I b TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 15 MAART 2018 11 GEMEENTE TILBURG Aandacht voor dementie een gedicht samen met de buurt STADSLAB CUPUDO KaajbaandexpositieXL aan riool tot VOORBEELDEN PROJECTEN CUPUDO Een kunstwerk voor het Wilhelminakanaal W Schetsontwerp Zandpoort, Observatorium Het beeldmateriaal op deze pagina is van Cupudo tenzij anders vermeld SP Tilburg verdient het om als voorloper van kunst in de openbare ruimte opnieuw die rol te pakken v met cultuur in het publieke domein,aldus Marcello Hendrickx, wethouder van Cultuur. We doen dat vanuit de kracht van Tilburg, vanuit de stad zelf, met een inspirerende blik en vernieuwende verbindingen’. Misschien heeft u, net als meer dan 1000 inwoners van Hlburg, uw stem uitgebracht op een van de vijf schetsontwerpen voor een uitzichttoren in Moerenburg. Het winnende ontwerp is ‘Een Lus in het Landschap’ van Elena Lledo. De uitkijktoren in Moerenburg is een perfect voorbeeld van een initiatief gedragen door de stad met een tastbaar resultaat. >n Weberpark vorden om- mheden in venlaan, ikdeTulder-j Kapelstraat, straat, Ou- -] tenstraat, het egraafstraat. op internet. Er is aanjaaggeld beschikbaar voor projecten die kansrijk zijn en nog een zetje nodig hebben. Als een voorstel een duidelijke projectbeschrijving heeft helpt Cupudo met het vinden van een productiebudget. Dat kan (landelijke) subsidie zijn, maar ook sponsoring of co financiering uit de stad. De stad is aan zet Elk project moet verbonden zijn met Tilburg en de bewoners van de stad, maar ook met ondernemers, instellingen en overheid. Cupudo kan voor deze verbindingen zorgen. En of het nu gaat om lokale kunstprojecten die de betrokkenheid en leefbaarheid in de wijk vergroten, of grootschalige en spraakmakende kunstprojecten die Tilburg op de kaart zetten, in beide gevallen brengt Cupudo belangen van omgevingspartijen, ondernemers, overheid en instellingen samen met een gezamenlijk resultaat. Heeft u een creatief projectvoorstel dat past binnen de doelstellingen van het stadslab? Download dan het aanmeldformulier op www.cupudo.nl en stuur het ingevuld naar idee@cupudo.nl. Om de logistieke sector van een sterke impuls te voorzien is ervoor gekozen het Wilhelminakanaal ter hoogte van de Reeshof te ver breden en te verdiepen. Daarvoor werden honderden monumen tale bomen en struiken gekapt. Bewoner Peter van Gils: "Een grote schrik voor inwoners van de Reeshof, die plotseling een geliefd en veelgebruikt stukje natuur zagen veranderen in een woestenij. Ik heb daarom het idee ingediend een kunstwerk te realiseren om het kale gebied weer aantrekkelijk te maken". Met enthousiaste bewoners heeft Cupudo het idee opgepakt en is het uitgemond in het kunstwerk 'Zandpoort'. Een visuele knipoog van kunstenaars collectief Observatorium naar de kranen aan de overzijde van de zwaaikom in het kanaal. Maak met ons kunst..... Vanuit lieflijk oogpunt, Verkregen uit gevoel, Gevormd naar inzicht. Ontstaan als doel, Vertaald naar emotie. Gesproken met begrip. Gericht op toekomst. Herinnerend aan gemis, Wars van rebellie, Gemaakt voor binding, Als stedelijke creatie, Met dorpse verwachting, Uit sprekende woorden, Zichtbaar voor publiek, Uit oude garde, Voor deze generatie, Toegankelijk voor iedereen, Als maatschappelijke ontgroening, Voor voer tot gesprek, Als culturele begroeiing. Geschikt voor ons. Voor burger en ondernemer Met buurt en wijk Voor ontvanger en gever Gemaakt voor participatie. Doordrongen van impact, Voor sociale innovatie, Als Tilburgse plek Voor onze identiteit, Voor mens kennis. Maak met ons kunst, zoals deze stad is... Dit is een gedicht van stadsdichter Onias