met het vin. In je Sticht! nt op. 199 Tilburg - Zaterdag 2 juni zijn tussen 10.00 en 15.00 uur vrijwilligers van Sensoor in het Leijpark aanwezig om te luisteren naar verhalen van bezoekers. Tilburg - Caroline Docters van Leeuwen en John La Haije hebben allebei de Zilveren Legpenning van de ge meente Tilburg ontvangen vanwege de belangrijke rol die zij hebben gespeeld in de succesvolle ontwik keling van de Piushaven. Tilburg - Op donderdag 7 juni is er in eetcafé Kolektivo weer een nieuwe editie van het Wereldcafé, de talk show over Tilburg in de wereld. Tilburg - Op donderdag 14 juni om 20.15 uur presen teert Theaters Tilburg het dansstuk'A Love Supreme'. Kaaienmarkt De Kaaienmarkt biedt iederet de kans om overtollige len te koop aan te bieder markt, waaraan een loterij is gekoppeld, slingert door Riel. Verder is er een Kinderplein. De activiteiten daar, van een Twister Nu, twintig jaar later, kan 1998 gezien worden als het jaar van de ommekeer in het denken over de Piushaven. De successen stimu leerden STT om ambitieus verder te gaan. Marivin kreeg nog twee keer een vervolg, er kwamen licht- In de 19e eeuw staken treinen van uit Turnhout door het voormalige rangeerstation van Weelde de grens over. De spoorlijn is afgebroken, in de oude spoorwegbedding ligt nu het fietspad het Beis Lijntje, maar een voormalig douanegebouw met zijn grote loskade staat er nog. A Love Supreme is een dansstuk in de openlucht voor vier mannen i John Coltranes gelijknamige, gendarische muziekstuk. Coltrane gebruikte op blues geïnspireerde muzikale structuren met veel rujrp- )ERIER TILBURGSE KOERIER de laatste avond van haar verblijf in Tilburg komt ook Madeeha uit Soedan aan het woord. Madeeha is als mensenrechtenverdediger dit voorjaar te gast bij 'Shelter City Tilburg'. Zij is journaliste en strijdt voor persvrijheid en de vrijheid van meningsuiting in Soedan. De muziek in dit Wereldcafé komt van de hand en stem van de van oor sprong Spaanse zangeres en gi- tariste Carlota López van de Logt. Aanvang 20.30 uur. De entree be draagt 3,50 euro, inclusief een kop koffie of thee. Kaarten aan de deur. Adres: Trouwlaan 189 in Tilburg. Het Wereldcafé wordt georgani seerd door het Wereldpodium, Portagora Centrum voor Europese Samenwerking en Culturele en Cu linaire ontmoetingsplek Kolektivo. tot Panna Kooi Voetbal, worden gepresenteerd in samenwerking met Jongerencentrum Main frame. Voor de allerkleinsten is er een springkussen. Entertain ment is er in de vorm van het or kest Back in Time en de Memory Lane Disco Zij ontvingen deze onderscheidin gen afgelopen zondag uit handen van locoburgemeester Berend de Vries tijdens het havenfeest Pius haven Ahoi. Caroline Docters van Leeuwen (52) en John La Haije (66) hebben sa men een beslissende rol gespeeld in de ontwikkeling van de Piusha ven. Toen in 1997 afsluiting van de haven dreigde met een dam, de zogeheten Havendijkroute, kwa men Caroline en John samen met vele buurtbewoners tegen dit plan in opstand. Caroline en John bena drukten het belang van het open houden van de Piushaven döor een duidelijke visie op de moge lijkheden van het gebied. Om hun visionaire gedachten kracht bij te In de vijde editie van het Wereldca fé is er onder meer aandacht voor de grote problemen in Venezuela. Het publiek hoort van twee Vene- zolanen uit Tilburg hoe ernstig de situatie is; van de één misschien juist door diens veelbetekenen de afwezigheid...Verder gaat het Wereldcafé in gesprek met Surinaamse Tilburger Dave Ens- berg-Kleijkers over het boek 'Be zielde beschaving' dat hij schreef. Daarin vermengt hij zijn opmer kelijke levensverhaal met zijn visie op heikele maatschappelijke en politieke kwesties als mensenrech ten, milieu, dierenwelzijn, zorg en onderwijs. Ook vertelt hij over zijn rol als voorvechter voor de multi culturele samenleving en herden king van de slavernij in Tilburg. Op