w wl ijknieuws I R je eeshof '1 Kapok BIG Challenge team fietst weer tegen kanker I Leerlingen De Wegwijzer veranderen I in ware wetenschappers Vergroeners gezocht 19 TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 22 MAART 2018 5URGSE KOERIER DOOR ZAMIRE WILLEMS FOTO: Paul van Hoof Huismus Woiski vs. Woiski in De NWE Vorst Team BIG Challenge Coppens Diervoeding FOTO: Ben van Duin 7u 17] WW NS NT nds Sponsoracties Om extra geld op te halen, zijn er >unt. Een nmigratie deur alles Meer informatie op www.coppens.nl/big-challenge. II tilburg - Lapjes stof, zand, staalwol sponsjes en I lijm. Een aantal klaslo- I kalen van Basisschool I De Wegwijzer zijn voor even veranderd in labo- j ratoria met leerlingen als nieuwsgierige weten- schappers. uoENHouT- Udenhoutenaar Herman Houweling (1962- 2010) startte in 2009 team Alpe d'HuZes team 'BIG Challenge'. Ook dit jaar gaat het team weer fietsen voor het goede doel. TILBURG Er worden in de Reeshof nog deelnemers ge zicht voor het project Natuur in de wijk. j voorstelling cast genieter Radboud Universiteit in Nijmegen. Leerlingen uit groep 7 en 8 leren in ongeveer acht weken stapsgewijs alles over kleding, identiteit en duur zaamheid door zelf te onderzoeken, observeren en experimenteren. Resultaten worden uiteindelijk ge presenteerd en gepubliceerd in de boekenreeks 'Wetenschappelijke doorbraken de klas in!'. vragen", zegt Mieke Paridaen, te rugkijkend op het onderzoekend leren project van afgelopen jaar. Een bewondering die ook dit jaar niet uitblijft. De groepsleerkracht van groep 8a loopt trots langs een galerij met foto's van leerlingen die zich onder meer cool, stoer, hip of kleurrijk hebben gekleed. "We zit ten nu in fase 2, de verkennende fase. We leren ze nadenken over een stukje beeldcultuur om zo mo- de-identiteit te triggeren; je bent watje draagt." Nieuwsgierig scharen een aantal achtstegroepers zich achter een tafel voorzien van water, stukken stof en een gietertje. Een proef die de waterdichtheid van bepaalde textielsoorten aantoont en zorgt voor een koor van verwondering, als de stof nagenoeg droog uit de test komt. "Wow, dat is echt vet!" Zelfs Hans Bax (11) is verrast, on danks dat hij samen met de gast docent, zijn moeder, de presenta tie heeft verzorgd."Van dat proefje wist ik niks. Ik vind het wel leuk dat er nu nog verrassingen zijn." Hoe hij het project tot nu toe ervaart? "Ik dacht eerst 'mode, daar hou ik helemaal niet van', maar het is uit eindelijk leuker dan ik dacht. We zijn naar de universiteit in Nijme gen geweest en ik dacht dat we heel veel bezig zouden zijn met kleding maken, maar we doen juist heel veel leuke onderzoeken." tilburg - Kapok is een van de meest opvallende, jonge bands in de huidige Nederlandse muzieks- cene. Kapok steelt naar hartenlust uit allerlei muziek, waaronder jazz, rock, klassieke muziek, en Afrikaanse muziek. Deze aanste kelijke verzameling van invloeden klinkt onwaarschijnlijk, maar in de muzikale reis van 'The Mirabel Tour' komt het geheel vanzelf sprekend samen. Het drietal trok zich terug en experimenteerde een halfjaar om de unieke bezet ting van hoorn, elektrische gitaar en percussie opnieuw vorm te ge ven. Het resultaat werd al impro viserend vastgelegd op het vier de album 'Mirabel', dat onlangs uitkwam. Kapok is op vrijdag 30 maart te gast in Paradox, Telegraafstraat 62 in Tilburg. Aanvang om 20.30 uur. Deelnemers gezocht Bewoners kunnen samen zorgen voor extra voedsel en broed- en verblijfplaatsen door in de tuin een nestkast op te hangen, een insectenhotel te plaatsen en groen te planten. Dat kan ook samen met de buren, in de buurttuin, de kinderboerderij, school, stadsboer derij, wijkgebouw, museum. Op zaterdag 14 april kunnen deelne mers van 10.00 tot 13.00 uur de materialen ophalen, incl. ophang- instructie. In Tilburg-Reeshof zijn aanmelders welkom bij Kinder boerderij 't Valleike aan de Schar- woudestraat. Aanmelden kan via www.natuurindewijk.nl/tilburg/ aanmelden-tilburg. "We dachten dat het stuk zou gaan als we er zand over deden, maar dat gebeurt niet" vertelt Djamilla van Wanrooij (12) terwijl ze een afge knipt, fijn stukje stof fanatiek inwrijft met ruwe zandkorrels. "Het is echt leuk dat je verschillende dingen kunt onderzoeken en dat je dingen tegenkomt die je niet verwacht. We dachten dat de stof kapot zou gaan, maar dat is niet zo." Voor klasgeno- tje Dominique Paulissen (11) voelt het helemaal niet aan als leren: "Je bent verblind