Landveld en is in opdracht van Cupudo geschreven. I Soms vallen dingen letterlijk samen. In dit geval I de plaatsing van een mozaïek bol als symbool I voor aandacht voor dementie. Bollen die door I dementerenden in dagbehandeling worden ge- I maakt en in de wijk een route vormen waarlangs I de noodzakelijke dagelijkse lichaamsbeweging I vorm kan krijgen. Tegelijkertijd heeft de dichter I Nick J Swart met de buurt in een aantal sessies I op een speelse wijze naar boven gehaald hoe I bewoners de wijk ervaren. Uit deze schijnbaar I losse teksten stelde hij een gedicht samen onder I de titel Kleurige kruiden en kruidige kleuren' I dat het trappenhuis van het Wijkcentrum Het I Kruispunt in de Kleuren en Kruidenbuurt siert. nboogpark en 17 uur. Passage Beis Lijntje Het in 1867 geopende Beis Lijntje tussen Tilburg en Turnhout was een belangrijke spoorverbin ding tussen Amsterdam en Parijs. Het is hiermee een van de vier oude spoorlijnen die Brabant rijk is en kan worden beschouwd als cultuurhis torisch erfgoed. In 1987 werd het ontmanteld als spoorlijn waarna het in 1990 als fietspad over de meanderende grens tussen Turnhout en Tilburg in gebruik werd genomen. Het viaduct ligt op de grens van de wijk De Blaak en het Stadsbos013. Het jubileumjaar 2017 leek voor een groep bewoners onder leiding van Stefan Jansen hét moment om de entree structureel aan te pakken. Samen met Cupudo hebben drie jonge kunstenaars ontwerpen gemaakt waaruit het ontwerp van Jori van Boxtel gekozen is en inmiddels het viaduct siert. Het Stadslab Cupudo richt zich sinds oktober 2016 op de bevordering van cultuur in het publieke domein. Cupudo staat open voor elk idee voor cultuur in het publieke domein en werkt zonder adviescommissie, maar met actief bij het proces betrokken experts. Ideeën kunnen komen van een bewoner, kunstenaar, bewonersvereniging, ondernemers of de gemeente. Vanaf de start tot nu zijn ruim 60 ideeën voor projecten ingediend en 15 projecten gerealiseerd. Werkwijze Ingediende projecten worden getoetst via het door Cupudo ontwikkelde Cultuur Canvas. Dit is een manier om de belangrijkste aspecten van een project op een overzichtelijke en visuele manier in kaart te brengen. Er wordt bijvoorbeeld gekeken naar de artistieke kwaliteit en impact op de ruimte of plek, de impact die het heeft voor bewoners en bezoekers en de wijze waarop het voorstel omgaat met de identiteit of het verhaal van de stad. Verbinding met de stad is een voorwaarde. De betrokkenheid van kunstenaars en/of ontwerpers is essentieel, net als thematische herkenbaarheid. De Kaajbaandexpositie bestaat uit de vuilcontainers van 64 huishou dens in de Minister Mutsaersstraat, Theresiaplein en Mr. Stormstraat, die voorzien zijn van een pictogram uit het lettertype TilburgsAns. Samen vormen de containers een zuilen galerij met afbeeldingen van het erfgoed van de stad. Onderwerpen die op de containers verbeeld wor den, zijn o.a. de fameuze Tilburgse kermis, het markante kroepoek-dak van het station, de kruikenzeiker, poppodium 013 en... de kaajbaand - het Tilburgse woord voor stoeprand. De pictogrammen zijn gemaakt door illustrator Ivo van Leeuwen en een onderdeel van het lettertype TilburgsAns dat hij samen met ontwerper Sander Neijnens heeft gemaakt. Hieraan is een lesprogramma gekoppeld voor de kinderen van groep 6 van basisschool De Stappen waarbij zij door het lettertype TilburgsAns nader kennis maken met hun stad, haar erfgoed en haar verhalen. celijk invulling iie betrokken en kunnende ar beoordelen aval was. te vragen via il of WWW. k de wijkkrant lie binnenkort 111 /inkels/Tilb

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 11