R s 'Wees eerlijk over waar de kansen op werk liggen' 'Meer meiden in de logistiek, dat zou mooi zijn!' Isabeau volgt een opleiding in de logistiek Dag van de Logistiek Tilburg Dag van de Logistiek Tilburg w GISTIEKTILBURG lOGISTIEKTILBURG DONDERDAG 31 MEI 2018 5 p 10 juni DOOR PETRA JANSEN J echt irketir Isabeau van den Boomen Mari van Geel pleit voor meer schoolvoorlichting over logistieke branche DOOR PETRA JANSEN :R! jur Mari van Geel lw.247cd.nl ij het en? 3-mail ile.nl! SB B verbindt onderwijs en bedrijfsleven urg en ‘ur! rs M! beroepsonderwijs b' bedrijfsfeve .>7 zondag" lOjuni 2018 lOjuni 2018 Tilburg - Logistiek, dat is heftrucks en vrachtwagens, denken veel jongeren. Isabeau van den Boomen (19) weet wel beter, zij zoekt het in de zorglogistiek. Tilburg - Al twaalf jaar is Mari van Geel een van de kartrekkers van de jaarlijkse Dag van Transport en Logistiek in Tilburg. Maar het wordt tijd het stokje over te dragen aan een jongere generatie. tjongens jistiek zoi i zeggen: laat je meiden kunnen ig!" Nog een dag of tien en dan is industrieterrein Vossen- berg West weer het decor voor de Dag van Transport en Logistiek. Ongeveer tachtig bedrijven uit de sector bieden het publiek dan een kijkje achter de schermen. Het is alweer de elfde editie van het evenement en al die tijd was Mari van Geel een van de organisatoren. Hij zit daarbij aan de onderwijskant."lk ben regionaal adviseur praktijkleren bij Samenwerkingsorganisatie Beroepson derwijs Bedrijfsleven (SBB) op het gebied van transport en logistiek", vertelt hij. "In die functie probeer ik leerlin gen de best mogelijke leerwerkplek te geven, en erken en begeleid ik leerbedrijven." Strijd Uitgangspunt van de dag is nog steeds: hoe interesseren we jongeren voor de logistieke sector? Want het blijft lastig om de vele vacatures in de sector op te vullen. Van Geel: "Je ziet dat de hele technische branche met dat probleem kampt: de procesindustrie, de mechatronica, de bouw, de ICT. Door vergrijzing en ontgroening is de vijver waarin iedereen vist veel kleiner. Er is duidelijk een strijd om de leerling." Stapje terug Het organiseren van de Dag voor Transport en Logistiek kost veel tijd. Van Geel: "In de laatste paar weken zijn we er wel 20 uur per week mee bezig. Ik doe het omdat ik het leuk en belangrijk vindt, maar mijn werk bij SBB gaat ook door." Het is voor Van Geel en de andere organisator reden om een stapje terug te doen. "Eigenlijk wilden we pas afgestudeerden - verenigd binnen Logistiek Midden Brabant - de organisatie van de dag laten overnemen, maar dat is nog een brug te ver. We leggen nu losse pro jecten bij ze neer. We zoeken ondertussen vervangers voor ons, die we koppelen aan de jongeren. Maar aan de zijlijn blijven we betrokken." Niet sexy De Dag van Transport en Logistiek trekt tegenwoordig 10.000 bezoekers, maar volgens van Geel zitten daar nog steeds te weinig jongeren bij. Het roept bij hem de vraag op of dit nog wel de juiste opzet is om jongeren naarde transportsector te lokken. "Moeten we niet door het jaar heen meer doen? Lesmateriaal introduceren, gastlessen verzorgen, bedrijfsbezoeken organiseren? Dan bouw je op naar zo’n publieksdag", denkt Van Geel. Sowieso vindt hij dat de transportsector nog te onbekend is in het onderwijs en bij ouders. "Daardoor staat de branche nog steeds bekend als 'niet sexy'. Terwijl er veel meer is dan dozen sjouwen en op de wagen zitten. Er zijn zo veel mogelijkheden, maar het is allemaal onzichtbaar", verzucht hij. Daarom pleit hij voor doelmatig onderwijs: "Wees eerlijk over waar de kansen op werk liggen. Pro moot op scholen die topsectoren, waar de logistiek er eentje van is." Plannen Isabeau heeft bewust voor deze opleiding gekozen. "Ik wilde graag iets anders doen dan de meeste meiden en ik vind het erg leuk om te plannen hoe bepaalde stro men zouden moeten lopen. Verder spreekt het me aan dat het echt een vak van de toekomst is waarbij gren zen letterlijk worden overschreden. Als student krijg je de mogelijkheid om de wereld te ontdekken. Daar naast sloot deze opleiding prima aan bij het profiel dat op de middelbare school had gekozen: economie en aatschappij." Zorglogistiek Het is voor Isabeau al duidelijk welke richting ze in wil. "De mensgerelateerde logistiek spreekt me erg aan. Lo- gistieke processen analyseren en sturen waarbij mensen betrokken zijn is voor mij net iets uitdagender dan bij voorbeeld een goederenstroom. Dit jaar hebben we in ons laatste trimester een profilering moeten kiezen en dat werd voor mij de zorglogistiek. Bij deze profilering hoort ook een praktijkopdracht: we mochten voor een ziekenhuis onderzoek doen naar de oorzaken van het niet verschijnen van patiënten op hun afspraak. We heb ben de gegevens geanalyseerd en uitgezocht hoe je dat kunt voorkomen. In het derdejaar ga ik op stage, op dit moment ben ik druk bezig om een geschikte plek daar voor te vinden." nagement, sales, voorraadbeheer en Engels." Wie meer geïnteresseerd is in de technische kant van de logistiek, kan aan de NHTV kiezen voor de opleiding Logistics Engineering. Meer meiden Het aantal meisjes op logistieke opleidingen blijft sterk achter bij het aandeel jongens. Isabeau:"Bij mij op de op leiding is de verdeling jongens-meisjes ongeveer 80/20. Ik vind het persoonlijk fijn om met jongens samen te werken, maar meer meisjes in de logistiek zou ook mooi zijn. Ik zou tegen andere meiden willen niet afschrikken door al die jongens, wij i dit ook. De logistiek heeft ons hard nodit De transport- en logistieksector is van oudsher een man- nenbolwerk. De branche wordt geassocieerd met zwaar werk: sjouwen in een magazijn, rijden met een heftruck of de hele dag rijden op een vrachtwagen. Maar dat beeld klopt niet, weet studente Logistiek en economie Isabeau van den Boomen. "De logistiek is een hele brede sector. Het omvat onder andere productie, distributie, warehousing, voorraadbeheer, evenementen en zorglo gistiek. Een docent van mij legt het altijd uit aan de hand van een pot pindakaas; het hele proces, van het potje pindakaas gevuld in de juiste schappen krijgen tot het moment dat de lege pot in de glasbak belandt, valt on der logistiek.' Spin in het web Isabeau is tweedejaars studente Logistiek en economie aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer (NHTV) in Breda. Deze vierjarige hbo-opleiding leidt op tot logistiek manager: de spin in het web die zorgt voor een optimale communicatie en een slimme organisatie van logistieke processen. De medewerker die zorgt dat de iPad op tijd in de winkels ligt, die lange wachtlijsten in een ziekenhuis voorkomt, de bezoekersstromen op de luchthaven in goede banen leidt."De nadruk ligt bij mijn opleiding echt op de financieel-economische aspecten en de marketing- en saleskant van logistiek", legt Isabe au uit."Ik krijg bijvoorbeeld vakken als supply chain ma-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 17