door de proefjes. Ik zie het meer als een vrije dag. Je moet er ook achterkomen hoe het komt." Het project dat zich richt op onder zoekend leren is een initiatief van de te zijn, komt Max jr. in verzet. Op een avond in nachtclub la Cubana, komt hun strijd in een beslissende battle tussen muziekstijlen en ka rakters tot een hoogtepu verhaal over identiteit, imr en ontworteling, waarin kk bepalend lijkt te zijn. Na de voorstelling nog even in Su rinaamse sferen nagenieten? Schuif dan samen met de cast aan bij een heerlijk Surinaams roti-buffet, ver zorgd door Faja Lobi. Boek op tijd, want het aantal plaatsen is beperkt. Woiski vs. Woiski is gebaseerd op het boek Bruine Bonen en Kouse- band van Patrick van den Hanen berg in samenwerking met Ronnie Woiski en is een coproductie van Orkater en Bijlmer Parktheater. Met Mike Libanon, Manoushka Zeegelaar Breeveld, Michiel Blank- waardt en Gery Mendes. HJnfo Meer informatie: www.denwevorst.nl tilburg - Op zondag 25 maart staat de voorstelling Woiski vs. Woiski in De NWE Vorst aan de Willem II- j straat, een swingende muzikale battle tussen vader en zoon Woi- II ski. Aanvang om 15.00 uur. Na de voorstelling kun je samen met de lieten van een heerlijk Suri- J naams roti buffet. De voorstelling vertelt het schrij- II nende levensverhaal van vader I en zoon Woiski, die ondanks hun I moeizame verhouding samen fu- I rare maakten en Nederland verrijk- II ten met hun aanstekelijke muziek. I "BB met R dat is Bruine bonen met II rijst.Wie kent deze tophit uit de jaren 50 van Max Woiski niet? Max I sr. kwam in de jaren dertig als een van de eerste Surinamers naar Am sterdam en opende daar zijn eer ste nachtclub. Hij en zijn zoon Max jr. moesten zien te overleven in het witte Nederland. Waar Max sr. zich met charme en bluf weet aan te passen en daar gelukkig mee lijkt Verschillende materialen Besdragende hagen en struiken, nestkasten voor Huismus, Gier zwaluw en Vleermuizen, of in sectenhotels worden kosteloos beschikbaar gesteld. Provincie Noord-Brabant en de gemeenten financieren het project. Lokale bedrijven helpen mee de kasten en insecten hotels te ma ken, woningbouwbedrijven plaat sen Gierzwaluwkasten aan hun appartementengebouwen en scholen gaan groen aanplanten op hun versteende schoolplein. Op 18 januari 2010 overleed Uden- houtenaar Herman Houweling aan kanker. Een half jaar eerder, juni 2009, nam hij deel aan Alpe d'Hu Zes, fietste twee keer de berg op en haalde ruim honderd duizend euro op voor de strijd tegen kanker. De Nederlandse land- en tuinbouw zette na Hermans overlijden zijn BIG Challenge actie voort en haalde in de afgelopen 10 jaar meer dan 8 miljoen euro op voor onderzoek naar deze kanker. Ook dit jaar telt het BIG Challenge team dat aan Alpe d'HuZes deelneemt ruim 160 fietsers en lopers. Een aantal daar van komt uit Udenhout/Biezen- mortel, te weten: Jan en Henriëtte van Gorp, Patrick van den Hurk met zoon Corné, Jan van Wagenberg en Hans Zijlmans. Zij fietsen met een aantal collega's op 7 juni 2018 als team BIG Challenge Coppens Diervoeding de Alpe d'Huez op en treden in de voetsporen van hun dorpsgenoot Herman. op zondag 25 maart en zaterdag 7 april twee leuke sponsorac ties in Udenhout. Op zondag 25 maart organiseert BIG Challen ge Team Coppens Diervoeding tijdens Udenhout Onder Zeil de BIG Biggenrace. Wie raadt welke big het snelste is, wint mooie pruijzen. De biggenrace vindt elk half uur plaats tussen 11.00 en 16.30 uur. Het adres is Kreitenmolenstraat 224 in Uden hout. Tot 15.00 uur is de toegang gratis. Daarna is een kaartje voor Udenhout onder Zeil vereist. Op zaterdagavond 7 april is er een dienstenveiling onder leiding van veilingmeester Pieter. Wie wil kan al bieden op https:// udenhout-centraal.nl/diensten- veiling Na de veiling start de BIG mega PARTY met DJ Sjors. Aan vang 20.00 uur in Ontmoetings centrum 't Plein, Tongerloplein 1 in Udenhout. Toegang gratis. "Ze hebben me verrast en ver baasd. De kinderen pakten het zo goed op en kwamen met zoveel Huismussen, gierzwaluwen en vleermuizen voelen zich thuis in de stad. Toch worden deze soorten hier steeds zeldzamer. Met Natuur in de Wijk realiseren de gemeen ten Breda en Tilburg-Reeshof ver schillende maatregelen om de soortenrijkdom in de stad te be houden, stadsnatuur verder te ver beteren en (dus ook) de Woon- en leefomgeving samen met bewo ners mooier, gezonder en levendi ger te maken.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 19