In 2009 richtten Caroline en John de Stichting Tilburg te Water op. Deze stichting heeft als doel de bevordering van de waterrecrea- tie en exploiteert drie open rond vaartboten en twee roeiboten. Daarnaast ontwikkelde STT de wandel- en fietsroute 'De water kant van Tilburg'. De Piushaven is inmiddels een succesverhaal ge worden. In het gebied gaan wo nen, werken en recreëren samen, precies zoals het in de missie van STT stond omschreven. Er zijn hiervoor een twaalftal luis- terplekken ingericht. Wie behoefte heeft aan een luisterend oor, kan zijn verhaal kwijt door aan te schui ven bij één van de vrijwilligers. De gesprekken zijn één op één. Deze activiteit is onderdeel van de lan delijke campagne 'Nederland geef gehoor', om mensen op te roepen échte aandacht te hebben voor elkaar. Hiervoor komen de vrijwi ligers achter de telefoon en cha vandaan en bieden graag luisterend oor in het park. een voorbijganger of iemand die er gericht op af komt. Ook in het Leijpark wordt er vertrouwelijk omgegaan met de inhoud van de riel - Heel Riel Bakt en de tweede editie van de Kaaienmarkt. Het zijn enkele van de vele onderdelen van de jaarmarkt in Riel. Op zondag 3 juni van 10.30 tot 17.00 uur bruist het hart van de kern, want er is ook een Riel Puur Natuur-markt met streekproducten en veel entertainment. Riel is de ban van het bakken. Er zijn zondag drie categorieën en de winnaars van de 0-6, 7-12 en 13+ jaar laten hun resultaten zien op de jaarmarkt. Meedoen wordt gemak kelijk gemaakt door de 'bak-start- pakketten', die verkrijgbaar zijn bij de Boerenschuur. De in eigen keu ken vervaardigde 'bakwaar' sluit mooi aan bij Riel Puur Natuur, de sector van de jaarmarkt waar na tuur- en streekproducten worden -gepresenteerd en verkocht. Am bachtelijk en met een hart voor ei gen, duurzame kweek. Etenswaar, die in veel gevallen naadloos aan sluit bij de hobby's van de mensen die het presenteren. Ook onder meer zelfgemaakte kaarsen, siera den en bijzondere snuisterijen lig gen op de markt uitgestald. jesfeesten in de winter, concerten en havenfeesten onder de naam Piushaven Ahoi. Ondanks dat het gevaar van afsluiting van de Pi ushaven bij raadsbesluit in 2001 definitief was geweken, bleven Caroline en John betrokken bij de stedenbouwkundige plannen die werden ontwikkeld. Met hun pas sie, strijd en standvastigheid wis ten zij mensen en instanties voor hun ideeën te winnen en brachten zij mensen rond de Piushaven bij elkaar. gesprekken. Net als aan de tele foon of chat mogen de gesprek ken over de meest uiteenlopende onderwerpen gaan. Thema's als eenzaamheid, relaties, financiën, werk en allerlei alledaagse zaken komen voorbij. Vrijwilliger Irma: "Het helpen zit in het luisteren, oplossingen horen mensen al zo vaak." Sensoor is al bijna 60 jaar de grootste organisatie in Nederland die anonieme hulp biedt via tele foon, chat en e-mail. Vanuit 26 ves tigingen door het hele land voeren zo'n 1200 vrijwilligers dag en nacht jaarlijks 285.000 gesprekken. Deze vrijwilligers worden opgeleid en begeleid door beroepskrachten. te voor vrijheid. Het resultaat is een energieke voorstelling, waarin de dansers zich overgeven aan de vitaliteit van Coltranes ode aan de goddelijke liefde. Deze voorstelling speelt niet in Theaters Tilburg, maar bij de voor malige douaneloods op de grens van Baarle en Weelde-Statie, Baar- le-Nassau. Er wordt gratis vervoer naar deze locatie aangeboden. Meer informatie: www.theaterstilburg.nl zetten, organiseerden zij samen t een groep geestverwanten nautisch evenement Mari- januari 1998 richtten zij de ..■uiig Thuishaven Tilburg (STT) Marivin werd in de zomer van 1998 een groot succes met 120 be zoekende schepen en 40.000 be zoekers. Dat jaar kreeg de STT ook de Stadsvisieprijs voor het plan en de maquette van de Piushaven van de toekomst.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 31